Конспект заняття для підготовчої групи «Завиток. Знайомство з хохломской розписом. План-конспект заняття з малювання (підготовча група) на тему: Декоративне малювання «Завиток» (за мотивами хохломской розпису) в підготовчій групі

13.10.2019

Конспект заняття з малювання в підготовчій групі по темі:

«Хохломская розпис».

цілі:

1. Ознайомити дітей з історією промислу і творами народного

декоративно-прикладного мистецтва, технологією виконання розпису і особливостями малюнка Хохломи.

2. Пояснити відмінності між видами хохломського розпису.

3. Сприяти прояву акуратності в роботі, розвитку фантазії і спостережливості.

4. Виховувати інтерес і любов до народного мистецтва, почуття гордості і патріотизму за багату культурну спадщину Росії. Дати можливість дітям відчути себе народними майстрами.

Устаткування і матеріали:

вироби з хохломской розписом, листівки, репродукції;

плакат «Хохломская розпис»;

презентації «Хохломская розпис»;

модель для розфарбовування «Блюдце»;

баночка для води;

печатка-тичок (ватяні палички по 2 шт.);

аркуш паперу;

серветка;

Хід уроку:

Вихователь: Дуже давно, в Нижегородському Заволжя, зародився звичай прикрашати дерев'яну посуд розписом. У цьому лісовому краю майже все робилося з дерева. Вся територія краю була як би одну розкидану по сотням сіл майстерню. Жителі, ніби змовившись, поділили між собою всі види виробництва дерев'яних виробів. У кожної групи сіл був центр - велике торгове село, куди селяни щотижня приїжджали на базар продавати вироблену продукцію. Села, де точили і фарбували дерев'яний посуд, перебували навколо великого торгового села Хохлома, що дав назву всьому мистецтву розпису. Саме звідси розліталися жарптицями чашки та ложки по всій землі. Коли у купця запитували: "Звідки таке диво?", Він з гордістю відповідав: "З Хохломи". Так і повелося: Хохлома та Хохлома. Ось і до цього дня, розписний посуд хохломського звуть.

Але перш ніж посуд потрапляла в руки купців, її виготовляли "золоті" руки майстрів. Як придумали майстри фарбувати дерев'яний посуд в золотистий колір без застосування золота? Це до сих пір залишається загадкою навіть для фахівців. Але відпрацьований століттями процес і зараз перетворює звичайне біле дерево в блискуче золотом виріб.

У чому ж секрет барвистою хохломського посуду? Як її роблять? Виявляється це зовсім непросто.

1. Дерев'яне виріб покривають рідким розчином глини "вапи". Глина закриває пори дерева, створює водонепроникний шар.

2. Після цього вироби змочують сирим лляною олією і добре просушують. Потім покривають оліфою і знову просушують, повторюючи цю операцію 3-4 рази.

3. Наступний етап - лудіння. Виріб покривають лудою: порошок олова або алюмінію втирається тампоном в виріб. Вироби стають гладкими, блискучими і нагадують металеві.

4. І тільки тепер за роботу береться фарбар (людина, яка завдає візерунок). Розпис наноситься олійними фарбами. Всі елементи розпису виконують відразу пензлем, без попереднього малюнка олівцем.

5. Розписане і просушенное виріб покривають масляним лаком (раніше покривали оліфою) і ставлять в піч для «живого». Під впливом температури лак жовтіє. Тоді і з'являється цей чудовий медово-золотий колір. Так виникло словосполучення «Золота Хохлома».

За словами майстрів, такий посуд не боїться ні спеки, ні холоду, добре миється, довго служить, по нарядності змагається із золотою, а за ціною доступна всім.

питання: Які кольори використовують майстри?

відповідь: Червоний, чорний, зовсім небагато жовтого і зеленого для дрібної промальовування.

питання: Які візерунки ви бачите на посуді?

відповідь: Листочки, ягідки, завитки, крапочки.

питання: А з чим можна порівняти ці малюнки? Умільці самі вигадують їх або десь запозичують?

відповідь: У природи - гілочки, листки, трава.

вихователь: Правильно! Майстер знає і любить лісову сторону: тут калині, горобині, брусниці - всяким плодам, квітам і травам роздолля.

Подивимося уважніше і побачимо, що хохломская розпис ділиться на два види: "верхове" лист і "фонове".

Особливість «верхової» розпису полягає в нанесенні малюнка мазками поверх золотистого тла.

Особливість «фонової» розпису полягає в тому, що фон навколо візерунка забарвлюється в червоний або чорний колір. При цьому способі листя, квіти або птиці виділяються на цьому тлі у вигляді золотих силуетів.

Але зазвичай ці два види розпису вигадливо переплітаються в одному виробі.

Найулюбленіший у хохломских художників це «травний візерунок» або «травка», яка віддалено нагадує осоку. Часто серед «травички» зображується квітка, птах, риба. Самі вигадливі візерунки називаються «Кудріна»: травичка, перетворюється у великі кучері - завитки.

Ось ягідки. Для ягід Брусничка, смородинки і рябінкі використовують печатку-тичок (ватяну паличку). А ось агрус, полуничку і малинку малюють відразу пензлем. Після висихання червоної фарби ягоди "разжівляют" жовтим кольором.

Травинка - це тонкий, плавно згинається стебло, від якого в усі боки відходять вигнуті стеблинки з завитками. Натиск пензлика доводиться на найширшу частину травинки.

«Кудріна» - це квітково-листяний візерунок з округлими широкими листям, з завитками.

Листочок - це найчастіше стилізований лист смородини. Листочки та квіти починають виконувати з зображення стеблинок, потім малюють основну форму листочка або квітки. Далі прорисовують жилки на листках і тичинки у квітів.

З таких елементів можна скласти візерунок.

«Світ чарівної хохломи»

проростаючи,

Якось святково жива

непроста,

Чорно-червона трава.

Листя жевріють,

Від дихання зими.

Входимо в царство Берендея -

У світ чарівної Хохломи.

(Б. Дубровський)

І сьогодні ми з вами спробуємо перетворитися в майстрів Хохломской розпису, і виконаємо «травний» візерунок. Мистецтво Хохломи - це гордість нашої культури. Золоті візерунки Хохломи увібрали в себе всю красу російської землі.

У процесі самостійної роботи вихователь надає дітям творчу свободу, надаючи індивідуальну допомогу. Можна включити тиху народну музику. В кінці заняття влаштовується виставка. Хлопці встановлюють свої блюдця на спеціальну підставку і разом з вихователем вибирають кращі роботи. Вихователь не забуває похвалити кожного вихованця, відзначити те, що найкраще вдалося.

декоративне малювання

«Завиток»

(За мотивами хохломской розпису)

(Підготовча група) Вихователь: Пермякова В.Н.

Програмне зміст.

Знайомити дітей з декоративною творчістю різних народів. Вчити виділяти композицію, основні елементи, колір і використовувати їх в своєму малюнку. Закріплювати вміння вільно і легко кінцем кисті малювати завитки в різні боки. Удосконалювати різноспрямовані злиті руху руки, зоровий контроль над ними. Розвивати естетичні почуття (кольору, композиції). Продовжувати вчити оцінювати виконані малюнки відповідно до поставленим завданням.

Матеріал.

Презентація «Сказ про Хохломе»; кліп «Хохлома» (група «Непосиди»); аудіозапис музики для малювання. Предмети побуту, оздоблені хохломського розписом, виконані за мотивами Хохломи. Вирізані з паперу контури обробних дощок жовтого, червоного, чорного і зеленого кольорів; фарби: акварель, гуаш; палітра; кисті; вода; серветки; зразки.

Зв'язок з іншими освітніми галузями.

Знайомство з декоративно-прикладним і сучасним мистецтвом (тканини, посуд, хустки та ін.), Розглядання альбомів з хохломской розписом, створення «Музею хохломського розпису».

Хід заняття.

I Організаційний момент.

Кліп «Хохлома» (група «Непосиди»).

Привіт хлопці я приїхала до вас в гості з села Хохлома Нижегородської області. У нас в області є чудовий музей хохломського розпису там є багато цікавих і красивих предметів. Всі ці предмети виготовили і розписали наші народні умільці. Ви б хотіли побачити їх своїми очима. Тоді я вас запрошую подивитися фільм «Сказ про Хохломе». Сідайте на стільчики.

II Основна частина.

Педагог починає показувати презентацію «Сказ про Хохломе». Діти, разом з педагогом читають назву презентації.

Сказ про Хохломе. Починається оповідь не про нас, не про вас, а про чудовий малюнок чарівної трави.

Розповідають, жив в стародавні часи в місті Москві майстер - іконописець. Цар високо цінував його майстерність і щедро нагороджував за труди. Любив майстер своє ремесло, але найбільше любив він вільне життя і тому одного разу таємно покинув царський двір і перебрався в глухі Керженскіе лісу.

Зрубав він собі хату і став займатися колишнім справою. Мріяв він про таке мистецтво, яке стало б рідним всім, як проста російська пісня, і щоб відбилася в ньому краса рідної землі. Так і з'явилися перші хохломские чашки, прикрашені пишними квітами і тонкими гілочками.

Слава про великого майстра рознеслася по всій землі.

Звідусіль приїжджали люди, щоб помилуватися на його майстерність. Багато рубали тут хати і селилися поруч.

Нарешті, дійшла слава майстра і до грізного государя, і повелів він загону стрільців знайти втікача і привести. Але швидше стрілецьких ніг летіла народний поголос. Дізнався майстер про свою біду, зібрав односельчан і розкрив їм секрети свого ремесла. А вранці, коли увійшли в село царські посланці, побачили все, як горить яскравим полум'ям хата чудо-художника. Згоріла хата, а самого майстра як не шукали, ніде не знайшли. Тільки залишилися на землі його барви, які наче увібрали в себе і жар полум'я і чернь попелища.

Зник майстер, але не зникло його майстерність, і до сих пір яскравим полум'ям горять хохломские фарби, нагадуючи всім і про щастя свободи, і про спеку любові до людей, і про спрагу краси. Видно, не простий була кисть майстра - кисть з сонячних променів.

Така легенда. Розповідають її завжди трохи по-різному, і кожен допитливий зможе прочитати її в збірниках легенд і казок Нижегородської області. Як і у всякій легендою, в ній багато вигадки, але її правда в тому, що велика майстерність і велике мистецтво зберігаються тільки тоді, коли передаються з рук в руки, від вчителя до учня. Так і сталося з Хохломой.

Помилуємося виробами майстрів Хохломи.

Що ви бачите? Опишіть словесно який посуд? (Красивий посуд, яскрава, радісна, багата, барвиста!)

З якого матеріалу виготовлена \u200b\u200bця посуд? (Із дерева.)

Чи всі предмети побуту розписані в однаково? Чи знаєте ви цю розпис? (Хохломская)

Це - музей хохломського розпису. Зараз ми пройдемося по залу цього музею. Що ж в ньому є?

Розглянемо уважно вироби хохломи - підноси. Які основні кольори використовували хохломские майстра для фону? (Червоний, жовтий, зелений, чорний).

Кожному кольору надає народ своє значення. Червоний - огонь любов, відданість. Золотий - сонце, світло, тепло. Чорний - земля, урочистість. Зелений - життя.

Травний орнамент, або «травка»,

Так характерний для всієї хохломи,

Чудовий малюнок чарівної країни!

Елементи травної розпису.

Як ви думаєте елементів в розпису мало чи багато? Звичайно багато.

"Осочки" - найпростіший елемент. Він виконується легким рухом кінчика пензлика зверху вниз.

"Завитки" виконують, як і "вусики", тільки з легким натиском в середині елемента.

"Крапельки" виконують, прикладаючи кисть до виробу.

"Кущики" зображують безперервної лінією однакової товщини, закрученої в спіраль.

КРИУЛЯ Завитки - прості за формою, а милують зір.

Багатий і ошатний чудовий візерунок.

По золоту фону вигадливою змійкою

Орнамент тут в'ється - спробуй зумій-ка!

Побажанням добра, благополуччя і щастя з давніх-давен на Русі вважалися зображення квітучих кущів і плодів.

Хохломские художники називають ягоди ласкаво, і ніколи один і той же майстер не напише їх однаково.

ягідки смородини

Ягоди смородини, горобини малюють «стусаном» або «ляпушкой» (шматочок овечої вовни, обмотаний навколо палички), а ми зможемо намалювати їх ватною паличкою.

А ось подивіться - знайомий сюжет.

Дізналися ви казку? Дізналися, чи ні?

Жар птицю ніхто не бачив, тому кожен майстер малює її по-своєму. Ви вже в аплікації робили вже теж за своїм уявленням.

слайд 18-20

Хохлома - мистецтво сучасне. Її розпис можна де завгодно, на будь-яких предметах.

Як ви думаєте, хто це? (Майстри розпису.)

Кисть хохломская! Велике дякую!

Кажи казку для радості життя!

Ти, як душа у народу, красива,

Ти, як і люди, служиш Вітчизні!

Хлопці, подивіться на виставку хохломського посуду, я ні чого не переплутала?

Гра «Прибери зайвий предмет»

Хлопці ви звернули уваги, який на мені ошатний фартух.

Гра «Знайди завиток на моєму фартусі».

Молодці! Ви дуже добре запам'ятали елемент хохломського розпису «Завиток»

А ви б хотіли сьогодні попрацювати майстрами хохломського розпису? Я - головний майстер, а ви - мої підмайстри.

Сьогодні я хочу навчити вас малювати один з елементів «завиток», який дуже важливий для хохломи. Який елемент розпису ми будемо вчиться, малювати? (Завиток). Правильно завиток.

Я хочу нагадати, з чого потрібно починати малювати.

Набрати гуаш на кінчик пензлика і легкими рухами руки, кінчиком пензля, малюємо тонку гілочку в одну сторону, в іншу сторону.

Ось тепер від гілочки малюємо «завиток» з одного боку, довше з іншого боку коротше. І так на кожній гілочці. Нагадую, завиток може бути довгим і коротким.

Виходить дуже красива розпис. А якими елементами можна ще прикрасити гілочку? (Ягідками, листочками, травичкою). Хто, з вас хоче доповнити мою гілочку. (Дитина прикрашає гілочку візерунком по своєму бажанню).

А тепер, я пропоную вам самим намалювати візерунок хохломи. Але не забудьте: Головний візерунок розпису - завиток. Розписувати будете дощечки. Я привезла для вас заготовки. Пропоную вам вибрати фон дошки червоний, жовтий, чорний. Вибирайте, ніж ви будете працювати і сідайте.

Подумайте, які кольори гуаші ви будете використовувати в роботі. Який колір буде яскравіше виділятися на тлі дощечки.

Давайте візьмемо в руки суху пензлик і спробуємо виконати руху в повітрі, а тепер на дошці, як ніби ви малюєте легко без натиску гілочку в одну сторону, в іншу. А від неї завиток. Тепер наберіть гуаш на кінчик пензлика і починайте розписувати досочку.

Діти малюють під музику.

Які замечательнее розпису у вас вийшли. Всі дошки такі красиві. Давайте влаштуємо виставку ваших робіт. Я допоможу вам в цьому. Нехай всі діти дитячого садка приходять до вас на виставку і милуються вашими творами


Пермякова Віра Миколаївна Мета роботи: Прилучення старших дошкільників до основ декоративно-прикладного мистецтва
устаткування:

Виставка ляльок в гжельских костюмах, посуду

Предмети декоративно-прикладного мистецтва (жостовские підноси, палехские шкатулки, філімонівська свистульки, хохломская посуд, матрьошки (Семенівське і ін.), Виставка гжельской посуду і ляльки в «гжельских» костюмах (На початку заняття вона прикрита синім і білим шифоном), Розрізні картинки до дидактичної гри «Збери картину і вгадай розпис», Малюнок гжельской посуду, зафарбований білою фарбою так, щоб проступали сині візерунки, контурні заготовки гжельской посуду, синя гуаш, кисті №1 і 2.
1. Організаційна частина.
Вихователь. Хлопці, сьогодні ми з вами здійснимо подорож у світ краси, добра, в світ дивних створінь народних умільців. А для цього ми повинні посміхнутися один одному і привітатися.
Здрастуй, сонце золоте!
Здрастуй, небо блакитне!
Здрастуй, легкий вітерець!
Здрастуй, маленький листок!
Ми живемо в рідному краю.
Всіх я вас вітаю! (Діти повторюють рухи за вихователем)
Вихователь. Народне мистецтво сягає своїм корінням в глибоку старовину. У народі завжди була потреба прикрашати свій побут, речі, які їх постійно оточували. Що ж розписували народні художники? (Діти перераховують предмети, що лежать на столі)
Всі ці красиві і корисні речі зробили народні майстри своїми руками. Вони подарували нам і всім людям справжнє свято. Вважають, що всі ці речі не тільки необхідні в побуті, але і прикрашають наше життя.
Підійдіть, будь ласка, сюди. Тут лежать деталі мозаікі.Соберіте зі шматочків цілу картинку і подивіться, що у вас вийде.
Дидактична гра «Збери картинку і вгадай розпис»
Бесіда в ході гри. Що у тебе на картинці? А яка це розпис? Які елементи Городоцької розпису можна побачити на цьому малюнку? Яку посуд розписували в Городці? Чим відрізняються філімонівська іграшки від всіх інших? Які візерунки малювали на філімонівська свистульки? А в якому селі робили такі красиві іграшки? Які елементи складають димковскіе візерунки?
А у мене для вас приготована дуже красива картина. Подивіться, які на ній чарівні сині гжельские візерунки. Ой, що це таке, нічого не зрозумію?
Хто ж це зробив? Всі сині візерунки зафарбував, ніби заморозив ......
Вихователь. Ну і справи. Синю Гжель зима снігом замела. (Підходимо до столів). І наш посуд, яку ми вчора розписували, сніжинки засипали і візерунків ніяких не видно. Навіть нічим тат і мам здивувати. Доведеться нам заново потрудитися, повернути візерунки на посуд. Може, тоді і Гжель до нас повернеться.
2. Практична частина.
Я думаю, що зробити вам це буде нескладно, адже ви - справжні умільці, майстри своєї справи. Спочатку давайте згадаємо, як називають розпис, елементи якої ми використовували вчора, розписуючи посуд? (Гжельская розпис)
Яка фарба нам буде потрібно?
Якими прийомами роботи пензлем ви користувалися при розписі? (Малювання всією кистю, кінчиком пензля, примакивание, мазок)
3. Самостійна робота дітей.
Вихователь. А тепер сідайте зручніше і приступайте до роботи. Не поспішайте, пам'ятайте прислів'я, які придумав російський народ про тих, хто поспішає. (Поспішиш - людей насмішиш. Нашвидку робити - переробляти.)
4. Підсумкова частина.
Готові роботи несіть на виставку. Аналіз робіт.

Галина Довгальова
Конспект НСД з декоративного малювання в підготовчій групі «Хохломская розпис»

конспект НСД

ГО «Художньо-естетичний розвиток»

декоративне малювання

в підготовчої до школи групі

Тема: « Хохломская розпис»

Вихователь МБДОУ д / с №4 «Попелюшка»

Довгалёва Галина Василівна

м Стародуб 2014 р

програмне зміст:

1. Продовжувати знайомити дітей з елементами хохломського розпису -"Завитком" і способом його зображення.

2. Формувати вміння в певній послідовності складати візерунок із знайомих елементів хохломи(Ягід, осочек, листочків).

3. Розвивати композиційні здібності, маючи в своєму розпорядженні елементи на силуеті.

4. Виховувати інтерес до народних промислів.

матеріал:

демонстраційний: Хохломская посуд, Зразки елементів хохломського розпису, Аркуш паперу для показу способу малювання"Завитка"

роздатковий: Гуаш 4 кольорів (на кожен стіл, паперові силуети посуду, затонірование в чорний, жовтий, червоний кольори різних форм, аркуші паперу для тренування малювання"Завитків", білячі кисті №3, стусани з паперу, тканини, стаканчики з водою (На кожного).

Що я бачу! Що за диво!

Скільки радості навколо!

Правда, діти, тут красиво?

Аж захоплює дух!

Проходьте та подивіться, яка тут у нас посуд зібрана. Вона не проста.

Її зробили російські майстри-умільці з Хохломи.

Подивіться! Ці речі нині в гості до нас прийшли,

Щоб розповісти нам секрети давньої, дивовижної краси.

Щоб ввести нас в світ Росії, світ переказів і добра.

Щоб сказати, що є в Росії чудо-люди - майстри!

В.: Хлопці, скажіть, яке зараз час року?

В .: А які пори року ви ще знаєте?

Д. Осінь, весна, літо.

В. Діти! Подивіться на цей посуд і скажіть, яку пору року вона вам нагадує!

Д. Візерунок на цьому посуді нагадує осінь!

В. А чому ви так вважаєте?

Д. Тому, що цей посуд яскрава, барвиста, точно така як природа восени. Тільки в цей час року дерева надягають барвисті костюми, багато жовтих, червоних, помаранчевих листя, ягід. Осінь називають золотою і хохлому, Теж називають золотою.

В .: Правильно. Дивишся на неї і згадуєш такі рядки:

"Золота осінь, червоних ягід розсип,

Гаї - переліски, шовкові сплески,

Сонячно - медова краса листя.

В. Подивіться, чи вся посуд на нашій виставці яскрава і барвиста?

Д. Ні, не вся! Ще є і не розписана!

В. Так, діти! У майстрів закінчилася фарба для того, щоб розписати посуд! Допоможемо їм закінчити роботу, розпишемо посуд?

Д. Так, допоможемо!

В .: Але перш, ніж ми з вами почнемо малювати, Скажіть, чим, же відрізняється хохломського візерунок від інших?

На який фон хохломские майстри наносять свій візерунок?

Д .: На жовтий, червоний і чорний фон.

В .: А які елементи цієї розпису ви вже знаєте і вмієте малювати?

Д .: "осочки", "травички", "вусики", "крапельки". «Листочки»

В .: А сьогодні ми будемо малювати найскладніший і найкрасивіший елемент хохломи -"Завиток".

Дивіться уважно.

Звертаю увагу на те, як потрібно тримати кисть по відношенню до паперу (Рука знаходиться над столом): Трьома пальцями, вертикально до паперу.

спочатку починаємо малювати кінцем кисті, Простягаємо тоненьку смужку, а потім притискаємо і робимо закруглення смужка стає ширше, знову протягуємо і акуратно піднімаємо пензлик і знову малюємо кінцем кисті, щоб вийшла тоненька смужка. При подальшому закручуванні "завитка" тиск на кисть послаблюємо.

(Після мого показу, показ і пояснення дитиною)

А тепер спробуйте на своїх листочках, потренуйтеся малювати"Завиток" (Діти вправляються) .

А зараз ми з вами трішки відпочинемо і підготуємо наші пальчики до основної роботи.

Ось помічники мої, їх як хочеш, поверни: (Дивимося на розкриті долоні)

І ось так, і ось так, не ображаються ніяк. (Потирає руками)

Раз два три чотири п'ять. (Ляскаємо в долоні)

Чи не сидиться їм знову. (Струшуємо кистями)

постукали, (Стукаємо по столу) покрутили (Кругові обертання кистю)

і працювати захотіли. (Потираємо руками)

Попрацюють трошки, (Ляскаємо в долоні)

ми дамо їм відпочити. (Склали долоні разом)

постукали, (Стукаємо по столу)

покрутили (Кругові обертання кистю)

і знову назад в шлях. (Ляскаємо в долоні)

В .: Ось і відпочили, а тепер пора братися за роботу.

Пройдіть до столу і виберете собі заготовку (Діти вибирають і сідають за столи). Давайте згадаємо в якій послідовності ви будете розписувати свій виріб.

1. Спочатку малюємо завитки.

2. Накреслюємо ягідки і малюємо ягоди стусаном (звернути увагу на колір ягід: На чорному тлі - червоні ягоди, на жовтому - червоні або чорні ягоди, на червоному - чорні ягоди)

3. Щоб візерунок не вдався блідим і не яскравим нам потрібно його прикрасити! Чим ми можемо його прикрасити? (Малюємо листочки)

4. Вимальовується облямівка.

Діти малюють.

Вихователь має індивідуальний підхід до всіх дітей, затрудняющимся показує ще раз на своєму листочку.

В. Закінчуємо роботу, моєму пензлика, промаківаем їх на серветці і кладемо на місце. Поки ваші роботи сохнуть, підійдіть до мене і подивіться, які ж роботи у вас вийшли?

В кінці аналіз дитячих робіт.

У кого вийшли самі круглі "завитки",

У всіх чи правильно підібраний колір ягід?

У кого вийшов справжнісінький хохломського візерунок?

В .: Молодці, хлопці, у нас з вами вийшла справжнісінька хохломская посуд, Яка так радує око.

А коли ваші роботи висохнуть, ми влаштуємо виставку, нехай все милуватимуться.

Спасибі вам, хлопці, за таку красу!

В: Наша діяльність закінчена. Скажімо гостям до побачення. Наведемо порядок на столах.

Публікації по темі:

"За грибами в ліс" Розвиваємо пізнавальний інтерес в роботі з таким заняттям як (аплікація). Вчимося вдосконалювати вміння, створювати.

Конспект НСД «Художньо - естетичний розвиток» Тема «Майстерня маленьких дизайнерів» Цілі: розвиток творчих здібностей кожного.

Конспект НСД з малювання «Сукня для літа» Конспект НСД по ГО художньо - естетичний розвиток (малювання, для дітей старшої групи «Сукня для літа» Мета: Створити умови.

Конспект НСД за освітніми областям: фізичний розвиток, художньо-естетичний розвиток, соціально-комунікативний Завдання: Освітня галузь - пізнавальний розвиток 1. Продовжувати вчити дітей піклується про своє здоров'я 2. Розвивати пізнавальний.

Конспект ННОД по знайомству з технікою квілінгу в підготовчій до школи групі «Російська матрьошка» Завдання: 1. Освітні: - Познайомити з технікою «Квіллінг». - Вчити виготовляти основні форми (щільну спіраль, вільну спіраль ,.

конспект НСД

ГО «Художньо-естетичний розвиток»

декоративне малювання

в підготовчій до школи групі

Тема: «Хохломская розпис»

Вихователь МБДОУ д / с №4 «Попелюшка»

Довгальова Галина Василівна

г.Стародуб 2014р.

Художньо-естетичний розвиток. Малювання. «Хохломская розпис»

програмне зміст:

1. Продовжувати знайомити дітей з елементами хохломського розпису - "завитком" і способом його зображення.

2. Вчити в певній послідовності складати візерунок із знайомих елементів хохломи (, ягід, завитків, листочків,).

3. Розвивати композиційні здібності, маючи в своєму розпорядженні елементи на силуеті.

4. Виховувати інтерес до народних промислів.

матеріал::

Хохломская посуд;

Зразки елементів хохломського розпису;

Аркуш паперу для показу способу малювання "завитка"

Для дітей паперові силуети посуду, затоновані в чорний, жовтий, червоний кольори різних форм;

Листочки для тренування малювання "завитків";

Гуаш, білячі кисті №3, стусани з паперу, ганчірочки ;.

хід:

Що я бачу! Що за диво!

Скільки радості навколо!

Правда, діти, тут красиво?

Аж захоплює дух!

Проходьте та подивіться, яка тут у нас посуд зібрана. Вона не проста.

Її зробили російські майстри-умільці з Хохломи.

Подивіться! Ці речі нині в гості до нас прийшли,

Щоб розповісти нам секрети давньої, дивовижної краси.

Щоб ввести нас в світ Росії, світ переказів і добра.

Щоб сказати, що є в Росії чудо-люди - майстри!

В.: Хлопці, скажіть, яке зараз час року?

В.: А які пори року ви ще знаєте?

Д.Осень, весна, літо.

В.Деті! А подивіться на цей посуд і скажіть, яку пору року вона вам нагадує!

Д.Ета посуд, візерунок на цьому посуді нагадує осінь!

В. А чому ви так вважаєте?

Д. Я вважаю так тому, що цей посуд яскрава, барвиста, весела точно така як природа восени. Тільки в цей час року дерева одягають барвисті костюми з жовтих, червоних, помаранчевих листя і ягід. Осінь називають золотою і Хохлому теж називають золотою.

В.Правільно, дивишся на неї і згадуєш такі рядки:

«Золота осінь, червоних ягід розсип

Рощі- переліски, шовкові сплески,

Сонячно-медова краса листя.

Подивіться уважно і скажіть чи вся посуд на нашій виставці яскрава і барвиста ?.

Д. Ні, не вся, є і не розписана ..

В.: Так, діти! У майстрів закінчилася фарба для того, щоб розписати посуд і закінчити роботу. Допоможемо їм закінчити роботу, розпишемо посуд?

В.: Але перш, ніж ми з вами почнемо малювати, скажіть, чим відрізняється хохломського візерунок від інших розписів?

На який фон майстри наносять свій візерунок?

Д.: На жовтий, червоний і чорний фон.

В.: А які елементи цієї розпису ви вже знаєте і вмієте малювати?

Д.: "осочки", "травички", "вусики", "крапельки". «Листочки»

В.: А сьогодні ми будемо малювати найскладніший і найкрасивіший елемент хохломи - "завиток".

Дивіться уважно.

Звертаю увагу на те, як потрібно тримати кисть по відношенню до паперу (рука знаходиться над столом): трьома пальцями, вертикально до паперу.

Спочатку починаємо малювати кінцем кисті, простягаємо тоненьку смужку, а потім притискаємо і робимо закруглення смужка стає ширше, знову протягуємо і акуратно піднімаємо пензлик і знову малюємо кінцем кисті щоб вийшла тоненька смужка. При подальшому закручуванні "завитка" тиск на кисть послаблюємо.

(Після мого показу, показ і пояснення дитиною)

В. А тепер візьміть не розписані посуд і сідайте на свої місця. Зараз потренируйтесь малювати на окремих листочках які лежать у вас на столах.

Поупрожнялісь, а зараз ми з вами трішки відпочинемо і

підготуємо наші руки до основної роботи.

Ось помічники мої, їх як хочеш, поверни: (дивимося на розкриті долоні) І ось так, і ось так, не ображаються ніяк. (Потирає руками) Раз, два, три, чотири, п'ять. (Ляскаємо в долоні) Чи не сидиться їм знову. (Струшуємо кистями) Постукали, (стукаємо по столу) покрутили (кругові обертання кистю) і працювати захотіли. (Потираємо руками) Попрацюють трошки, (Ляскаємо в долоні) ми дамо їм відпочити. (Склали долоні разом) Постукали, (стукаємо по столу) покрутили (кругові обертання кистю) і знову назад в шлях. (Ляскаємо в долоні )

В.: Ось і відпочили, а тепер пора братися за роботу.

Давйте згадаємо в якій послідовності ви будете розписувати свій виріб.

1. Спочатку малюємо завитки.

2. Накреслюємо ягідки і малюємо ягоди стусаном (звернути увагу на колір ягід: на чорному тлі - червоні ягоди, на жовтому - червоні або чорні ягоди, на червоному - чорні ягоди).

3.Чтоби наш візерунок не вдався блідим і не яскравим нам потрібно його прикрасити! Чим ми можемо його прикрасити?

(Малюємо листочки)

Діти малюють.

Вихователь має індивідуальний підхід до всіх дітей, затрудняющимся показує ще раз на своєму листочку.

В кінці заняття аналіз дитячих робіт.

В. Закінчуємо роботу, моєму пензлика, промаківаем їх на серветці і кладемо на місце. Поки ваші роботи сохнуть, подивіться, які ж роботи у нас вийшли?

У кого вийшли самі круглі "завитки",

У всіх чи правильно підібраний колір ягід?

У кого вийшов справжнісінький хохломського візерунок?

В.: Молодці, хлопці, у нас з вами вийшла справжнісінька хохломская посуд, яка так радує око. .

Коли ваші роботи висохнуть ми з вами оформимо виставку, щоб всі побачили, яка краса у вас вийшла.

У А тепер давайте наведемо лад на наших столах. Наша діяльність закінчена.

Попередньо робота.

1. Заняття з ознайомлення з навколишнім

Тема: "Знайомство з історією хохломского промислу"

Тема: "Особливості хохломской розпису".

Бесіди з дітьми.

Звідки пішла назва "Золота хохлома"?

Яким промислом займаються майстри села Хохлома?

З якого матеріалу вони виготовляють свої вироби?

Якими фарбами користуються хохломічі при розпису своїх виробів?

Яким основні елементи присутні в хохломской розпису?

Який настрій створюють у людей ці вироби?

Розгляд хохломського посуду, альбомів, листівок на відповідну тему.

Набдюденіе на прогулянці за рослинами на клумбі і обговорення подібності та відмінності живої природи і стилізованого малюнка хохломи.

Проведення занять з декоративного малювання, що передують даному, на тему хохломського розпису.

1. Знайомство з найпростішими елементами хохломи (осочка, травичка, вусики, крапельки) .Упражненіе в малюванні даних елементів на простих аркушах.

2. Навчання малюванню "КРИУЛЯ" (центральної гілки) в різних її конфігураціях;

Намітити расподоженіе ягід (якщо це - грона, ягоди малюються купкою за допомогою губчастих стусанів) .Обученіе малювання ягід. (На окремих листочках)

3. Малювання квітів за допомогою ватних паличок. (На окремих листочках)

4. Малювання завитків (дане заняття).

Прослуховування російських народних мелодій, що створюють асоціативний зв'язок музичного твору з виробами золотий хохломи.