Triedna hodina „Som patriot svojej krajiny. Otvorená hodina na tému: „Som patriot svojej krajiny

07.04.2019

Triedna hodina
"Som patriot svojej krajiny!"
-14732078295500Triedna hodina
"Som patriot svojej krajiny!"
Ciele lekcie:
Vzdelanie v človeku morálne vlastnosti, pocity lásky k vlasti, túžba po mieri, potreba pracovať pre dobro spoločnosti:


starostlivosť o záujmy vlasti;




Úlohy:
Vytvorte trvalý záujem o históriu rodná krajina a túžbu aktívne sa podieľať na živote svojej dediny, dať deťom pocítiť význam ich malej vlasti.

„Pestovanie lásky k rodnej krajine, k rodnej kultúre, k rodnému mestu, k rodnej reči je prvoradou úlohou a netreba to dokazovať. Ale ako pestovať túto lásku? Začína to v malom – láskou k rodine, k domovu. Neustále sa rozširujúca láska k svojmu rodákovi sa mení na lásku k svojmu štátu, k jeho histórii, jeho minulosti a súčasnosti a potom k celému ľudstvu.“
Akademik D. S. Lichačev.
Organizovanie času(psychologický postoj)
Moja zem! Ty si bol kolískou
A stala sa nám navždy drahou,
Tu sme sa narodili, odtiaľto sme odišli,
Ako vtáky vylietajúce z hniezda.
Vlastenectvo S. Mukanova je prejavom lásky nielen k silnej a krásnej, veľkej a mocnej krajine, ale aj ku krajine, ktorá zažíva lepšie časy: chudoba, nedorozumenie, nezhody alebo vojenské konflikty. Práve v našej dobe je jednou z najdôležitejších úloh výchovy pestovanie zmyslu pre vlastenectvo, občianstvo a zodpovednosť za osud svojej krajiny. Moderná spoločnosť Potrebujeme vlastencov, intelektuálne a duchovne rozvinutých ľudí, ktorí milujú svoju vlasť, ktorí si ctia tradície našich starých otcov a pradedov, ktorí sú schopní kedykoľvek sa obetovať v mene záchrany životov iných ľudí (svojich otcov, matky, bratia, sestry, manželky, deti), ktorí si posvätne ctia atribúty štátnej moci
Téma a ciele správy:
(pozrite si video o prírode Kazachstanu)
Nie nadarmo sme začali našu hodinu týmito riadkami a pozeraním tohto videa, pretože odzrkadľujú lásku Kazachstancov k ich vlasti.
- Chlapci, čo ste práve videli?
- Láska, vrátane lásky k vlasti, je pocit, ktorý sa každý človek, či už je to prezident alebo školák, snaží prejaviť svojimi činmi a činmi. Akyns spieva o nekonečných rozlohách Kazachstanu; umelci, ktorí prenášajú kupoly mešít na plátna; hudobníci vylievajú zvoniacu step s dombrou; Obyčajní ľudia ktorí v duchovnom impulze píšu básne o mestách a dedinách, o regiónoch, v ktorých žijú – všetci dávajú kus svojej duše Kazachstanu.
- Čo myslíte, o čom sa budeme rozprávať na dnešnej hodine?
- Správne, budeme hovoriť o našej vlasti, o tom, ako sa k nej cítite. Témou našej vyučovacej hodiny je „Som patriotom Kazašskej republiky“. Premýšľajte a formulujte ciele, ktoré musíme dosiahnuť v triede. Komunikácia cieľov.
Hlavná časť
- Aby ste dosiahli ciele, ktoré sme si stanovili, odporúčam vám pracovať v skupine. Na začiatok musíme vy a ja definovať tieto pojmy: „vlastenec“, „vlastenectvo“, „kazašské vlastenectvo“
Rozdelenie do skupín (pomocou žrebov)
Skupinová práca
Skupina 1 – patriot. Aké vlastnosti by mal mať patriot (pojmy sú napísané na nálepkách a pripevnené k obrázku osoby na tabuli)
2. skupina – vlastenectvo. Aké pojmy zahŕňa slovo „patriotizmus“?
(Bolesť pre pôvodnú prírodu, vysoká morálka, láska k pôvodná príroda, pristáť, blízko, k svojej vlasti)
Skupina 3 (rodičia) – výchova kazašského vlastenectva v rodine (Ako vychovať vlastenca? Čo treba urobiť) (príprava 2 minúty, odpovedá 1 žiak)
Ďalšiu úlohu splníte opäť v skupinách. Navrhujem premýšľať a zobrazovať všetky svoje myšlienky a nápady na malých plagátoch.
1 g – čo môžete urobiť v prospech svojho malá vlasť Práve teraz
2 gr - čo môžete v budúcnosti urobiť v prospech svojej malej vlasti
3 gr - aké vlastnosti občana vašej krajiny vidíte vo svojich deťoch v budúcnosti.
Dovoľte nám skonštatovať, že ste skutočnými patriotmi svojej krajiny a chcete pre ňu veľa urobiť.
Reflexia. „Sunny“ (v kruhu, držiac sa za ruky, prajeme vám všetko dobré školský rok)
Zhrnutie.
Smerovanie vzdelávacie podujatie
Témou vzdelávacieho podujatia je „Som patriot svojej krajiny“
Cieľ vzdelávacieho podujatia Cieľ: Rozvíjať v človeku morálne vlastnosti, zmysel pre lásku k vlasti, túžbu po mieri, potrebu pracovať pre dobro spoločnosti:
pocit pripútanosti k miestam, kde sa človek narodil a vyrastal;
rešpekt k rodnému jazyku;
starostlivosť o záujmy vlasti;
prejav občianskeho cítenia a zachovanie lojality k vlasti;
hrdosť na jej sociálne a kultúrnych úspechov;
brániť svoju slobodu a nezávislosť;
rešpekt k historickej minulosti vlasti a tradíciám z nej zdedeným;
Ciele Formovať trvalo udržateľný záujem o históriu rodnej krajiny a túžbu aktívne sa podieľať na živote svojej dediny, dať deťom pocítiť význam ich malej vlasti.
Pestovanie úcty a lásky k našej malej vlasti na konkrétnych príkladoch:
Vzdelávacie: zvyšovanie intelektuálnej úrovne; prejav samostatnej tvorivej činnosti; Rozvojové: rozvíjať zručnosti pri práci s rôznou literatúrou; schopnosť používať osobná skúsenosť, akceptovať názory iných; pokračovať v rozvoji zručností v oblasti informačných technológií;
Vzdelávacie: pestovať kultúru komunikácie, rozvíjať sa komunikačné kvality(schopnosť komunikovať v procese párovej a skupinovej interakcie);
Forma výchovno-vzdelávacej činnosti Hodina triedy, skupinová práca
Plán vzdelávacích aktivít Zdravím Vás. Úvodná časť.
Hlavná časť.
Záverečná časť.
Hlavné prvky obsahu vzdelávacieho podujatia Organizačný moment (psychologický postoj)
Téma a ciele správy:
Hlavná časť
Rozdelenie do skupín
Skupinová práca
Reflexia
sumarizovanie
Výchovné metódy Verbálne, hranie, sledovanie videí
Vzdelávacie nástroje Prezentácia, video
Sebaanalýza vzdelávacích aktivít
Podujatie sa konalo pre žiakov 10. „A“. Stanovené ciele jednoznačne zodpovedali obsahu podujatia a boli plne naplnené. Žiaci a rodičia sa aktívne zapájali do aktivít v triede. Obsah, ciele kognitívna aktivita zodpovedalo cieľom triednickej hodiny, pretože práve na základe cieľov sa staval obsah podujatia a výber metód.
Organizácia stimulácie a kontroly nad výchovno-vzdelávacou a poznávacou činnosťou žiakov bola realizovaná nasledovne: stimulácia aktivity žiaka, myslenia žiaka, prítomnosti (diskusia o situácii, odpovedanie na otázky). Druhy stimulov vzdelávacie aktivity: súhlas, povzbudenie, pochvala.
Vzťah medzi učiteľom a žiakmi bol priateľský. Študenti sú disciplinovaní a organizovaní. Všetky plánované úlohy boli splnené, hlavný obsah bol preštudovaný.
Aktivita žiakov počas vyučovania je optimálna.


Vyučovacia hodina v 1. „B“ triede

na tému „Som patriot svojej krajiny“

Pripravila Burkutbaeva E.B.

2018

Triedna hodina

"Som patriot svojej krajiny"

Cieľ:

1. Vytváranie podmienok pre žiakov na pochopenie významu štátu a jeho symbolov.
2. Pestovanie zmyslu pre vlastenectvo a lásku k vlasti.
3. Rozvíjať kognitívny záujem, rozširovať obzory v oblasti štátnych symbolov.

Vybavenie: diapozitívy, hviezdy, prázdne listy, farebné ceruzky.

Postup triedy

Organizovanie času : Existuje pieseň o škole.

Hlavná časť:

učiteľ: Aby ste sa dostali do našej triedy, musíte splniť prvú úlohu.

Dnes sa pridávate veľké súhvezdiežiaci našej školy. Napíšte svoje mená na hviezdičky, aby všetci ľudia v našej škole poznali mená detí, ktoré sa budú učiť v 1. „B“ ročníku. Takže vezmeme do rúk ceruzky, zapálime nové hviezdy na oblohe našej školy a zavesíme ich na tabuľu.

učiteľ: Chlapci, žijeme v nádhernej krajine, v Kazašskej republike, jej rozloha je obrovská. Narodili ste sa a žijete v Kazašskej republike, a preto ste občanom tohto štátu. Každý človek sa stáva občanom už od narodenia. To znamená, že nie je pod ochranou štátu.Buďte občanom RK - Toto je vysoký čestný titul.Staňte sa občanom - znamená splniť si svoju povinnosť voči vlasti.

Vlasť voláme ju, pretože sme sa tu narodili, hovoria tu našou rodnou rečou a všetko je tu pre nás domáce.

Zem, Kazachstan, Astana je náš domov. Dá sa povedať, že náš domov a mesto, v ktorom žijeme?

Aké národy žijú v našom meste? (Zoznam detí.)

Zamyslite sa nad tým, aké charakterové vlastnosti by mal mať človek žijúci na planéte Zem.

Milý

Inteligentný

Statočný

Silný

s úsmevom

Oddaný

Čestný

Tolerantný

Ak budú mať ľudia všetky tieto vlastnosti, potom na Zemi zmiznú vojny a hádky. Ľudia sa nebudú navzájom trpieť a nenávidieť. Nezáleží na tom, akej ste národnosti, akej ste farby pleti.

Musíte tento svet veľmi milovať, milovať ho taký, aký je. Potrebujeme mu otvoriť dušu a splynúť s ním, urobiť tu a teraz niečo, čo urobí svet aspoň o niečo lepším a láskavejším. Potom sa len celá planéta stane tvojou, pochopíš jej tajomstvá a pochopíš sám seba.

učiteľ: A teraz vám poviem rozprávku:
„V jednom kráľovstve žili milí rozprávkoví ľudia. A v tomto kráľovstve bola veľká kúzelnícka kniha – Kniha zákonov, ktorá učila ľudí, ako správne žiť, ako riešiť spory a konať spravodlivo.

Všetko bolo v poriadku, no Zlej čarodejnici sa nepáčilo, že ľudia z rozprávok žili pokojne a pokojne. Ukradla Knihu zákonov a Krajina snov sa zmenilo na kráľovstvo nezákonnosti...“

Chceli by ste žiť v Kráľovstve bezprávia? prečo?

Aj náš štát má takúto Knihu zákonov a volá sa to Ústava.

ústava - toto je základný zákon štátu, ktorý ustanovuje formu vlády v štáte. Obsahuje práva a povinnosti občanov.

Ústava Kazašskej republiky bola prijatá 30. augusta 1995. Ústava Kazašskej republiky hovorí, že Kazachstan je nezávislý a suverénny štát. Uvádza aj povinnosti občanov voči svojmu štátu. Mladí občania Kazašskej republiky, ako ste vy, sú povinní:
- rešpektovať symboly štátu:
- študovať v škole;
- chrániť prírodu;
- milujte a rešpektujte svojich rodičov;
- milovať a brániť svoju vlasť znamená byť vlastencom, byť hrdý na svoju vlasť, rešpektovať a dodržiavať zákony krajiny, plniť si povinnosti a byť aktívny vo verejnom živote.

Ústava okrem povinností obsahuje aj práva občanov. Napríklad právo na osobnú slobodu (čl 16), právo na odpočinok (čl24), právo na ochranu zdravia (čl 29).

učiteľ: A teraz zistíme, ako dobre poznáte svoju vlasť. Budem sa pýtať, ak niekto pozná odpoveď, nech zdvihne ruku.

Kvíz

Ako sa volá krajina, v ktorej žijeme? (Kazašská republika)

Ktoré úradný jazyk v našej krajine? (kazaščina)

Kto je najdôležitejšou osobou v krajine? (prezident)

Ako sa volá náš prezident? (Nursultan Abishevič Nazarbajev)

Ktoré mesto je hlavným mestom Kazachstanu? (Astana)
prečo? (Toto je hlavné mesto.)
Menová jednotka? (tenge)
Výborne chlapci, na všetky otázky odpovedali správne.

Mladý orol nad Kazachstanom
Stal sa symbolom šťastia a slobody.
Nad našou krajinou rozprestrel svoje krídla
A zjednotil národy prostredníctvom priateľstva.

Počas ... rokov národnej nezávislosti Kazachstan sprevádzajú štátne symboly.

Poznáte názvy štátnych symbolov? Kto zavolá?

(toto je štátny znak Kazašskej republiky, štátna vlajka Kazašskej republiky, štátna hymna Kazašskej republiky).

Učiteľ: Teraz vám poviem niečo o štátnych symboloch Kazašskej republiky a budete pozorne počúvať.

Erb Kazachstanu má tvar kruhu. Ústredným prvkom je šanyrak, ktorý zosobňuje krb, celistvosť sveta a je symbolom základného princípu štátu – rodiny. Shanyrak so svojimi lúčmi predstavuje zjednotenie mnohých národov. Dôležitou súčasťou erbu sú dva mytologické kone, pretože Celý život kočovníkov je spojený s koňom. Zdá sa, že kone chránia šanyrak z oboch strán. Päťcípa hviezda používa sa ako symbol šťastia, mieru, znak večnosti. Slovo „Kazachstan“ napísané v erbe vzniklo ako výsledok dlhého vývoja kazašského národa. Klasy predstavujú bohatstvo vlasti.
Vlajka Kazašskej republiky modrá farba, ktorý symbolizuje jednotu a bezoblačnú oblohu, mier a prosperitu. Zlaté slnko s lúčmi symbolizuje bohatstvo a mier, lúče symbolizujú priateľstvo všetkých národov žijúcich v krajine. Vznášajúci sa stepný orol symbolizuje štedrosť a bdelosť, výšku myšlienok.
Štátna hymna Kazašskej republiky Toto je dielo (pieseň), ktoré sa hrá na špeciálnych sviatkoch, vojenských prehliadkach, športové súťaže. Počúvajte hymnu v stoji a prejavte jej rešpekt hlavná pieseň svojej krajiny, drží pravá ruka na srdci.

A teraz vám navrhujem kresliť štátna vlajka RK. Na stole máte papier a ceruzky.

výsledok: Teraz má každý z vás svoju vlastnú vlajku nášho nezávislého štátu a musíte našej vlasti sľúbiť, že budeme nielen dôstojnými občanmi Kazašskej republiky, ale aj dobrými študentmi!
Budeme písať správne a bez chýb... Prisaháme!
Naučme sa rýchlo riešiť problémy... Prisaháme
V triede sa snažte nepočítať muchy... Prisaháme!
O učebnicu sa starajte, nevyhadzujte ju ani netrhajte... Prisaháme!
Urobte si domácu úlohu úplne... Prisaháme
Príďte do školy včas... Prisaháme
Staňte sa o rok múdrejšími a zrelšími... Prisaháme!
Staňte sa pýchou rodičov a učiteľov... Prisaháme! Prisaháme! Prisaháme!

Učiteľ: No, vidím, že ste pripravený ísť do prvej triedy a pozývam našich rodičov, aby vám zablahoželali!

Učiteľ: Naša triedna hodina sa skončila. Veľa štastia!

30.08.2016 23485 1983 Taranda Natalya Alexandrovna

Vyučovacia hodina: Som patriot svojej krajiny.
Trieda: 2 "B"
Triedny učiteľ: Taranda Natalya Aleksandrovna, Shcherbakovskaya KSU stredná škola pomenované po Mariam Khakimzhanovej, odbore školstva Akimat okresu Altynsarinsky, Kostanay, Kazašská republika
Účel vyučovacej hodiny: Posilnenie morálnych pozícií jednotlivca.
Ciele: vytvoriť pre školákov podmienky na pochopenie ich citového postoja ku Kazachstanu; prispieť k vytvoreniu pozitívneho vzťahu študentov k vlasti; upevniť v mysliach detí formy prejavov dobrý prístup do vlasti; prispieť k rozvoju schopnosti školákov uvažovať o dôvodoch ich postoja k vlasti a Kazašskej republike.
Priebeh vyučovacej hodiny.
- Ahojte chlapci! Vaša prvá letná dovolenka sa skončila! Cez leto ste veľmi vyrástli, stali ste sa zrelšími a vážnejšími! A dnes vám opäť zazvonil školský zvonček! Teraz ste skutoční žiaci druhého stupňa.

Už nie prvá trieda, druhá
Stretne ťa pri dverách.
A nie je to pre vás prvýkrát
S kufríkom sa ponáhľajte po ceste.
Tento rok ste dospeli
Viac starostí a zručností.
Rodná škola, len tu
Obsahuje úžasné zázraky...

Milé deti, rodičia, hostia! Som rád, že vás spoznávam. Dnes, 1. septembra, všetky cesty vedú do školy. Po Letné prázdniny všetci sme sa zhromaždili. A školský zvonček vás zavolal na sviatok - Deň vedomostí.

Letné dni preleteli,
Deti si sadli za lavice,
Opäť ste všetci študenti,
Štúdium nie je hra!
Denníky čakajú na známky,
Žiakov čakajú úlohy
Na stojane v blízkosti dosky
Biele pastelky driemu...

Jeseň je pred bránami -
Všetci: Dobrý deň, nový školský rok!
– Čakajú nás nové hodiny, ťažké úlohy, ťažké diktáty, chlapi. Ale dnes na počesť sviatku - Deň zábavné lekcie. Pomôžu vám mierne aktualizovať vaše znalosti rôzne predmety a pripraviť sa na nový školský rok.
– Dúfam, že sa vám hodiny budú páčiť. Musíme sa rozdeliť na 3 tímy a pripraviť sa na prácu (podľa farby jesenného lístia).
Lekcia 1: Pochopenie sveta. Dnes vo všetkých kútoch našej domoviny hovoria žiaci všetkých tried jedno nádherné slovo. Teraz zistíte, ktorý. Niektorí chlapi majú pod stoličkou nalepené písmeno s číslom – musíte ho nájsť a zaradiť sa do radu. Čo sa stalo? A témou našej lekcie je „Som patriot svojej krajiny“.

Klaster: Definujme vlastnosti, ktoré sú charakteristické pre vlastenca. (Nakreslíme osobu, nalepíme vlastnosti. Výber zdôvodníme. Každý má pod stolom kartičku - nájdi, čítaj, nalep a dokáž)

Pripravený brániť vlasť.
Dobrý študent.
Športovať
Má rád zvieratá
Miluje miesto, kde sa narodil a vyrastal
Miluje a nezabúda na svoju matku, na svoj domov
Hrdo si uvedomuje, že na Zemi nie je lepšia krajina ako tá naša.
Prírodu nielen miluje, ale aj chráni
Obhajuje prestíž svojej krajiny
vie štátne symboly
Pripravený dať všetku svoju silu a schopnosti svojej vlasti
Svojou prácou zdobí vlasť
Buduje svoju budúcnosť a spája ju iba so svojou otčinou
Pozná svoje materinský jazyk
Pozná históriu svojej krajiny a je hrdý na svojich predkov.
Pripravený prinášať obete a hrdinské činy v záujme svojej vlasti.
Pripravený brániť vlasť
Dobre číta, píše poéziu
Dobrý priateľ.

Môžete sa nazývať patriotmi? Ste ako tento malý muž?

Skupinová práca s kartami: Karty s rôzne druhyčinnosti. Chlapci sú požiadaní, aby ich usporiadali do dvoch stĺpcov. Prvý bude pozostávať z činností, ktoré sú prospešné pre vlasť, a druhý z tých, ktoré nie. Pýta sa na vysvetlenie, prečo tím urobil túto voľbu.
karty
Chráňte prírodu
S ľuďmi okolo seba zaobchádza s rešpektom
Lámanie konárov a stromov
Vyčistite priestor pri škole a na dvore domu
Pokyny vykonávajte zodpovedne
Ľahostajní k prírode
Oklamať svoju krajinu
Študujte históriu a kultúru svojej krajiny
Poznajte tradície svojich ľudí
Študujte svedomito
Pomôžte starším
Bráňte svoju krajinu
Oslávte ju hudbou, poéziou
Pracujte poctivo na svojom mieste
Kradnúť, keď sa nikto nepozerá
Podstielka
Naučte sa a dodržiavajte zákony svojej krajiny
Činnosti, ktoré prinášajú výhody
Činnosti, ktoré nie sú prospešné

Aké ďalšie druhy aktivít budú podľa vás pre vlasť užitočné? Pomenujte ich a doplňte obsah prvého stĺpca. Potom ich požiada, aby doplnili obsah druhého stĺpca a zakaždým vysvetlili študentom svoj výber. Aký úžitok môžete priniesť vlasti?

Chvíľka fantázie. Predstavte si, že ste stretli čarodejníka, ktorý vám dokáže splniť každé želanie. Čo by od neho každý z vás žiadal? Teraz vás žiadam, aby ste sa zamysleli a povedali to dobrý čarodejník mohli urobiť pre našu krajinu (mesto), aby bola lepšia. Opýtajme sa ho na to všetci spoločne. Pokračujte vetou „Chcem dobrého čarodejníka...“

Metóda nedokončených viet:
1 Moja vlasť je...
2 Chcel by som, aby moja vlasť bola najviac...
3 Keď vyrastiem, chcem...
4 Nechcem svoju vlasť...
5Za to som vďačný svojej vlasti

Patrioti nielen milujú svoju vlasť, ale snažia sa jej aj prospieť. V 1. triede ste sa veľa naučili a v Kazachstane bolo viac vzdelaných vlastencov. A teraz vás pozývam na lekciu 2...

2. lekcia: Rozprávková literatúra
– Za každý tím musíte odpovedať na 10 otázok.
Otázky pre 1. tím
Čím cestovala Emelya? (Na sporáku)
Na koho sa premenilo škaredé káčatko? (Do labute)
Čarodejnícka letecká doprava? (malta, metla)
Obyvateľ kvetinového mesta, ktorý navštívil Mesiac? (Neviem)
Hrdinka z rozprávky, ktorá stratila sklenenú papučku? (Popoluška)
Hydina, ktorá môže znášať zlaté vajcia? (Kura Ryaba)
Materiál, z ktorého bol vyrobený verný vojak z Andersenovej rozprávky? (cín)
Čo Magická sila Hottabych? (V brade)
Postava z ruskej rozprávky, ktorá chytila ​​šťuku vedrom? (Emelya)
Aký druh dopravy použili medvede v básni „Šváb“? (Bicykel)
Otázky pre 2. tím
Akí súdruhovia bývali s babkou z detskej pesničky? (Dve veselé husi)
Komu sa podarilo utiecť z tri medvede? (Mašenka)
Zviera, ktoré je veľmi ťažké vytiahnuť z močiara? (hroch)
Stolička pre kráľa? (Trón)
Aibolitovo povolanie? (lekár)
Aké bezohľadné zviera zožralo nielen babku a Červenú čiapočku, ale aj deti a plánovalo zjesť aj tri prasiatka? (Vlk)
Poslal ho spisovateľ Nosov na Mesiac? (Neviem)
Obľúbené zviera starej ženy Shapoklyak? (potkan Lariska)
Kto bol vysoký ako prst? (chlapec)
Aký mal Ivanushka vzťah so svojou sestrou Alyonushkou? (brat)
Otázky pre 3. tím
Boli raz tri prasiatka: Naf-naf, Nuf-nuf a... (Nif-Nif)
Kto bol princ z rozprávky o Cippolinovi? (citrón)
Nevieš najtučnejší priateľ? (Šiška)
Hmyz, ktorý rád učil Pinocchia? (kriket)
Čo má morská panna namiesto nôh? (chvost)
Ktorý dravec kradol sliepky a husi v rozprávkach? (líška)
Opustil veľa ľudí, ale nakŕmil líšku? (Kolobok)
Aký sebavedomý tučný chlap žil na streche? (Carlson)
Koľko zbojníkov bolo v rozprávke o Ali Babovi? (štyridsať)
Aký dom postavil krokodíl Gena a jeho priatelia? (Dom priateľstva)

Fyzické cvičenie.
- Teraz si oddýchneme a zbalíme si VEĽKÝ batoh, ktorý si vezmeme so sebou.
(deti musia odpovedať „Áno“ (tlieskať) alebo „Nie“ (dupnúť))
Dáme dnu vrecko s cukríkmi? (ÁNO)
A čo policajná pištoľ? (NIE)
Dáme tam vinaigrette? (NIE)
Alebo možno svetlo úsmevov? (ÁNO)
Dáme do toho zrelý pomaranč? (ÁNO)
A čo obchod s potravinami? (NIE)
Kvetinový kôš pre priateľov? (ÁNO)
A rôznofarebné praclíky? (ÁNO)
Dáme šalát do vrecka? (NIE)
Úsmev a úspech? (ÁNO)
Hravý detský zvonivý smiech? (ÁNO)

Naučili ste sa aj písať a čaká vás ďalšia lekcia
Lekcia 3: Tajomný ruský jazyk
Riešte anagramy v skupinách.
vlajka GFAL,
BERG-erb,
NIMG-hymna,
LOSCYTA je hlavné mesto.

Náš hrdý erb a vlajka
Dané ľuďom a štátu.
Nech si vždy zachováva slobodu
Náš suverénny Kazachstan! Ako by sme sa mali správať k symbolom Kazašskej republiky?

Čo ste sa ešte naučili? Samozrejme, počítaj! A čaká vás ďalšia lekcia...
Lekcia 4: Zábavná matematika
– Každý tím má vyriešiť 5 veľmi komplexné úlohy, ale pamätajte, že matematika je dnes zábava.
1 tím
Na dvore sú sliepky. Všetky kurčatá majú 10 nôh. Koľko sliepok je na dvore? (5)
V lustri je 7 žiaroviek, z toho 5 vyhorených. Koľko žiaroviek je potrebné vymeniť? (5)
Misha má 3 páry palčiakov. Za koľko palčiakov ľavá ruka? (3)
Dvaja letní obyvatelia kráčali z dediny do mesta a ďalších päť letných obyvateľov sa s nimi stretlo. Koľko letných obyvateľov išlo z dediny do mesta? (2)
Horelo 10 sviečok. 3 zhasla. Koľko sviečok zostalo? (10)
2. tím
V rodine sú štyri deti: sestier je toľko ako bratov. Koľko sestier je v rodine? (2)
Mama dala synom na stôl 2 misky polievky a 2 misky kaše. Chlapci sa najedli a odišli. Koľko tanierov zostalo na stole? (4)
Mama položila na stôl 9 šálok a dve z nich otočila. Koľko pohárov je na stole? (9)
Leteli tri pštrosy. Poľovník jedného zabil. Koľko pštrosov zostalo? (-)
Spoza kríka trčí 8 uší. Skryli sa tam zajačiky. Koľko zajačikov? (4)
tím 3
V jazere plávalo 7 člnov. Na brehu pristáli 3 člny. Koľko lodí je v jazere? (7)
Z hniezda vykúkajú 4 zobáčiky. Koľko je tam kurčiat?
Alyosha išiel na prechádzku o 3:00 a vrátil sa domov o 5:00. Koľko hodín chodil? (2)
Na dvore bolo 10 lavičiek. Dva z nich boli maľované. Koľko je tam lavičiek? (10)
Ivan Blázon mal troch bratov a tri sestry. Koľko chlapcov je v rodine? (4)

Výsledok vyučovacej hodiny: – Naše hodiny sa skončili. Poďme si to zhrnúť.
– Deň vedomostí je sviatkom kníh, kvetov, úsmevov, svetla. A tento deň by som rád zakončil aj oslavou.

Dnes ste žiakom druhej triedy!
V tento jesenný deň
Pokojné a úžasné
Bude nálada!
Už ste zvládli prvý -
Väčšina hlavná trieda,
A asi aj rodičia
Ohromený vedomosťami!
Samozrejme si hrdina:
Odvážny a odvážny!
Začína sa druhý
Rok je, samozrejme, dôležitý.
Druhá trieda! Buddy, buď
Trpezlivý a vytrvalý!
A učiť sa nie nejako -
A študujte bez zlyhania!

– A na záver vám chcem dať sviatočné medaily ako pamiatku na tento deň.
Veselú dovolenku, chlapci!

Úvaha: Naša hodina na tému „Som patriot svojej krajiny“ sa skončila. A teraz spolu zobrazíme Strom vlastenectva. (Na stole). Tu je kmeň - označuje vlastenectvo voči nášmu Kazachstanu. Na listy - nálepky si každý napíše svoje slovo - asociáciu so slovom - vlastenectvo. A na jablkách - ovocí - aké výhody môžete priniesť našej vlasti. (Deti pripevnia všetky nálepky na tabuľu). Čo nám pomohlo vykresliť taký krásny a veľký strom?
Vlasť je zem, o ktorej sa spieva
Práca robotníka, slovo básnika.
Tu si musel stavať a bývať,
Iste, vedieť slúžiť svojej vlasti,
Vyrastajte spolu so svojou vlasťou a ožeňte sa
Syn môj, vedz, ako brániť svoju vlasť!
N. Nazarbajev
KSU "Shcherbakovskaya stredná škola pomenovaná po Mariyam Khakimzhanovej z oddelenia vzdelávania akimat okresu Altynsarinsky"

Stiahnite si materiál

Úplné znenie materiálu nájdete v súbore na stiahnutie.
Stránka obsahuje iba zlomok materiálu.

Účel vyučovacej hodiny: 1) rozširovať a zovšeobecňovať vedomosti študentov o histórii vývoja krajiny počas 25 rokov nezávislosti 2) rozvíjať u študentov zmysel pre vlastenectvo a občianstvo, túžbu byť užitočný pre svoju krajinu; H) výchova k vlasteneckému cíteniu, láske, úcte k vlasti, mestu, rodine a škole.

"Byť patriotom svojej vlasti -
je nosiť Kazachstan vo svojom srdci!“
N. Nazarbajev

(Prejav prezidenta Kazašskej republiky N.A. Nazarbajeva na XII. zasadnutí Zhromaždenia národov Kazachstanu)

Priebeh vyučovacej hodiny:

1.Organizačná a motivačná etapa.

Gratulujem k začiatku školského roka.

Dobrý deň, milí chlapci! Dnes je 1. septembra. Po dlhých letných prázdninách sme sa opäť všetci zišli. Gratulujem k začiatku školského roka. Nech je naša trieda ľahká od túžby zvyšovať si vedomosti a zručnosti, nech je teplá od dobré vzťahy medzi sebou. A za rodičov prajem, aby ste boli celý rok trpezliví a pomáhali nám prekonávať hory nových vedomostí.

Leto preletelo ako kométa.
Listy na stromoch zožltli,
Prázdniny a leto skončili,
Vtáky ešte neodleteli.
Zaznel známy školský valčík,
Pozývame vás na lekcie.

2. Prevádzková fáza.

Začnime našu prvú lekciu hádankou:

Tu si sa narodil a žiješ,
Odídeš a chýbaš
Ako sa volá toto miesto, viete? HOMELAND

Charakterizujme našu krajinu pomocou prvých písmen slova KAZACHSTAN.

Kedy oslavujeme Deň nezávislosti Kazachstanu?

Koľko rokov nezávislosti tento rok oslavujete?

Za 25 rokov, keď sme urobili neuveriteľný skok vpred historický vývoj, Kazachstanci spolupracujú na vytvorení silného, ​​dynamického, moderného štátu pod vedením vodcu národa, prezidenta Kazašskej republiky N.A. Nazarbajeva.

Vďaka jednote, súdržnosti a statočnosti sme to dosiahli ekonomický vývoj, občiansky súlad. Kazachstan dosiahol vysokú kvalitu nová etapa budovanie štátu, ktorého prechod je určený piatimi inštitucionálnymi reformami, ktoré predložila hlava nášho štátu. Základným vektorom Národného plánu bola národná vlastenecká myšlienka „Mangilik El“, ktorej podstatou je sformovanie Národa zjednotenej budúcnosti pre úspešný vstup Kazachstanu medzi 30 najvyspelejších krajín sveta.

Kazachstancov na ceste do našej posvätnej a hodnej krajiny „Mangilik El“ čaká ešte veľa nových úspechov a úspechov.

Ach, Kazachstan! Ó, moja vlasť!
Pozerám sa na stepi a nevidím ich koniec,
Obdivujem krásu prírody
A v mojej domovine nie je zlé počasie.
Aký si krásny, Kazachstan, na jar:
Kvitnúce záhrady a stepi
Lúky sú pokryté trávou
A svieti na roztopenom snehu!

A naše hory, aké sú krásne!
Ako hrdo sa týčia nad stepou a rovinou
A rieka steká ako rozbúrený potok,
A ako je niekedy obloha pochmúrna.
Ach, Kazachstan, aký si skvelý!
Milujem ťa pre tvoju mocnú tvár:
Pre stepi, hory, rieky a moria,
Pretože si moja vlasť!

3. Hlavná scéna.

Aká je téma našej vyučovacej hodiny?

Čo je podľa teba patriot?

Kruh „Od srdca k srdcu“

Vyberte iba 3 výpisy z uvedených.

„Vlastenec je človek, ktorý...“
Miluje svoju vlasť.
Je hrdý na svoju vlasť a trápi sa s ňou.
Pripravený brániť vlasť.
Verný vlasti a bráni jej záujmy.
Rešpektuje ľudí všetkých národností.
Má súcit so svojím ľudom.
Chráni záujmy len svojho ľudu.

Každý, kto má rád miesto, kde sa narodil a vyrastal.
Ten, kto miluje a nezabúda na svoju mamu, na svoj domov.
Kto si hrdo uvedomuje, že na Zemi nie je lepšia krajina ako tá naša.
Niekto, kto nielen miluje, ale aj chráni prírodu.
Obhajuje prestíž svojej krajiny.
Pozná štátne symboly.
Som pripravený dať všetku svoju silu a schopnosti svojej vlasti.
Vlastenec je ten, kto zdobí vlasť svojou prácou.
Buduje svoju budúcnosť, spája ju iba so svojou otčinou.
Pozná svoj rodný jazyk.
Pozná históriu svojej krajiny a je hrdý na svojich predkov.

Brainstorming „Patriot, kto to je?“.........

Charakteristické črty vlasteneckej osoby (vyberte iba 3 výroky z uvedených):

1. zodpovednosť;
2. spravodlivosť;
3. trvanlivosť;
4. oddanosť;
5. odhodlanie;
6. tolerancia;
7. vďačnosť;
8. pracovitosť.

Chlapci na lúčoch Slnka nalepia na tabuľu svoje odpovede na otázku Kto je „patriot“?

Dahlov vysvetľujúci slovník: „Vlastenec je ten, kto miluje svoju vlasť, je oddaný svojmu ľudu, je pripravený prinášať obete a hrdinské činy v mene záujmov svojej vlasti.

Vlastenec je ten, kto nasleduje skutočné hodnoty. Je to čestnosť, česť, šľachta, lojalita k tradíciám, láska k vlasti a túžba pracovať pre jej prosperitu. N. A. Nazarbajev

Dnes svoju aktivitu predvedú 3 tímy životná pozícia pod heslom "Som patriot svojej krajiny!" a predložia nám svoje vystúpenia, kde budú reflektovať svoju víziu danej témy.

1 tím „Znalci tradícií a zvykov“.
Študent: V tradíciách našej rodnej krajiny
A múdrosť predkov a ľudí je poklad!
Autor: správna cesta viedol si nás
Po prekonaní veľkých vzdialeností v čase,
my čestným spôsobom mohol byť zvolený.
Naučil si nás vážiť si našich starších
Chráňte svoju rodnú krajinu pred nepriazňou osudu
A vieme – nič drahšie neexistuje
Čo si ty - moja zem, moja vlasť - Matka!

Žiak: Tradície a zvyky sú odrazom podstaty národa, ukazovateľom toho, ako žije, o čom uvažuje, čomu verí. Odrážali spôsob života ľudí, ich zvyky, národné charakteristiky.

Študent: Domáce a umelecké remeslá kazašského ľudu vznikli v staroveku. Domáce potreby kočovných chovateľov dobytka - sedlá, konské postroje, výrobky z dreva, kostí a kovu - boli bohato zdobené ornamentami. Zvyčajne mesiac, hviezdy, geometrické obrazce, štylizované listy, kvety, baraní roh.

Študent: Šikovní ľudoví šperkári (zergeri) vyrábali prstene, náramky, náušnice, pracky, gombíky, zdobili ich vsadenými polodrahokamami alebo splietaným tenkým strieborným drôtikom.

Študent: Kazach Národný kostým.

Mužský kroj sa skladá z čapána (rúcho s opaskom, zo zamatu, bohato vyšívané), pokrývky hlavy - mäkkej čapice, vysokej čiapky alebo klobúka z líščej kožušiny (malakhai).

Študent: Dámsky národný kroj pozostáva z bielych bavlnených alebo farebných hodvábnych šiat, zamatovej vesty s výšivkou, vysokej čiapky s hodvábnou šatkou. Staršie ženy nosia akúsi kapucňu z bielej látky - kimeshek. Nevesty nosia vysokú pokrývku hlavy bohato zdobenú perím – saukele

Študent: Tradície, kazašské bývanie – jurta – veľmi pohodlná, rýchlo postaviteľná a krásna architektonickú štruktúru. Je to spôsobené tým, že životný štýl Kazachov určovalo hlavné zamestnanie - chov dobytka. V lete sa túlali so svojimi stádami pri hľadaní pastvín a s nástupom chladného počasia sa usadili v zimných chatrčiach.

Študent: Národné charakteristiky a tradície sú pevne zachované v kazašskej národnej kuchyni. Oddávna je založený na živočíšnych produktoch – mäse a mlieku. Neskôr, s rozvojom poľnohospodárstva, začali Kazachovia konzumovať múčne výrobky. Nasledujúce jedlá sa považujú za národné: beshbarmak, baursak, kazy a mliečne nápoje: ayran, kumis, shubat.

Študent: Odráža sa materiálny a duchovný život Kazachov historickej tradície- „soľ“ a zvyky ľudí - „zhora-zhosyn“. Dombra je jedinečný príbeh kočovných ľudí. Storočiami a tisícročiami niesla spomienku na prvé stránky histórie nomádov. Dombra bola svedkom mnohých historické udalosti, ktorá zohrala rozhodujúcu úlohu v osudoch našich predkov, sa dombra stala hudobnou kronikou života ľudu.

2. tím „Miestna história“.

Študenti hovoria o svojom rodnom meste Kostanay.

Eurázia! Nekonečná zem!
Tvojím bohatstvom sú mestá a roky.
Ale len všetko je vám milšie
Kostanay je strážcom mieru a slobody.

Prešlo päť storočí, ale mladí,
A zachoval si veselú povahu
Kostanay, krásne starobylé mesto,
Hranica dvoch veľmocí.

Kostanay je sídlom slobodných kozákov,
Prvotné priateľstvo Rusov a Kazachov,
Bývalý úkryt pre utečených poľnohospodárskych robotníkov
A raj pre vyhnancov, ktorí unikli z bloku na sekanie.

Kostanay je potomkom mnohých kultúr,
Stály strážca vedy a nových myšlienok,
Rastie odvážne a vždy kvitne
V záujme života.

Študent: Od pradávna sa ľudia usadili na brehoch riek. Rieky, všetko, čo ich obklopovalo, dávalo človeku život: voda, jedlo, oblečenie, materiál na stavbu domov. Výnimkou nebola ani rieka Tobol, na ktorej stojí. rodné mesto Kostanay.

Študent: Dnes sa Kostanay veľmi zmenil: stavajú sa nové budovy, nové mikroštvrte. Postavilo sa nové kazašské divadlo, ktoré je veľmi krásne. Aká krásna mešita, zdobená nádhernými freskami, z ktorých nie je možné spustiť oči!

Študent: Starobylé mesto omladlo a zveľadilo. V Kostanay sa dnes robí veľa pre zachovanie histórie najstaršie mesto Kazachstan. Zostáva však ešte veľa urobiť.
A nech tie nepokojné rieky tečú a unášajú ich vody. Po návšteve nášho mesta, jeho bližšom spoznaní však nikto nemôže zabudnúť na jeho starobylé sídla, tiché uličky, elegantné predzáhradky so sviežou zeleňou.

Študent: My, mladšia generácia, musíme poznať a pamätať si históriu nášho rodného kúta. Sme pevne presvedčení, bez ohľadu na to, kam nás osud zavedie, neskorší život, budeme verní nášmu mestu, budeme hrdí na to, že sme sa narodili a vyrástli v Kostanay.

3. tím „Heroes of the Great Vlastenecká vojna- patrioti svojej vlasti."

študent:
Tým, ktorí išli do boja za vlasť, prežili a zvíťazili...
Tým, ktorí sa zohrievali dýchaním počas chladných nocí obliehania...
Tí, ktorí boli pripravení dať svoje srdce za spravodlivú vec...
Tým, ktorí namiesto pontónových mostov spadli pod autá...
Venované všetkým, ktorí sa dostali do nesmrteľnosti a vyhrali...

Študent: Manshuk Mametova - hrdina Sovietsky zväz, sa narodil v okrese Orda v regióne Západný Kazachstan. Jej skutočné meno je Mansia, predčasne stratila rodičov a vychovávali ju príbuzní v Almaty. Manshuk študoval na lekárskej fakulte, keď začala vojna. V roku 1942 dobrovoľne odišla na front a skončila v 21. pešej divízii.

Študent: Od samého začiatku vojny sa vyznačovala vytrvalosťou, odvahou, odvahou. Počas obrany Nevela Manshuk zomrel a strieľal do poslednej guľky. Jej výkon inšpiroval mnohých na vojenskom fronte aj v práci.

Študent: 72. výročie činu Manshuk Mametova sa oslavovalo 14. marca 2016. Listy Manshuk Mametova a jediná dioráma v republike „The Immortal Feat of Manshuk“ sa zachovali v múzeách.

Učeník: Nesmrteľná je sláva Aliya Moldagulovovej, jednej z dvoch kazašských žien ocenených vysokým titulom Hrdina Sovietskeho zväzu. Narodila sa v dedine Bulak, okres Khobdinsky, región Aktobe. Aliya predčasne stratila rodičov a vychovával ju jej strýko. Krátko pred vojnou skončila v jednom z detských domovov v Leningrade. Na začiatku vojny Sirotinec evakuovali do Rybinska. Tu Aliya podala žiadosť na vojenskú registračnú a vojenskú službu so žiadosťou, aby ju poslali na front a bola zapísaná do ostreľovacej školy. V októbri 1943 dorazila na Leningradský front.

Študent: Desiatnik Aliya Moldagulova opakovane preukázal odvahu a odvahu v bitkách. IN posledná bitka zničila 28 fašistov. Smrteľne zranená Moldagulová pokračovala v ostreľovaní postupujúcich nacistov.

Velenie jednotky, kde Aliya slúžila, napísalo Ústrednému výboru Komunistickej strany Kazachstanu: „Vám, milí súdruhovia, v mene velenia jednotky ďakujem za takých zapálených vlastencov, akými bola Aliya Moldagulova. Jej meno je nesmrteľné a patrí k veľkým ľuďom Zväzu sovietov. Máme na vás prosbu: povedzte kazašskému ľudu o jej skutkoch a nezištnej oddanosti našej vlasti."

Študent: Skutky a činy našich slávnych batyrov, hrdinov, veteránov Veľkej vlasteneckej vojny, legendárnych vojenských veliteľov našej doby sú príkladom skutočnej odvahy a hrdinstva, príkladom, ktorý treba nasledovať pre tých, ktorí sa oddali službe vlasti. Pri pohľade na nich sa mladí ľudia stanú skutočnými vlastencami.

XXXI sa nedávno skončilo olympijské hry v Riu de Janeiro, ktorý sa stal pre kazašský tím najúspešnejším. Našim športovcom sa podarilo získať 17 medailí, z toho 3 zlaté, 5 strieborných a 9 bronzových, čo im umožnilo obsadiť 22. miesto v celkovom poradí.

Dajú sa športovci, ktorí bránili česť našej krajiny, nazvať vlastencami?

Napíšme syncwine pre toto slovo PATRIOT

Odvážny, aktívny.
Miluje, chráni, chráni svoju krajinu.
Každý by mal byť patriot!
Obranca.

„Základom vlastenectva Kazachstanu je rovnosť všetkých občanov, ich spoločná zodpovednosť, často“ N. Nazarbajev „Stratégia 2050“

Považujete sa za vlastencov svojej vlasti? Ako sa zobrazuje?

4. Reflexia.

Kazachstanci majú byť na čo hrdí. Po prvé, Kazachstan je krajina, z ktorej človek vystúpil do vesmíru. Po druhé, Kazachstan je prvou krajinou na svete, ktorá sa dobrovoľne vzdala jadrových zbraní. Po tretie, Kazachstan je prvou krajinou na svete, ktorá organizuje Kongres vodcov svetových náboženstiev. Po štvrté, Kazachstan je krajinou, kde sa konal samit OBSE (Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe). A takýchto príkladov sú tisíce! Republika sa rýchlo rozrastá, je nezávislá a rešpektovaná inými štátmi. Otvorene sa pozeráme do budúcnosti! A môžeme pomôcť mladej generácii naučte sa milovať svoju krajinu a buďte na ňu hrdí!

"Mikrofón zadarmo"

a/ Moja vlasť je...
b/ Som vďačný svojej krajine za to, že...
c/ Chcel by som, aby moja vlasť bola najviac... (5-10 prídavných mien).
r/ Keď vyrastiem,...

Vlasť je zem, o ktorej sa spieva
Práca robotníka, slovo básnika.
Tu si musel stavať a bývať,
Iste, vedieť slúžiť svojej vlasti,
Vyrastajte spolu so svojou vlasťou a ožeňte sa
Syn môj, vedz, ako brániť svoju vlasť!
N. Nazarbajev

Vyučovacia hodina v 6. „A“ triede

Učiteľka: Kanieva Gulden Umirtaevna

Predmet : "Som patriot svojej krajiny"

Cieľ : formovanie občianstva, kazašský patriotizmus, zodpovednosť za osud svojej vlasti.

Úlohy:

ďalejrozvíjať porozumenie dôležitosti lásky k vlasti, svojmu ľudu a uvedomenie si zodpovednosti voči nim za svoje slová a činy;

Vštepiť pocit občianstva, spolupatričnosti Domovská krajina;

Rozvíjať Tvorivé schopnosti; stimulovať záujem o duchovnú kultúru Kazašskej republiky;

Vštepiť deťom kazašské vlastenectvo, lásku a hrdosť na svoju krajinu.

Vybavenie: ilustrácie o Kazachstane na tabuli, výstava, výroky na tabuli.

Priebeh vyučovacej hodiny.

1. Organizovanie času (psychologický postoj)

Moja zem! Ty si bol kolískou

A stala sa nám navždy drahou,

Tu sme sa narodili, odtiaľto sme odišli,

Ako vtáky vylietajúce z hniezda.

S. Mukanov

2. Hlavná časť

Slovo učiteľa

Každý rok 16. decembra oslavujeme najviac hlavný sviatok nášho štátu - Deň nezávislosti Kazašskej republiky.

Kedy sa stal Kazachstan nezávislým? Tento rok si pripomíname 25. výročie nezávislosti Kazachstanu.

Po mnoho storočí musel kazašský ľud bojovať za nezávislosť a suverenitu. Vďaka vášmu najlepšie vlastnosti, schopnosť zjednotiť sa a byť zjednotený vo chvíli nebezpečenstva, túžba žiť v mieri a harmónii a dobrom susedstve s inými národmi, nezmizol v prúde dejín a po desaťročiach mohol obnoviť svoju štátnosť.

Kazachstan, stojaci ďalej Nová cesta rozvoj, stelesňovali odveké sny ľudí o slobode. Ľudia po prvýkrát dostali príležitosť rozvíjať svoju kultúru, jazyk, vieru, náboženstvo a tradície. Dnes je každý občan republiky hrdý na svoju nezávislosť. Nezávislosť našej krajiny je najposvätnejšou akvizíciou kazašského ľudu, ktorá obnovila národnú slobodu, prerušenú na tristo rokov.

Čítanie básní naspamäť

1 čitateľ

Moja rodná krajina je Republika slobodných,

Veľké národy, rôzne jazyky.

A tu si ich vážia zvyky národov,

Rady múdrych starcov.

2 čitateľ

Veľa si trpel, môj Kazachstan,

Ale stal sa slobodným a teraz.

Všetci ľudia tu majú rovnaké práva,

Jedinou mocou sú ľudia!

3 čitateľ

Som hrdý na minulosť svojej vlasti,

Snažím sa poznať pôvod jazykov.

Chcem, aby môj Kazachstan bol v budúcnosti

Stal sa silným a skvelým medzi krajinami.

4 čitateľ

Nech je to na tvojom pozemku

Môj Kazachstan je krásny,

Deti sa smejú a záhrady kvitnú,

Pre ľudí rôznych národov to nebude preplnené.

5 čitateľ

Môj milovaný Kazachstan,

Kde som sa narodil, kde študujem.

6 čitateľ

Si nebo! Ty si zem! Si slnko!

Si hviezda! Ty, vlasť, moja matka!

Tvojou povahou sú hory, rieky,

Stepi, lesy a moria.

Môj Kazachstan!

Ľúbim ťa!

Ako sa nazýva človek, ktorý nezištne miluje svoju vlasť? (vlastenec)

Čo to znamená byť patriotom?

Pracovať v pároch

Uvádza sa vysvetlenie: Musíte dokončiť nedokončenú vetu.

Vlastenec je človek, ktorý

miluje______________________________________________________________

obchody_____________________________________________________________

rešpektuje____________________________________________________________

prežíva___________________________________________________________

hrdý________________________________________________________________

pomáha________________________________________________________________

Vskutku, máte pravdu, pretože občan, vlastenec svojej vlasti nemôže byť ľahostajný, iba aktívne činy vlastenca urobia vlasť prosperujúcou.

Každý rok oslavujeme Deň ústavy. - Aký je sviatok? (odpovede študentov)

Aký je názov základného zákona krajiny?

Chlapci, prečo si myslíte, že sú potrebné zákony?

Na čo máte nárok?

Ústna práca

Máte rôzne práva. Vašou úlohou je odstrániť to, čo považujete za zbytočné.

PRÁVO NA VZDELANIE

PRÁVO NA BEZPEČNOSŤ A OCHRANU

PRÁVO BOJOVAŤ

PRÁVO NA ODPOČINOK

PRÁVO POŽIADAŤ O POMOC UČITEĽA

PRÁVO HOVORIŤ V TRIEDE

PRÁVO NA SPLNIŤ VAŠE POTREBY TELESNEJ VÝCHOVY A ŠPORTU

PRÁVO ZÚČASTŇOVAŤ SA NA ŠKOLSKÝCH AKTIVÁCH

PRÁVO NA TREST

Chlapi, povedzte, má človek len práva? Aké povinnosti majú školáci?

Usilovne študuj

Dodržiavajte školský poriadok

Zaobchádzajte s majetkom školy opatrne.

Rešpektujte práva iných

Situačná hra

A teraz pozývam každú skupinu, aby prediskutovala situáciu a našla cestu von.

Situácia 1.

Otec a mama pozývajú chlapca, aby išiel s nimi na miesta vojenských bojov. Zúčastnil sa na nich ich starý otec. Ale chlapec naozaj nechce, pretože jeho priateľ mu dal to posledné počítačová hra, o ktorej už dlho sníval. Čo by si robil?

situácia 2.

Objavil sa v triede nové dievča. Pochádzala z Arménska. Niektorí chlapci v triede navrhujú, aby sa s ňou ostatné deti nerozprávali a vysvetľujú, že dievča nie je „Kazachské“. Čo budeš robiť?

Situácia 3.

Žiaci tejto triedy sú pozvaní, aby sa v deň voľna zúčastnili na výsadbe chodníka slávy. Viacerí študenti sa odmietli zúčastniť s odvolaním sa na fakt, že rodičia im nedovolili ísť niekam cez voľné dni. Čo by ste robili na ich mieste?

Situácia 4.

Učiteľ napomína žiakov, ktorí sa počas hry štátnej hymny smejú, konajú drzo alebo rozprávajú. Po riadku urobí záznam do svojho denníka. Chalani sú pobúrenímajú obavy, ženapomenula ich triedna učiteľka. Čo si myslíte, má učiteľ pravdu alebo nie?

Konverzácia

Má vlastenec brániť svoju vlasť?

Poďme si teda zhrnúť, akého človeka možno nazvať vlastencom?

Počas 24. zasadnutia Zhromaždenia ľudu Kazachstanu, ktoré sa konalo 26. apríla 2016 v Astane, bol odznený vlastenecký akt „M.әң Gzjedol som" V srdci Mәң GIlik jedol jednoduché, zrozumiteľné a najcennejšie pravdy

1) blaho našich rodín

2) tvrdá práca a pohostinnosť

3) stabilita

4) bezpečnosť a jednota

5) dôvera v budúcnosť.

Ako chápete význam týchto pojmov?

V roku 2017 sa v Kazachstane uskutoční medzinárodná výstava.

-Čo o nej vieš? (odpovede študentov)

Reflexná analýza .

Čo ťa dnes trieda naučila? Čo nové ste sa naučili?

Karagandy kalasy akimdiginin “Karagandy kalasy n viac ako jeden problém”

memlekettik mekemesinin "No. 87 negizgi orta mektebi" KMM

KSU" Základná stredná školač. 87" Akimat z mesta Karaganda

vládna agentúra « Odbor školstva mesta Karaganda»

Triedna hodina na tému:

"Som patriot svojej krajiny"

6 trieda "A".

Kľúčový vedúci: Kanieva Gulden Umirtaevna