мета:
Розкрити образ "маленької людини".
завдання:
· Провести ідейно-тематичний аналіз твору; виробити навички визначення характеру головного героя повісті "Шинель".
· Створити умови для самостійної творчої діяльності учнів; сприяти формуванню аналітичного мислення і навичок порівняння, узагальнення; прищеплювати інтерес до пошукової роботи.
· Виховання доброти, милосердя, співчуття до людей; вчити розуміти авторську позицію.
Тип уроку:
розвиває за технологією критичного мислення
технологія:
технологія критичного мислення
устаткування
: Комп'ютер, екран, проектор.
Урок літератури на тему «Образ маленької людини в повісті Н.В. Гоголя "Шинель" »
Кузнєцова Галина Максимівна, вчитель російської мови та літератури МБОУ «Усть-Цілемской середньої школи»
мета:
Розкрити образ "маленької людини".
завдання:
Тип уроку:
розвиває за технологією критичного мислення
технологія:
технологія критичного мислення
устаткування
: Комп'ютер, екран, проектор.
Хід уроку
1. Мотивація уроку.
Про який герої йде мова в даному уривку?
«... я дивився на його сивину, на глибокі зморшки давно не голеного особи, на згорблену спину - і не міг надивуватися: як три або чотири роки могли перетворити бадьорого чоловіка в слабенького старого».
Нагадає історію життя Самсона Виріна. (Ананіна Настя)
бідний чиновник чотирнадцятого класу Самсон Вирін не має ніяких прав в життя, і навіть єдиний сенс його існування - улюблену дочку - у нього віднімає той, хто належить до сильних світу цього.
Як називається тип літературного героя, до якого ми відносимо цього персонажа?
Маленька людина-
Хлопці, які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте словосполучення «маленька людина»?
Звернемося до картки.
Виберіть слова, які підходять до характеристики «маленької людини»
Бичкова Катя пояснить нам лексичне значення цього словосполучення.
( "Маленька людина" в літературі -позначення досить різнорідних героїв, що об'єднуються тим, що вони займають одне з нижчих місць в соціальній ієрархії, і що ця обставина визначає їх психологію і суспільну поведінку: приниженість, з'єднується з відчуттям несправедливості, ураженої гордістю. «Маленький людина »- це людина, задавлений бідністю і відчуває свою нікчемність, Що не обдарований видатними здібностями, що не відрізняється силою характеру, але при цьому добрий, нікому не робить зла, нешкідливий.)
Всі ви прочитали розповідь Н.В. Гоголя «Шинель»
Які відчуття ви відчували, читаючи цю повість?
Які питання виникали у вас під час читання?
3.Работа по темі уроку.
Сформулюйте тему нашого уроку.
Тема «маленької людини» в повісті Н.В. Гоголя «Шинель»
Яка буде мета уроку?
(Ілюстрації) (по всьому тексту)
Чому, даючи характеристику герою, автор вживає невизначені займенники і прикметники з суфіксомовата?
Вони підкреслюють відчуття нечіткості, неясності, відсутність чогось видатного, що запам'ятовує.
Їв нашвидку, не помічаючи смаку, з мухами і з ... У нього немов почуття атрофовані. Він не вміє радіти. Відчувати задоволення, хоча б від їжі.
Послухайте мова Акакія Акакійовича.
Стор.129. Як мова характеризує героя?
Він невпевнений у собі людина, якийсь жалюгідний.
Чи згодні ви, що Акакій Акакійович -маленький людина?
Чому повість про людину названа «Шинель»? Річ замінила людини.
Не людина важливий в суспільстві, а шинель. - У Петербурзі в оточенні Башмачкіна людини цінували не за внутрішні якості, а за зовнішні деталі - за те, яка на ньому шинель.
Варто було Башмачкину прийти в новій шинелі і його все помітили. Мундир замінив особистість, чин затьмарив людини.
Які асоціації у вас викликає слово шинель? (чиновник, чин посаду, військовий, влада).
Чому ж герой вирішив зшити нову шинель? На які жертви він йде заради цього? Над цими питаннями міркувала група Поздеева Маші ....
Чи змінився герой, придбавши шинель? ( «Пообедал він весело і після обіду вже нічого не писав, ніяких паперів, а так трошки посибарітствовать на ліжку». Визнаний чиновниками як рівний серед рівних і навіть запрошений в кращу частину міста.)
Заповніть таблицю, що позитивного і що негативного принесла шинель герою. Працюємо в парі. Отже, що у вас вийшло?
Що стало причиною смерті героя?Адже втрата шинелі, як би не була страшна сама по собі, не повинна була звести в могилу бідного Акакія Акакійовича. Адже він навіть не застудився в той вечір, коли повертався додому після нападу грабіжників роздягнений, без шинелі.
Над цим питанням міркувала група (Калганова Олесі.)
З одним чи Башмачкіна сталася ця трагедія?
Згадайте, що зображено на табакерці Петровича?
Якийсь генерал з заклеєним паперовим особою. Може, це збіг? Але спробуйте відшукати портрет «значної особи» - не знайдете. У «значної особи» немає особи. Мундир, річ замінили особистість, чин замінив людини.
Мундир, річ замінили особистість, чин замінив людини.
Раз в житті Башмачкіна відчув свою значимість. Ні, не завдяки своїм достоїнством, а завдяки шинелі. Для інших прагнення до такої «значущості» було природним, для нього - немає. І розплата не примушує себе чекати. Життя все розставляє на місця з катастрофічною швидкістю: вечір в тій частині міста, яка вважається «кращої», приймальня значної особи, хвороба і смерть. І останнє вбрання Башмачкіна відповідає його положенню на державній сходах: лікар радить господині брати не дубовий, а соснову труну - дешевше. Холодний Петербург зустрів і проводив Башмачкіна по одязі.
І знову звучить текст. Текст читає Кислякова Таня
Петербург залишився без Акакія Акакійовича, як ніби-то в ньому його ніколи не було. Зникла і зникла істота, ніким не захищене, нікому не дороге, ні для кого не цікаве, навіть не звернули на себе увагу і єство спостерігача, що не пропускає посадити на шпильку звичайну муху і розглянути її в мікроскоп. Істота, переноситься покірно канцелярські глузування і без всякого надзвичайного справи зійшло в могилу, але для якого все ж хоча перед самим кінцем життя промайнув світлий гість у вигляді шинелі, оживити на мить бідне життя, і на якого так само потім нестерпно обрушилося нещастя, як нападав на царів і повелителів світу ... ».
Але повість Гоголь не закінчує смертю АкакіяАкакійовича . У реалістичну повість він вводить фантастичний елемент.
Який сенс подібного фіналу і навіщо автор використовує гротеск- поєднання реального і фантастичного?
Над цим питанням працював весь клас.
Отже, герой Гоголя хоч і після смерті, але мстить за свою образу. Ми бачимо, що відбувається еволюція «образу« маленької людини »: відбувається торжество справедливості. Гоголь стає на захист бідного, приниженого людини, закликає людей до великодушності. Фантастичний фінал твору - утопічне здійснення ідеї справедливості. Замість покірного Акакія Акакійовича з'являється грізний месник, замість грізного «значної особи» - особа подобрілі і пом'якшене.
Але насправді цей фінал невтішний: виникає відчуття богооставленности світу. Безсмертна душа охоплена жагою помсти і змушена сама ж це помста і творити.
Над цим питанням розмірковували все групи.
Щоб звинуватити суспільство, яке морально калічить людину. В людині розвивається страх перед сильними світу цього, якийсь внутрішній трепет. Гоголь хотів змусити читача замислитися над долею «маленької людини». Поставитися до його бід, негараздів і страждань зі співчуттям.
"Треба, щоб за дверима кожного щасливої \u200b\u200bлюдини стояв хто-небудь з молоточком і нагадував про нещасних і знедолених, про вульгарність в нашому житті, про" маленьких людей ".
Отже, чому ж вчить нас твір М.Гоголя? До чого закликає автор читачів? Бюрократична система знищує в людині все добре, людське. Пошкодувати беззахисного, приниженого, зупинити несправедливу слово, протистояти хамству і жорстокості сильних світу цього - в цьому сила і мудрість великої російської літератури. Цьому вчить нас повість «Шинель». Про це і слова прекрасного письменника А.П.Чехова: «... треба, щоб за дверима кожного задоволеного, щасливої \u200b\u200bлюдини стояв хто-то з молоточком і постійно нагадував би стуком, що є нещасні» І Гоголь волає: немає нічого ціннішого за людину!
6. Рефлексія.
Що понесе ви сьогодні з собою з уроку?
Чого навчилися?
Над чим задумалися?
Скласти сінквейн по темі уроку.
Людина
маленький, нещасний
мучиться, терпить, страждає
Людина не повинна бути маленьким!
особистість
Домашнє завдання написати твір-роздум на тему «Людина повинна бути« маленьким »?»
Складання кластера.
твір
Це не правило, але в житті нерідко трапляється, що жорстокі і безсердечні люди, що ображають і принижують гідність інших, виглядають у кінцевому рахунку більш слабкими і нікчемними, ніж їхні жертви. Ще Демокріт свого часу говорив, що "здійснює несправедливість найнещасніші несправедливо страждає".
Таке ж враження духовної мізерності і утлості від кривдників дрібного чиновника Акакія Акакійовича Башмачкіна залишається у нас після прочитання повісті Гоголя "Шинель", з якої, за образним висловом Достоєвського, вийшла вся російська література.
"Ні, я більше не маю сил терпіти! Що вони роблять зі мною! .. Вони не розуміють, не бачать, не слухають мене ... "Багато з великих письменників відгукнулися на цю благання героя повісті Гоголя, по-своєму осмислили і розвинули образ" маленької людини "в своїй творчості. Цей образ, відкритий ще Пушкіним, після появи "Шинелі" став одним з центральних в літературі 40-х років. Тема відкрила дорогу зображенню "послідовників" Акакія Акакійовича у творчості Салтикова-Щедріна, Некрасова, Островського, Толстого, Буніна, Чехова, Андрєєва. Багато з них постаралися побачити в "маленьку людину" свого маленького героя, "свого брата" з притаманними йому почуттями доброти, подяки і благородства.
Що ж таке "маленька людина"? В якому сенсі "маленький"? Мал ця людина саме в соціальному плані, оскільки займає одну з нижніх сходинок ієрархічної градації. Його місце в суспільстві мало помітно або зовсім не помітно. "Маленький" ця людина ще й тому, що світ його духовного життя і людських домагань також до крайності звужений, збіднений, обставлений всілякими заборонами і табу. Для нього, наприклад, не існує історичних і філософських проблем. Він перебуває у вузькому і замкнутому колі своїх життєвих інтересів.
Гоголь характеризує головного героя своєї повісті як людину убогу, пересічного, незначного і непомітного. У житті йому відведена незначна роль переписувача департаментських документів. Вихований в атмосфері беззаперечного підпорядкування і виконання розпоряджень начальства, Акакій Акакійович Башмачкіна не звик міркувати над змістом і сенсом своєї роботи. Ось чому, коли йому пропонують завдання, що вимагають прояви елементарної кмітливості, він починає хвилюватися, переживати і врешті-решт приходить до висновку: "Ні, краще дайте я перепишу що-небудь".
Духовне життя Башмачкіна співзвучна його внутрішнім сподіванням. Збирання грошей на придбання шинелі стає для нього метою і сенсом життя, наповнюючи її щастям очікування виконання заповітного бажання. Крадіжка шинелі, придбаної шляхом таких великих поневірянь і страждань, стає для нього воістину катастрофою. Навколишні лише посміялися над його бідою, проте ніхто не допоміг йому. "Значна особа" так накричав на нього, що бідолаха знепритомнів. Майже ніхто не помітив і смерті Акакія Акакійовича, що виникла незабаром після його хвороби.
Незважаючи на "унікальність" створеного Гоголем образу Башмачкіна, він не виглядає у свідомості читача самотнім, і ми представляємо, що існувало безліч таких же маленьких, принижених людей, які поділяють доля Акакія Акакійовича. У цьому узагальненні образу "маленької людини" позначилася геніальність письменника, сатирично який представив і саме суспільство, що породжує свавілля і насильство. У цьому середовищі все більш і більш збільшується жорстокість і байдужість людей один до одного. Гоголь був одним з перших, хто відкрито і голосно заговорив про трагедію "маленької людини", повага до якого залежало не від його душевних якостей, немає від освіченості і розуму, а від його положення в суспільстві. Письменник з співчуттям показав несправедливість і деспотичность суспільства до "маленької людини" і вперше закликав його звернути увагу на цих непомітних, жалюгідних і смішних, скоріш за все на перших погляд, людей.
"Між нами не може бути ніяких тісних відносин. Судячи з гудзиків вашого віцмундира, ви повинні служити по іншому відомству ". Ось так по гудзиків мундира, за іншими зовнішніми ознаками визначається відразу і назавжди ставлення до людини. Так "затоптує" людська особистість. Вона втрачає гідність, адже людина не тільки інших оцінює за багатством і знатності, а й себе.
Гоголь закликав суспільство поглянути на "маленької людини" з розумінням і жалістю. "Матушка, спаси твого бідного сина!" - напише автор. І дійсно, деякі кривдники Акакія Акакійовича раптом розуміли це і починали відчувати докори сумління. Один молодий службовець, який вирішив, як і всі, пожартувати над Башмачкіна, зупинився, вражений його словами: "Дайте мені спокій, навіщо ви мене ображаєте?" І молода людина здригнувся, побачивши, "як багато в людині бесчеловечья, як багато приховано лютої грубості ...".
Звертаючись до справедливості, автор ставить питання про необхідність покарати нелюдяність суспільства. Як реваншу і відшкодування за понесені за життя приниження і образи Акакій Акакійович, що підвівся в епілозі з могили, є перехожим і відбирає у них шинелі і шуби. Він заспокоюється тільки тоді, коли забирає шинель у "значної особи", який зіграв трагічну роль в житті маленького чиновника.
Сенс фантастичного епізоду воскресіння Акакія Акакійовича і його зустрічі зі "значною особою" полягає в тому, що навіть в житті самого, здавалося б, незначного людини є такі моменти, коли він може стати людиною в найвищому розумінні цього слова. Зриваючи шинель з сановного особи, Башмачкіна стає в своїх очах і в очах мільйонів таких же, як він, принижених і ображених людей героєм, здатним постояти за себе і відповісти на нелюдськість і несправедливість навколишнього світу. У такій формі висловилася помста "маленької людини" чиновницькому Петербургу.
Талановите зображення в поезії, літературі, так само як і в інших видах мистецтва, життя "маленької людини" відкривало для широкого кола читачів і глядачів ту нехитру, але близьку їм істину, що життя і "звивини" душ "звичайних людей" нітрохи не менше цікаві, ніж життя видатних особистостей. Проникаючи в це життя, Гоголь і його послідовники в свою чергу відкривали для себе нові грані людського характеру і духовного світу людини. Демократизація підходу художника до зображуваної дійсності призводила до того, що створювані їм герої в критичні хвилини свого життя могли стати врівень з найбільшими особистостями.
У своїй повісті Гоголь сконцентрував своє основну увагу на долі особистості "маленького людини", проте зроблено це було з такою майстерністю і проникливістю, що, співпереживаючи Башмачкіна, читач мимоволі замислюється і про своє ставлення до всього навколишнього світу, і в першу чергу про почуття гідності і поваги, які повинен викликати до себе кожна людина, незалежно від його соціального і матеріального становища, а лише з урахуванням його особистих якостей і достоїнств.
Гоголю багато чим завдячуємо ті, хто
потребує захисту.
Н. Чернишевський
На мій погляд, дуже справедливі слова Ф. М. Дост-евского про сучасну російську літературу: «Всі ми виш-ли з гоголівської шинелі», адже саме завдяки Гоголю об'єктом уваги письменників стала нелегка доля «ма-Льонька людини». Одним з перших Гоголь з надзвичайний-ної силою заговорив про ці непомітних, жалюгідних і, як здається з першого погляду, смішних людей, закликаючи об-ратіть на них увагу, намагаючись викликати співчуття, по-нимание, жалість.
З глибоким співчуттям письменник розповіді-кість нам про життя Акакія Акакійовича Башмачкіна, головного героя повісті «Шинель», показуючи несправедливість і жорстокість суспільства по відношенню до цього маленької людини ». Багато в чому ставлення до Башмачкину товаришів по роботі пов'язано було з його нерозумний-ням постояти за себе, боязкістю, а також з тим, що на протязі багатьох років в департаменті він, отримуючи до-вільно мізерну платню, виконував одну посаду - чиновник для письма. Товариші по службі, навіть зовсім моло-Диє, зневажали його, сміялися, «Острів над ним, у скільки вистачало канцелярського дотепності», всіляко через поділися над Акакія Акакійовича: ображали, сипали на голову папірці. Не вміючи відповісти кривдникам, Башмачкіна все зносив терпеливо, бо його думки і почуття були віддані роботі. Матеріал з сайту
Не вміючи нічого, крім переписування документів, Ака-кий Акакійович трудився «з любов'ю», у нього навіть були власні улюблені літери. Безсумнівно, перед нами в цей образі постає обмежена особистість, тому що Башмачкіна вів нудну і нецікаву життя (яка, до речі, його цілком задовольняла): він не дозволяв собі ніяких розваг, не звертав уваги на їжу, у нього не було інших інтересів, крім переписування, і всі думки - про рівних рядках. Але ж особистість формується не тільки на основі тих внутрішніх Задати-ков і здібностей, які дані людині від народження, але і в процесі взаємодії з суспільством. Соціум часто жорстокий і несправедливий по відношенню до «ма-Льонька людині». Спотворені моральні норми, лож-ні цінності є причиною того, що світ принад-лежить багатим і іменитим, а чесні, порядні, та-лантлівие люди змушені животіти в безвісності, тому що всі їхні зусилля марні. Навколишнього щих не цікавить внутрішні гідності людини, але привертають зовнішні ознаки достатку, успішності, успіху. Заслуга Гоголя в тому, що він зумів не тільки побачити, а й показати небезпеку деградації суспільства, в якому все більш і більш збільшується неуважність, байдужість людей один до одного, де в, звичку ввійшло не лише приймати і проводжати, але і відноситься до людини «по одягу». Це насправді страшно, адже весь сенс життя, все своє майбутнє щастя Башмачкіна бачить не в реальних досягненнях, освоєнні невідомого, а в пошитті нової шинелі, яка з простої одягу раптом перетворюється в символ благополуччя, впевненості в собі, поваги в очах інших. Ще жахливіше те, що без цієї шинелі суспільство не хоче помічати не тільки життя людини, але і його смерть, адже померлого Акакія Акакійовича в департаменті спохватилися тільки на четвертий день.
Згодом багато письменників звернули свою внима-ня на «маленької людини», зробивши його героєм своїх творів. Але саме завдяки Н. В. Гоголю чита-тель вперше почув тихий жалібний голос, в якому звучить відчай і безнадія: «Дайте мені спокій, навіщо ви мене ображаєте?»
Не знайшли те, що шукали? Скористайтеся пошуком
На цій сторінці матеріал за темами:
Це не правило, але в житті нерідко трапляється, що жорстокі і безсердечні люди, що ображають і принижують гідність інших, виглядають у кінцевому рахунку більш слабкими і нікчемними, ніж їхні жертви. Ще Демокріт свого часу говорив, що "здійснює несправедливість найнещасніші несправедливо страждає" Таке ж враження духовної мізерності і утлості від кривдників дрібного чиновника Акакія Акакійовича Башмачкіна залишається у нас після прочитання повісті Гоголя "Шинель", з якої, за образним висловом Достоєвського, вийшла вся російська література. "Ні, я більше не маю сил терпіти! Що вони роблять зі мною! .. Вони не розуміють, не бачать, не слухають мене ... "Багато з великих письменників відгукнулися на цю благання героя повісті Гоголя, по-своєму осмислили і розвинули образ" маленької людини "в своїй творчості.
Цей образ, відкритий ще Пушкіним, після появи "Шинелі" став одним з центральних в літературі 40-х років. Тема відкрила дорогу зображенню "послідовників" Акакія Акакійовича у творчості Салтикова-Щедріна, Некрасова, Островського, Толстого, Буніна, Чехова, Андрєєва. Багато з них постаралися побачити в "маленьку людину" свого маленького героя, "свого брата" з притаманними йому почуттями доброти, подяки і благородства.Что ж таке "маленька людина"?
В якому сенсі "маленький"? Мал ця людина саме в соціальному плані, оскільки займає одну з нижніх сходинок ієрархічної градації. Його місце в суспільстві мало помітно або зовсім не помітно. "Маленький" ця людина ще й тому, що світ його духовного життя і людських домагань також до крайності звужений, збіднений, обставлений всілякими заборонами і табу. Для нього, наприклад, не існує історичних і філософських проблем. Він перебуває у вузькому і замкнутому колі своїх життєвих інтересов.Гоголь характеризує головного героя своєї повісті як людину убогу, пересічного, незначного і непомітного.
У житті йому відведена незначна роль переписувача департаментських документів. Вихований в атмосфері беззаперечного підпорядкування і виконання розпоряджень начальства, Акакій Акакійович Башмачкіна не звик міркувати над змістом і сенсом своєї роботи. Ось чому, коли йому пропонують завдання, що вимагають прояви елементарної кмітливості, він починає хвилюватися, переживати і врешті-решт приходить до висновку: "Ні, краще дайте я перепишу що-небудь" .Духовная життя Башмачкіна співзвучна його внутрішнім сподіванням.
Збирання грошей на придбання шинелі стає для нього метою і сенсом життя, наповнюючи її щастям очікування виконання заповітного бажання. Крадіжка шинелі, придбаної шляхом таких великих поневірянь і страждань, стає для нього воістину катастрофою. Навколишні лише посміялися над його бідою, проте ніхто не допоміг йому. "Значна особа" так накричав на нього, що бідолаха знепритомнів. Майже ніхто не помітив і смерті Акакія Акакійовича, що виникла незабаром після його хвороби.
Незважаючи на "унікальність" створеного Гоголем образу Башмачкіна, він не виглядає у свідомості читача самотнім, і ми представляємо, що існувало безліч таких же маленьких, принижених людей, які поділяють доля Акакія Акакійовича. У цьому узагальненні образу "маленької людини" позначилася геніальність письменника, сатирично який представив і саме суспільство, що породжує свавілля і насильство. У цьому середовищі все більш і більш збільшується жорстокість і байдужість людей один до одного. Гоголь був одним з перших, хто відкрито і голосно заговорив про трагедію "маленької людини", повага до якого залежало не від його душевних якостей, немає від освіченості і розуму, а від його положення в суспільстві. Письменник з співчуттям показав несправедливість і деспотичность суспільства до "маленької людини" і вперше закликав його звернути увагу на цих непомітних, жалюгідних і смішних, скоріш за все на перших погляд, людей.