Гармонія сольфеджіо. Конспект уроку "головні гармонійні функції в ладу". Мета уроку: Показати вдалі поєднання акордів. Музична гармонія - це просто

03.11.2019

Відкритий урок з сольфеджіо для 4 класу

дитячої музичної школи

«Подорож в королівство Гармонії»

підготувала:

Іванова Є. В.

викладач музично

теоретичних дисциплін

Тема урока: «Подорож в королівство Гармонії».

Мета уроку: Показати різні прийоми роботи над розвитком гармонійного слуху.

завдання:

  1. Знати основні закономірності гармонійного мови;
  2. Знати теоретичні правила побудови акордів;
  3. Володіти навичками грамотної записи акордів;
  4. Вміти здійснювати гармонійний аналіз нотного тексту;
  5. Володіти навичками жанрового варіювання;
  6. Володіти навичками трёхголосного співу;
  7. Володіти початковими навичками вокальної імпровізації;
  8. Володіти навичками слухового аналізу.

устаткування:

  1. фортепіано;
  2. Дошка з магнітами.

Наочні посібники:

  1. Кольорові картки із зображенням Короля, Королеви, Принцеси і придворних.

Роздатковий матеріал:

  1. Нотні зошити;
  2. Прості олівці;
  3. Листи з віршами кожному учню.

Нотний матеріал:

  1. «Школа гри на фортепіано» (Під загальною ред. Миколаєва А.Н.)

4 клас ДМШ.

План уроку.

  1. Організаційний момент.
  2. Бесіда про гармонію.
  3. Інтонаційна настройка в Ре мажор.
  4. Повторення основних закономірностей гармонійної мови, визначення «фарби» акордів.
  5. Гармонійний аналіз нотного тексту.
  6. Гра акордової ланцюжка в іншому жанрі - в жанрі польки.
  7. Слухова робота - запис акордової ланцюжка на слух.
  8. Спів трёхголосной послідовності.
  9. Вокальна імпровізація на акордову ланцюжок.
  10. Домашнє завдання - твір мелодії на дану акордову послідовність в різних жанрах: полька, вальс, марш.

Конспект уроку.

учитель:

Привіт, хлопці! Сьогодні ми з вами вирушаємо в казкову подорож. У величезній країні Музики є велике Королівство Гармонії. Цікаво, хто живе в цьому королівстві? Давайте згадаємо, що таке гармонія?

учні:

Це акорди, послідовність акордів, ланцюжки акордів.

учитель:

А що таке акорд?

учні:

Акорд - це поєднання трьох і більше звуків.

учитель:

Хлопці, а які ви знаєте акорди?

учні:

Тризвук, квартсекстакорд, септакорд, секундакорд ...

учитель:

Королівство Гармонії велике, сьогодні ми перенесемося в Замок Трёхзвучних акордів. Згадайте, які ви знаєте акорди з трьох звуків?

учні:

Тризвук, секстакорд і квартсекстакорд.

учитель:

Відкриваємо важкі двері замку і відразу бачимо оголошення: «Сьогодні в Замку Трёхзвучних акордів оголошується день Ре мажор».

Отже, налаштовуємося, співаємо головні тризвуки в Ре мажор.

Хлопці співають, вчитель прикріплює на дошці кольорові картки із зображеннями Короля, Королеви і Принцеси.

учитель:

Отже, Тонічне тризвук - це Король, він правитель, він сильний, упевнений, найголовніший. Домінантовий тризвук - Королева, вона підпорядковується тільки Королю. Субдомінантовою тризвук - Принцеса, вона підпорядковується і королю і королеві. А тепер співаємо тризвуку побічних ступенів і відразу визначаємо «фарбу» тризвуків.

Учні співають і визначають «фарбу»: II53 - мінорний, III 53 - мінорний, VI 53 - мінорний, VII53 - зменшене. Учитель на дошці прикріплює кольорові картки із зображенням різних придворних - паж, фрейліна, візир і т.д. Разом з дітьми підбирають картки для тризвуків II, III, VI, VII ступенів.

учитель:

Все королівство в зборі. Однак, можна використовувати тризвуку не тільки в основному вигляді, але і у вигляді секстаккорда і квартсекстаккорду. Треба пам'ятати, що поєднувати акорди потрібно в певному порядку: дотримуватися плавне голосоведення і виключити хід D - S. Повторимо, що таке плавне голосоведення?

учні:

Загальні звуки акордів залишаються на місці.

Тризвуки застосовуються в зверненому вигляді.

учитель:

А тепер подивимося, в якому порядку вишикувалися перед нами Король, Королева і придворні замку Трёхзвучних акордів. Гармонійний аналіз - визначення акордів другої половини періоду в сонатина Ре мажор, композитор Плейель.

Учень грає на фортепіано другу половину 1 періоду сонатина.

учитель:

За нотного запису підписуємо кожен акорд, знаходимо кадансових оборот.

Учні виконують завдання.

учитель:

Де використовується каданс, з яких акордів він полягає?

учні:

Послідовність з головних тризвуків утворює кадансових оборот або каданс.

Такт використовується для завершення всього музичного твору, його частин або окремого періоду. Він створює відчуття завершеності.

Такт складається з T-S-D-T або T-S-T-D-T.

Учитель разом з хлопцями перевіряють правильність виконання гармонійного аналізу.

учитель:

Наступне завдання: зіграти цю акордову послідовність в жанрі польки.

Учень грає підписану ланцюжок акордів в жанрі польки.

учитель:

А зараз слухова робота. Записати по слуху акордову ланцюжок в Ре мажор.

Учитель грає акордову послідовність

Т 53 - D 6 - VI 53 - III 6 - S 53 - До 64 - D 6 - T 53.

учитель:

Записуємо бас і позначення акордів. Розшифровуємо, розписуємо нотами і співаємо по голосам, потім співаємо трёхголосіе.

Учні записують по слуху акордову послідовність.

учитель:

Наступне завдання: зіграти цю послідовність акордів в жанрі вальсу, а ми спробуємо скласти на неї мелодію. Перед вами вірш, подумки, про себе, внутрішнім слухом Напійте мелодію на дану акордову послідовність.

Один учень грає, інші нечутно співають - про себе.

вірші

Те вгору, то вниз, де повітря чисте,

Злітає жовтий лист.

У старовинному замку, при свічках,

Грає піаніст.

учитель:

Хто хотів би показати, що вийшло?

Один учень грає, інший співає.

учитель:

На цій цікавою вокальної імпровізації ми попрощаємося з Королівством Гармонії. Домашнє завдання: на акордову послідовність скласти інструментальну мелодію в різних жанрах: полька, вальс, марш.

Дякую всім. До побачення.


З пропонованої статті ви дізнаєтеся, чому деякі студенти-музиканти не люблять і гармонію, чому так важливо полюбити ці вчення і регулярно займатися ними, і якого результату досягають ті, хто розсудливо з терпінням і зі смиренням підходять до вивчення цих дисциплін.

Багато музикантів зізнаються, що в роки свого навчання недолюблювали теоретичні дисципліни, просто вважаючи їх зайвими, непотрібними предметами в програмі. Як правило, в музичній школі такий вінець приймає на себе сольфеджіо: з огляду на насиченість шкільного курсу сольфеджіо, учні ДМШ (особливо прогульники) частенько не встигають з даного предмета.

В училищі ситуація змінюється: сольфеджіо тут постає в «перетвореному» вигляді і подобається більшості студентів, а всі колишні обурення обрушуються на гармонію - предмет не зрозумілий тим, хто не впорався з елементарної теорією на першому курсі. Звичайно, не можна сказати, що така статистика точна і характеризує ставлення до навчання більшості студентів, але одне можна сказати точно: ситуація недооцінки музично-теоретичних дисциплін надзвичайно поширена.

Чому так відбувається? Основна причина - звичайна лінь, ну або, якщо назвати її пристойніше, трудомісткість. Курси елементарної теорії музики та гармонії будуються на основі дуже насичену програму, яку потрібно освоїти за гранично мала кількість годин. Звідси відбувається інтенсивний характер навчання і велике навантаження на кожне заняття. Жодну з тим не можна залишити без опрацювання, інакше не зрозуміти всього подальшого, що неодмінно і трапляється з тими, хто дозволяє собі прогулювати уроки або не виконувати домашніх завдань.

Накопичення світовим співтовариством прогалин в знаннях і постійне відкладання вирішення нагальних проблем на потім веде до повної плутанини, розгрібати яку захитався лише самий відчайдушний студент (і чимало виграє в результаті). Таким чином, лінь веде до блокування професійного зростання учня або студента завдяки включенню гальмують принципів, наприклад, такого типу: «Навіщо розбирати те, що не зрозуміло - краще забракувати» або «Гармонія - це повна нісенітниця і нікому крім навіжених теоретиків вона не потрібна ».

Тим часом, вивчення теорії музики в її різних іпостасях грає величезну роль в становленні музиканта. Так, заняття сольфеджіо цілеспрямовані на формування і тренування найважливішого професійного інструменту музиканта - його музичного слуху. Два головні складових компонента сольфеджіо - спів по нотах і впізнавання на слух - допомагають освоїти два головних навички:

- побачити ноти і зрозуміти, що за музика в них записана;

- почути музику і знати, як записати її нотами.

Елементарну теорію можна було б назвати азбукою музики, а гармонію - її фізикою. Якщо знання з теорії дозволяють визначити і проаналізувати будь-які частинки, з яких складена музика, то гармонія розкриває принципи взаємозв'язку всіх цих частинок, розповідає про те, як влаштована музика зсередини, як вона організована в просторі і часі.

Перегляньте кілька біографій будь-яких композиторів минулого, ви обов'язково знайдете там згадки про тих людей, які вчили їх генерал-басу (гармонії) і контрапункту (поліфонії). У справі навчання композиторів саме ці навчання вважалися найважливішими і потрібними. Зараз же ці знання дають міцну основу музикантові в його повсякденній роботі: він точно знає, як підібрати акорди до пісень, як гармонізувати будь-яку мелодію, як оформити свої музичні думки, як не зіграти, або чи не заспівати фальшиву ноту, як вивчити напам'ять музичний текст дуже швидко і т.д.

Тепер ви знаєте, чому так важливо з повною самовіддачею займатися гармонією і сольфеджіо, якщо ви вирішили стати справжнім музикантом. Залишилося додати, що вивчати сольфеджіо і гармонію приємно, цікаво і цікаво.

Якщо вам сподобалася стаття, натисніть кнопку «Мені подобається» і відправте її на свою сторінку в контакті або facebook, щоб ваші друзі так само могли почитати її. Свої відгуки і критику за цією статтею ви можете залишити в коментарях.

Музична композиція складається з декількох складових - ритму, мелодії, гармонії.

Причому, якщо ритм з мелодією - це як єдине ціле, то гармонія - це те, чим прикрашають будь-який музичний твір, то, з чого складається акомпанемент, який ви мрієте зіграти на піаніно або гітарі.

Музична гармонія - це звід акордів, без яких жодна пісня або п'єса не буде повноцінною, повнозвучній.

Правильно підібрана гармонія пестить слух, облагороджує звучання, представляючи нам повною мірою насолодитися чудовими звуками піаніно, гітари або інструментального ансамблю. Мелодію можна наспівати, гармонію - тільки зіграти. (До речі, заспівати гармонію теж можна, але не одній людині, а мінімум - трьом, причому, за умови, що вони вміють співати - саме цього навчаються артисти хору та вокальних ансамблів).

П'єса або пісня без гармонії - це як нераскрашенная картинка в книжках для дітей - вона намальована, але немає кольору, немає фарб, яскравості. Саме тому скрипалі, віолончелісти, домриста, балалаєчники грають в супроводі концертмейстера - на відміну від цих інструментів, на піаніно можна виконати акорд. Ну, або грати домрі чи флейті в ансамблі або оркестрі, де акорди створюються завдяки кількості інструментів.

У музичних училищах, коледжах і консерваторіях існує спеціальна дисципліна - гармонія, де студенти вивчають всі існуючі в теорії музики акорди, вчаться застосовувати їх на практиці і навіть вирішують завдання по гармонії.

Я не буду заглиблюватися в нетрі теорії, а розповім про найпопулярніші акордах, використовуваних в сучасних композиціях. Найчастіше вони одні й ті ж. Є якийсь блок акордів, що кочують від однієї пісні до іншої. Відповідно, на одному такому блоці можна виконати дуже багато музичних творів.

Для початку визначаємо тоніку (основну ноту в музичній композиції) і згадуємо - разом з тонікою субдомінанта і домінанту. Беремо щабель ладу і будуємо від неї тризвук (нотки через одну). Дуже часто їх досить, щоб зіграти нескладну п'єсу. Але не завжди. Отже, крім тризвуків головних ступенів, використовуються тризвуку 3-й, 2-й і 6-й ступенів. Рідше - 7-й. Поясню на прикладі в тональності до мажор.

Приклади акордових послідовностей

Акорди ставлю в міру їх популярності в порядку спадання:

до мажор

  • до мажор, фа мажор, соль мажор (це і є головні тризвуки ладу);
  • чи мінор (це ні що інше, як тризвук 6-го ступеня);
  • мі мажор, рідше - мі мінор (тризвуки 3-й ступеня);
  • ре мінор (2-й ступінь);
  • сі - зменшений тризвук 7-го ступеня.

А це ще один варіант використання тризвуку 6-го ступеня в музичних композиціях:

Але справа в тому, що ці музичні гармонії властиві, тільки якщо за тоніку взята нота ДО. Якщо раптом тональність до мажор вам незручна, або п'єса звучить, скажімо, в ре мажорі, просто зміщуємо весь блок і отримуємо такі акорди.

ре мажор

  • ре мажор, соль мажор, ля мажор (1, 4, 5 ступені - головні тризвуки)
  • сі мінор (тризвук 6-го ступеня)
  • фа # мажор (тризвуки 3-й ступеня)
  • мі мінор (2-й ступінь)
  • до # зменшене 7-го ступеня.

Для вашої зручності покажу блок в мінорній тональності, там популярні трохи інші ступені і вже не можна сказати, що акорди 3-й і 2-го ступеня використовуються рідко. Не так вже й рідко.

ля мінор

Стандартний набір акордів в ля мінорі виглядає так

Ну, а крім стандартних - 1, 4 і 5 ступенів - бази будь-якій тональності, використовуються наступні гармонії:

  • ля мінор, ре мінор, мі мажор (головні);
  • ми септакорд (споріднений з ми мажором, використовується часто)
  • фа мажор (тризвук 6-го ступеня);
  • до мажор (тризвук 3-й ступеня);
  • соль мажор (тризвук 2-го ступеня);
  • ля мажор або ля септакорд (однойменний мажор, нерідко використовують в якості такого собі перехідного акорду).

Як знайти тоніку

Питання, що мучить багатьох. А як визначити тоніку, тобто основну тональність, від якої треба відштовхуватися при пошуку акордів. Пояснюю - треба заспівати або зіграти мелодію. На якій ноті вона закінчується - така і тоніка. А вже лад (мажор або мінор) визначаємо тільки на слух. Але треба сказати, що в музиці часто буває, що пісня починається в одній тональності, а закінчується - в інший, і визначитися з тонікою буває вкрай складно.

Тут допоможе тільки слух, музична інтуїція і знання теорії. Часто завершення якогось поетичного тексту співпадає з завершенням музичного тексту. Тоніка - це завжди щось стійке, яке стверджує, непохитне. Як тільки визначили тоніку, вже можна підбирати музичні гармонії, виходячи з наведених формул.

Ну і останнє, що мені б хотілося сказати. Політ творчої наснаги композитора може бути непередбачуваний - струнко і красиво звучать, здавалося б, абсолютно непередбачувані акорди. Це вже вищий пілотаж. Якщо в музичній композиції використовуються тільки головні ступені ладу, то про таку кажуть - "простенький акомпанемент". Він дійсно нескладний - при базових знаннях їх зуміє підібрати навіть новачок. А ось більш складні музичні гармонії - це вже ближче до професіоналізму. Тому і називається "підібрати" акорди до пісні. Отже, резюмуємо:

  1. Визначаємо тоніку, а для цього граємо або наспівуємо мелодію і шукаємо основну ноту.
  2. Будуємо тризвуку від всіх щаблів ладу і намагаємося їх запам'ятати
  3. Граємо акорди в зазначених вище блоках - тобто стандартні акорди
  4. Співаємо (або граємо) мелодію і "підбираємо" на слух акорд, щоб вони створювали гармонійне і красиве звучання. Починаємо від головних ступенів, якщо не годяться, "Мацаємо" інші тризвуку.
  5. Репетируємо пісню і насолоджуємося власним виконанням.

Як рада - зручно підбирати музичні гармонії разом зі звучанням оригіналу на музичному центрі, комп'ютері або магнітофоні. Прослухати кілька разів, а потім взяти фрагмент, припустимо, 1 куплет і, поставивши на паузу, підібрати його на піаніно. Дерзайте. Підбирати музичні гармонії - справа практики.

Образи гармонійного мови музики

(План - конспект інтегрованого уроку з предмету «Сольфеджіо».

Вік учасників - 5 клас, 10-12лет)

Дутова О.А.

викладач додаткової освіти

МОУ ДОД «ДШМ р.п. Тельма

р.п.Тельма, Усольський район, Іркутська область

План-конспект уроку

викладач: Дутова Ольга Анатоліївна

предмет: сольфеджіо

Тема урока: Емоційно-образне сприйняття гармонійної мови на уроках сольфеджіо.

форма проведення: колективна

Тип уроку: урок вдосконалення знань і умінь

Мета уроку: Показати різні прийоми роботи над розвитком гармонійного слуху на уроках сольфеджіо через емоційно - образне сприйняття.

завдання:

освітні:

Закріплення знань про теоретичні правилах побудови акордів;

Знайомство з основними закономірностями гармонійної мови;

Оволодіння навичкою грамотної записи акордів;

Оволодіння умінням здійснювати гармонійний аналіз нотного тексту;

Оволодіння практичними навичками жанрового варіювання;

Формування початкових навичок вокальної імпровізації;

Закріплення вміння проводити слуховий аналіз.

Розвиваючі:

- розвиток музичної пам'яті, уваги, уяви;

Розвиток внутрішнього, гармонійного слуху.

виховні:

- розвиток комунікативної культури поведінки і спілкування;

Виховання емоційної чуйності.

методи:

- наочно-образний;

- словесний;

- аналітичний;

- пояснювально ілюстративний;

- проблемно - пошуковий.

Реалізовані педагогічні технології:

Особистісно орієнтовані (розвиваючого навчання);

Інформаційно-комунікативні;

Предметно-орієнтовані;

Груповий діяльності.

устаткування:фортепіано; дошка з магнітами.

Наочні посібники: Кольорові картки із зображенням Короля, Королеви, Принцеси і придворних.

Роздатковий матеріал:

    Картки з позначеннями акордів (Т53, Т6, Т64; S53, S6, S64; D53, D6, D64) кількість комплектів за кількістю учнів;

    Картки - ноти;

    Альбомні листи форматом А3 із зображенням нотного стану і скрипкового ключа за кількістю учнів;

    Листи з віршами кожному учню.

    Нотний матеріал:

план уроку

1. Організаційний момент.Привітання, повідомлення назви теми і мети уроку.

2. Основна частина

Бесіда про гармонію.

Інтонаційна настройка в Ре мажор.

Повторення основних закономірностей гармонійної мови, визначення "фарби" акордів.

Гармонійний аналіз нотного тексту.

Гра акордової ланцюжка в іншому жанрі - в жанрі польки.

Слухова робота і запис акордової ланцюжка на слух.

Вокальна імпровізація на акордову ланцюжок.

3. Заключна частина

Підведення підсумків: формулювання виведення, виставлення оцінок.

Формулювання домашнього завдання - твір мелодії на дану акордову послідовність в різних жанрах: полька, вальс, марш.

Рефлексія учнів.

конспект уроку

На дошці заготовлені наочності.

викладач:

Привіт, хлопці! Сьогодні ми з вами вирушаємо в казкову подорож. У величезній країні Музики є велике Королівство Гармонії. Цікаво, хто живе в цьому королівстві? Давайте згадаємо, що таке гармонія?

учні:

Це акорди, послідовність акордів, ланцюжки акордів.

викладач:

А що таке акорд?

учні:

Акорд - це поєднання трьох і більше звуків.

викладач:

Хлопці, а які ви знаєте акорди?

учні:

Тризвук, септакорд, секундакорд:

викладач:

Королівство Гармонії велике, сьогодні ми перенесемося в Замок Трёхзвучних акордів. Згадайте, які ви знаєте акорди з трьох звуків?

учні:

Тризвук, секстакорд і квартсекстакорд.

викладач:

Відкриваємо важкі двері замку і відразу бачимо оголошення: "Сьогодні в Замку Трёхзвучних акордів оголошується день Ре мажор".

Отже, налаштовуємося, співаємо головні тризвуки в Ре мажор.

Хлопці співають, викладач прикріплює на дошці картки з назвою акордів Т53, S 53 D 53

викладач:

Отже, Тонічне тризвук - це Король, він правитель, він сильний, упевнений, найголовніший. Домінантовий тризвук - Королева, вона підпорядковується тільки Королю. Субдомінантовою тризвук - Принцеса, вона підпорядковується і королю і королеві. А тепер співаємо тризвуку побічних ступенів і відразу визначаємо "фарбу" тризвуків.

Учні співають і визначають "фарбу": II53 - мінорний, III53 - мінорний, VI53 - мінорний, VII53 - зменшене.

Учитель на дошці прикріплюєте картки з назвами акордів під зображеннями придворних. Разом з дітьми підбирають картки для тризвуків II, III, VI, VII ступенів.

викладач:

Отже, все королівство в зборі. Однак, можна використовувати тризвуку не тільки в основному вигляді, але і у вигляді секстаккорда і квартсекстаккорду (прикріплює написи на дошку). Треба пам'ятати, що поєднувати акорди потрібно в певному порядку: дотримуватися плавне голосоведення і виключити хід

D - S. Хлопці, повторимо, що таке плавне голосоведення?

учні:

Загальні звуки акордів залишаються на місці.

викладач:

А тепер подивимося, в якому порядку вишикувалися перед нами Король, Королева і придворні замку Трёхзвучних акордів. Давайте проведемо Гармонійний аналіз - визначення акордів другої половини періоду в сонатина Ре мажор, композитор Плейель.

Один Учень виходить грати до інструменту.

викладач:

Хлопці, по нотного запису підписуємо кожен акорд, знаходимо кадансових оборот(Визначення вішає на дошку)

Учні виконують завдання.

Преподатель:

Де використовується кадансових оборот і з яких акордів він полягає?

учні:

Кадансових оборот використовується для завершення всього музичного твору, його частин або окремого періоду.

Такт складається з T-S-D-T або T-S-T-D-T.

Викладач разом з хлопцями перевіряють правильність виконання гармонійного аналізу.

викладач:

Добре хлопці, а зараз переходимо до наступного завдання. Тепер потрібно зіграти цю акордову послідовність в жанрі польки.

Учень грає підписану ланцюжок акордів в жанрі польки.

викладач:

А зараз слухова робота. Треба Записати по слуху акордову ланцюжок в Ре мажор.

Учитель грає акордову послідовність

Т53 - D6 - VI53 - III6 - S53 - К64 - D6 - T53

викладач:

Хлопці я граю, а ви показуєте а потім записуєте ноту яка в басу та позначення акордів. Потім розшифровуємо, розписуємо нотами все акорди і співаємо по голосам, потім трёхголосіе.

Учні по слуху визначають ноту яка в бас, показують її на картках, потім записують бас і позначення акордів, далі будують акорди. Один учень виходить до дошки і виконують завдання.

викладач:

Хлопці молодці. Ви успішно впоралися із завданням. Наступне завдання буде таке: Потрібно зіграти цю послідовність акордів в жанрі вальсу, а ми спробуємо скласти на неї мелодію. Перед вами вірш, подумки, про себе, внутрішнім слухом Напійте мелодію на дану акордову послідовність.

Один учень грає, інші нечутно співають - про себе.

вірші

Те вгору, то вниз, де повітря чисте,
Злітає жовтий лист.
У старовинному замку, при свічках,
Грає піаніст.

викладач:

Хто хотів би показати, що вийшло?

Один учень грає, інший співає.

викладач:

На цій цікавою вокальної імпровізації ми попрощаємося з Королівством Гармонії. Домашнє завдання сьогодні буде наступним: на дану акордову послідовність скласти інструментальну мелодію в різних жанрах: полька, вальс, марш і записати її в зошит.

На цьому наш урок підійшов до кінця. Хлопці давайте зробимо висновок про те, що ми сьогодні робили на уроці (йде розмова про прийоми розвитку гармонійного слуху. Які використовували на уроці). Таким чином, можна сказати. Що мета сьогоднішнього уроку була досягнута, завдання виконані.

Дякую всім. До побачення.

Список джерел інформації та ілюстрацій:

література:

1. Біла Н.В. Нотна грамота: елементарна теорія музики - ігри на уроках, частина 1 - СП.б .: Композитор, 1999 - 42 С.

2. Осколова Е.Л. Сольфеджіо, частина 1 - М .: Владос, 2002.- 208с.

3. Фрідкін Г. Практичний посібник з музичної грамоти - М .: Музика. 1981.- 271с.

4.Фролова Ю. Сольфеджіо 5 клас - Ростов - на - Дону: Фенікс, 2033.- 111С.

Сайти в Інтернеті:

1. http://www.all-2music.com/solfedgio_forms_ryzhkov.html

3. http://www.shatkovsky.ru/urok_solfedjio.htm

ілюстрації:

1. http://images.yandex.ru/yandsearch?text

2. http://vasenka-garasenka.forum2x2.ru/t93-topic


План-конспект відкритого уроку з сольфеджіо у 2 класі IIIчетверть, 1 урок Розроблено викладачем теоретичних дисциплін Тобурдановской ДШМ Філіппової Наталією Василівною С.Тобурданово-2009 1 Тема уроку: повторення пройденого матеріалу. План уроку:  Вокально-інтонаційні навички. Распевка на матеріалі пройдених інтервалів (поспівки, інтервали - секунди, терції, кварти, квінти; секвенції)  Повторення: паралельні тональності. Три види мінору. Робота з тональністю ре мінор.  Ритмічна розминка  Теорія в кросворді  Домашнє завдання Зміст уроку: 1.Урок починається з співу попевок на матеріалі пройдених інтервалів. 2 Згадуємо поняття «Секвенция». На дошці записаний мотив секвенції. Співаємо нотами секвенції висхідну: Потім спадну: Співаємо сольфеджіо, потім зі словами пісню «Секвенция»: 3 сольфеджірованіе нотних прикладів на секвенції: г) 4 2.Вспомінаем, що таке паралельні тональності на матеріалі пісні «паралельних ТОНАЛЬНОСТІ» Які види мінору ми знаємо? Спів пісеньки на види мінору. 5 Робота в тональності ре мінор. За квінтове коло знаходимо Фа мажор. До Фа мажору паралельний ре мінор. а) Записуємо в зошит і співаємо три види ре мінору і тризвуку. б) Спів ступенів за картками. Варіанти: натуральний мінор o I-III-V-IV-III-III o III-III-IV-VI-VI o V-III-III-II-VII- ↓ I o V-VI- V-III-II-VII- ↓ I гармонійний і мелодійний I-III-III-VII # ↓ -I IV-III-III-I-VII # ↓ -I V-VI-V-VII # - I IV-VI # -VII # -I I-III-V-VI # -VII # -I 6 в) Знайомство з новою пісенькою «Колискова» (Додаток 1) -Слухай фонограму пісні -Разбіраем зміст, будова мелодії -Поем з фонограмою -Далі в формі диктанту. Педагог грає мелодію, учні співають ритм рітмослогамі і вибудовують ритм картками. -Запісиваем ноти, співаємо сольфеджіо з фонограмою. -Подбіраем гармонію. -Пеніе під мінусовку. 3.Рітміческая розминка. -рітміческіе вправи по картках. (На розсуд педагога) - Завдання: придумати свій ритм 4.Теорія в кросворді. Згадуємо пройдений теоретичний матеріал на прикладі даного кросворду. 7 5.Домашнее завдання: -Петь три види ре мінору і тризвуку -Песня «Колискова» - співати нотами і зі словами, грати на інструменті, підбирати гармонію. 8 ілюстративний матеріал до уроку. Додаток 1 9 Пояснення до уроку. Основне завдання цього уроку-повторення матеріалу 1 півріччя, т.к.урок проводиться після зимових канікул. Необхідно згадати пройдений матеріал. У урок входять наступні розділи:  Вокально-інтонаційні навички. Спів попевок на пройдені інтервали: від м. 2 до ч.5  Повторення понять «Паралельні тональності» і мінор 3-х видів. Знайомство з тональністю ре мінор. Спів ступеневого ланцюжків.  Тональність ре мінор закріплюється на прикладі пісні «Колискова». Тут йде повний розбір виразних засобів: характер музики, ритм, мелодійне рух. Запис пісні нотами проводиться в формі диктанту. Так само йде підбір гармонії для подальшої гри на інструменті.  Ритмічна розминка проводиться за різними варіантами на вибір педагога. Наприклад, відпрацювання різних фигураций ритму за картками. Твір свого ритму. Можна використовувати шумові інструменти.  Теорія в кросворді. Учні відповідають на теоретичні питання, пройдені на попередніх уроках. Даний вид роботи привабливий для дітей. Підсумок: весь проходить матеріал супроводжується музичними попевкамі, а не нудними заучування правил і понять. 10