Pamoka muzikinis portretas. Muzikiniai pagrindinių operos veikėjų portretai

04.05.2019

Savivaldybės švietimo įstaiga

Bolševo 6 vidurinė mokykla

su nuodugniu dalykų studijavimu

meninis ir estetinis ciklas

__________________________________________________________

Maskvos sritis, Korolevas, Komitetsky Les gatvė, 14, tel. 515-02-55

„Muzikinis portretas“

Atvira pamoka 6 klasėje

Seminaro metu

„Kūrybinis asmenybės ugdymas HEC pamokose“

Muzikos mokytojas

Shpineva V.I.,

Koroliovas

2007 m

Pamokos TEMA: Muzikinis portretas (6 kl.).

Pamokos tikslas : ugdyti mokinių muzikinio portreto sampratą ir menines portreto kūrimo priemones įvairiose meno formose.

Užduotys:

    plėsti bendrą mokinių kultūrinį akiratį;

    dainavimo kultūros formavimas;

    gilaus, sąmoningo meno kūrinių suvokimo formavimas;

    meninio skonio ugdymas;

    kūrybinės veiklos puoselėjimas.

Pamokos forma : integruota pamoka.

Įranga : fortepijonas, stereo sistema, paveikslų reprodukcijos, projektorius, ekranas.

PAMOKOS EIGA.

    Organizacinis momentas. Muzikinis sveikinimas.

Mokytojas. Vaikinai! Jūs ir aš jau ne kartą matėme, koks įvairus yra meno pasaulis. Šiandien kalbėsime apie vieną iš meno žanrų – portretą.

    Kokie šio žanro bruožai?

    Kokiose meno rūšyse galite sukurti portretą?

    Pateikite pavyzdžių.

Mokiniai atsako į klausimus ir pateikia savo pavyzdžius.

Mokytojas. Išskirtinis italų tapytojas, skulptorius, architektas, mokslininkas, inžinierius Leonardo da Vinci sakė, kad „tapyba ir muzika yra kaip seserys, jų trokšta ir supranta visi“. Juk gali nemokėti kalbos, kuria kalbėjo Bethovenas ar Rafaelis, tereikia žiūrėti, klausytis ir galvoti...

Tęsdamas šią mintį, dabar norėčiau pakviesti apsvarstyti rusų menininko M. A. Vrubelio paveikslo „Gulbės princesė“ reprodukciją.Ekrane yra M. A. Vrubelio skaidrė „Gulbių princesė“.

Klausimai apie paveikslą :

    Apibūdinkite Michailo Vrubelio gulbę princesę.

    meninėmis priemonėmis ar menininkas naudoja?

    Kokį įspūdį tau daro ši nuotrauka?

Mokiniai atsako į klausimus pabrėžti paslaptingumą, išdidų pasakų paukščių mergaitės grožį ir pasidžiaugti nepaprasta tapytojo, sukūrusio fantastinės būtybės portretą, dovana. Tai pasakiška paukščių mergaitė, kuriai būdingas didingas grožis liaudies pasakos. Jos akys plačiai atmerktos, tarsi ji viską matytų šiandien ir rytoj. Jos lūpos sučiauptos: atrodo, kad ji nori kažką pasakyti, bet tyli. Kokoshnik karūna išbarstyta smaragdiniais pusbrangiais akmenimis. Baltas erdvus šydas įrėmina subtilius veido bruožus. Didžiuliai sniego baltumo sparnai, už kurių raibuliuoja jūra. Pasakiška atmosfera, viskas tarsi užburta, bet išgirstame gyvos rusiškos pasakos ritmą.

Mokytojas. Kokiame literatūrinis kūrinys Ar susitinkame su gulbių princese? Kaip tai apibūdina autorius?

Mokiniai atsako į klausimus sakydami „Pasakojimas apie carą Saltaną“, A. S. Puškinas. Mokytojas primena šio darbo eilutes, kuriose pateikiamas gulbės princesės portretas.

    Mokytojas. Pažiūrėjome į vaizdingą portretą, perskaitėme veikėjo išvaizdos aprašymą literatūros kūrinyje. Tačiau daugelis kompozitorių kreipėsi į šį siužetą. Dabar pagrosiu jums XIX amžiaus rusų kompozitoriaus kūrinio fragmentą. Koks čia darbas?

Mokytojas fortepijonu groja fragmentą iš N. A. Rimskio-Korsakovo operos „Pasaka apie carą Saltaną“.

Mokiniai atpažįsta šį kūrinį ir sako, kad jame taip pat yra gulbės princesės portretas.

Mokytojas. Prancūzų kompozitorius C. Saint-Saënsas parašė „Didžiąją zoologinę fantaziją „Gyvūnų karnavalas“, kurioje taip pat yra gulbės tema.

Klausykite Saint-Saëns „Gulbės“ ir apibūdinkite muzikos charakterį.

Mokytojas groja pianinu.

Studentai atsako : Ramus tempas, akompanimente vaizduojamas lengvas bangų siūbavimas, prieš kurį skamba neįprastai graži melodija. Tai labai išraiškinga, todėl lengvai įsimenama. Iš pradžių skamba tyliai, o paskui pamažu dinamika sustiprėja, o melodija skamba kaip himnas grožiui. Skamba plačiai, kaip bangos purslų, o paskui tarsi pamažu nurimsta ir viskas sustingsta.

Mokytojas. Atkreipkite dėmesį į tai: muzikoje, kaip ir vaizduojamajame mene, svarbu ne tik tiesiog pavaizduoti, perteikti išorinę išvaizdą, bet ir įsiskverbti į gilią, dvasinę personažo esmę. Ši pjesė yra puikus to pavyzdys.

    Studentams rodoma skaidrė su dviem portretais: V.L.Borovikovskio „M. Lopuchinos portretas“ ir A.P.Riabuškino „Maskvos merginos portretas. XVII šimtmetį“.

Mokytojas. Dabar, vaikinai, pažiūrėkite į šiuos du portretus, klausykite muzikos kūrinio ir pagalvokite, kuriam portretui ši muzika labiau tinka ir kodėl.

F. Šopeno valsas h-moll garsais.

Klausimai :

Atsakymai: Muzika romantiška, „nėriniuota“, perteikia ramybės ir susimąstymo jausmą. Tuos pačius jausmus sukelia Lopukhinos portretas.

    Mokytojas. Mes žiūrėjome į vaizdingą portretą ir klausėmės muzikinio portreto, kuris dera su juo. O dabar dainuokime chore dainą, kurią išmokome jūs ir aš: A. Zarubos „Mokytojo valsas“.

Mokiniai pakyla nuo stalų, sudaro chorą ir dainuoja dainą, kurią išmoko ankstesnėse pamokose.

Mokytojas. Pagalvokite, kokį portretą mums piešia ši muzika?

Atsakymai: Prieš mus – mokytojo portretas. Muzikos charakteris lygus, išmatuotas, ramus, kaip ir mokytojo.

Studentai užima savo vietas.

    Mokytojas. Klausykite dabar vieno kūrinio ir pabandykite atsakyti į klausimą: ar įmanoma šioje muzikoje įžvelgti portretą?

Jei taip, kieno? .

Atsakymai: Skamba A. Petrovo fonograma „Kareivio daina“. Žaisminga muzikos prigimtis piešia išraiškingą portretą geras kareivis

, kuris perėjo mūšį ir liko gyvas. Namų darbai

    Mokytojas. : nupieškite šio kareivio portretą.

Pabaigai – muzikinėmis priemonėmis kursime savo tėvynės įvaizdį, atlikdami Rusijos himną.

Mokytojas. Vaikinai atsikelia.

Himnas yra iškilminga daina, didinga ir išdidi. Ji laisva, kaip mūsų Tėvynės platybės; neskubantis, kaip mūsų gilių upių tėkmė; didingi, kaip mūsų kalvos ir kalnai; giliai, kaip mūsų saugomi miškai. Giedame Rusijos himną ir matome Raudonąją aikštę, Šv. Vasilijaus katedrą, Kremlių, gimtąjį miestą, gatvę, namus...

    Mokiniai gieda Rusijos himną.

    Mokytojas siūlo apibendrinti pamoką.

    Ko išmokote šioje pamokoje?

    Koks muzikos kūrinys tau patiko labiausiai?

    Kuris paveikslas jums paliko stipriausią įspūdį?

Kokioje meno formoje norėtumėte sukurti portretą ir ką ir kaip pavaizduotumėte?

Pamokos pabaigoje mokinių prašoma pažymėti įdomiausius draugų atsakymus, įvertinimai skiriami atsižvelgiant į mokinių nuomonę.

Portretas literatūroje ir muzikoje

Geras tapytojas turi nupiešti du pagrindinius dalykus: žmogų ir jo sielos atvaizdą.

Leonardo da Vinci Iš patirties puikūs vaizdai menas, mes žinome, koks jis svarbus portretui modeliai. Žinoma, pastarasis portretuotoją domina ne pats savaime, ne kaip tikslas, o kaip priemonė – galimybė pažvelgti į asmenybės gelmes. Seniai žinoma, kad žmogaus išvaizda yra susijusi su jo psichika, vidiniu pasauliu. Remdamiesi šiais santykiais, psichologai, gydytojai ir tiesiog žmonės, turintys išvystytas stebėjimo galias ir reikiamas žinias, „perskaito“ informaciją apie žmogaus psichines savybes iš akies rainelės (akys yra „sielos veidrodis“, „langas“). sielos“, „sielos vartai“), veido bruožai, ranka, eisena, manieros, mėgstama poza ir kt.

Daugiau nei bet kas kitas, jo veidas gali pasakyti apie žmogų. ne be reikalo jis tikėjo, kad veidas yra „žmogaus siela“; kaip sakė rusų filosofas, „tai kaip navigatoriaus žemėlapis“. Lido – knygos „Asmenybė“ „siužetas“. Neatsitiktinai pakeisti savo veidą kartais reiškia pavirsti kitu žmogumi. Ši išorės ir vidaus priklausomybė davė postūmį meninei rašytojų vaizduotei – V. Hugo „Žmoguje, kuris juokiasi“, M. Frisch „Pavadinsiu save Gantenbeinu“. Būtent veido subjaurojimas D. Oruzll romano „1984“ herojui atrodo galutinis jo asmenybės sunaikinimas. Kobo Abės romano „Svetimas Lido“ herojus, aplinkybių priverstas pasidaryti kaukę, pradeda gyventi jo įtakoje. dvigubas gyvenimas. Veidą slepianti kaukė – tai teisė į kitokį „įvaizdį“, kitokį charakterį, kitokią vertybių sistemą, kitokį elgesį (prisiminkime Fantômas P. Souvestre ir M. Allen bei jų knygų filmų versijas, siužetą „ šikšnosparnis„I. Straussas...).

Atsižvelgiant į tai, kiek daug fizinio aprašymo gali atskleisti, rašytojai dažnai jį naudoja apibūdindami veikėją. Sumaniai atliktas aprašymas daro veikėjo išvaizdą beveik „gyvą“, matomą. Tarsi matome pavienius unikalius provincialus“ Mirusios sielos“ L. Tolstojaus herojai ryškūs.

Informaciją apie personažą neša ir ne tik tai, kaip žmogus atrodo, bet ir jį supanti aplinka, aplinkybės, kuriomis jis egzistuoja. Tai puikiai suprato, pavyzdžiui, Puškinas, su Oneginu supažindindamas skaitytoją pirmame savo romano skyriuje, eilėraščiu. Autorius turi nedaug išraiškingų personažo asmeninio „aš“ („jaunas grėblys“, „apsirengęs kaip Londono dendis“) prisilietimų, jį papildo daugybė Onegino auklėjimo detalių, jo socialinis gyvenimas su baliais, teatrais, flirtu, madomis, salonais, vakarienėmis.

Akivaizdu, kad „veiksmo aplinkybių“ gebėjimas liudyti apie žmones įgavo savo kraštutinę išraišką šiuolaikinės istorijos novelėje. vokiečių rašytojas Hermanas Hesse“ Praėjusią vasarą Klingsoras“. Menininkas Klingsoras, norėdamas nupiešti autoportretą, kreipiasi į savo, tėvų, draugų ir meilužių fotografijas, sėkmingas darbas jam net reikia akmenų ir samanų – vienu žodžiu, visos Žemės istorijos. Tačiau menas išbandė ir kitą kraštutinumą – visišką aplinkos atskyrimą nuo žmogaus, ką matome didžiųjų Renesanso tapytojų paveiksluose: Leonardo da Vinci ir Rafaelio gamtos paveikslai yra sąmoningai atitolinti nuo stambių veidų, kurie traukia. žiūrovo dėmesį. Arba girdime operose: centrinė Onegino arija-portretas „Tu man parašei, neneigk“ niekaip nesusijęs su ją supančiais kasdieniais eskizais - merginų daina „Tarnaitės, gražuolės, brangiosios, draugės. “; išpažindamas savo jausmus Lizai Jeletsky Čaikovskio „Pikų karalienėje“, tarsi nepastebėtų triukšmingo Sankt Peterburgo iškilmių baliaus šurmulio. Kontrastas organizuoja žiūrovo ar klausytojo dėmesį, nukreipdamas jį į " stambiu planu“ ir atsipalaidavimas „fone“.

Apibūdindamas plaukų ir akių spalvą, ūgį, aprangą, eiseną, įpročius, herojaus gyvenimo aplinkybes, rašytojas visai nesistengia sukurti „vaizdinės eilės“ meno kūrinys. Jo tikrasis tikslas šiuo atveju (ir visiškai sąmoningas) slypi daug toliau: svarstyti išoriniai ženklaižmogaus siela. Taip pasakė stambus prancūzas portretistas XVIII amžiaus Quentinas de Latouras: „Jie mano, kad aš fiksuoju tik jų veidų bruožus, bet jiems nežinant pasineriu į jų sielos gelmes ir visa tai paimu“.

Kaip muzika vaizduoja žmogų? Ar ji įkūnija matomą? Kad tai suprastume, palyginkime tris to paties žmogaus – išskirtinio – portretus vokiečių kompozitorius pabaigos XIX- XX amžiaus pradžia Richard Strauss.

Štai tokį jį (jokiu būdu ne angelą, o gyvą žmogų) matė Romainas Rollandas: „Jis vis dar atrodo kaip suaugęs, išsiblaškęs vaikas, išpūtusiomis lūpomis. Aukštas, lieknas, gana elegantiškas, arogantiškas, atrodo, kad jis priklauso dailesnėms rasėms nei kiti vokiečių muzikantai, tarp kurių jis yra. Paniekinantis, sotus sėkmės, labai reiklus, jis toli gražu nėra taikiai, kukliai bendraujantis su kitais muzikantais, tokiais kaip Mahleris. Straussas nervinasi ne mažiau nei jis... Tačiau jis turi didelį pranašumą prieš Mahlerį: moka ilsėtis, lengvai susijaudinęs ir mieguistas, jam būdingos inercijos jėgos dėka pabėga nuo nervingumo; jis turi bavariško laisvumo bruožų. Esu tikras, kad po tų valandų, kai jis gyvena intensyvų gyvenimą ir kai jo energija yra nepaprastai išeikvota, jam lieka valandos iš pažiūros nebūties. Tada pastebi jo klaidžiojančias ir pusiau miegančias akis.

Kitus du kompozitoriaus portretus – garsinius – jis pats „nupiešė“ simfoninėje poemoje „Didvyrio gyvenimas“ ir „Namų simfonijoje“. Muzikiniai autoportretai daugeliu atžvilgių panašūs į R. Rollando aprašymą. Tačiau pagalvokime, kurie asmenybės aspektai yra „išreiškiami“. Vargu ar klausydami muzikos būtume spėję, kad prototipas yra „aukštas, lieknas, gana elegantiškas“, kad jis „išvaizdos suaugusio, protingo vaiko išpūtusiomis lūpomis“ ir „klaidžiojančiomis ir pusiau miegančiomis akimis“. . Tačiau čia yra kiti Strausso žmogaus bruožai, kurie jį atskleidžia emocinis pasaulis(nervingumas, lengvas susijaudinimas ir mieguistumas) ir svarbias savybes charakterį (aroganciją, narcisizmą) įtikinamai perteikia muzika.

R. Strausso portretų palyginimas iliustruoja bendresnį modelį. Muzikos kalba nėra itin palanki vizualinėms asociacijoms, tačiau visiškai atmesti šią galimybę būtų neapgalvota. Greičiausiai išoriniai, fiziniai asmenybės parametrai portrete gali atsispindėti tik iš dalies, bet tik netiesiogiai, netiesiogiai ir tiek, kiek jie dera su psichinėmis asmenybės savybėmis.

Nesunku padaryti dar vieną pastebėjimą. Tapybinis portretas per išorinę išvaizdą siekia užfiksuoti giliuosius žmogaus bruožus, o muzikinis portretas turi priešingą galimybę – „pagauti žmogaus esmę“ (jo emocinę prigimtį ir charakterį), leidžiantį praturtinti vizualinėmis asociacijomis. Literatūrinis portretas, užimantis tarpinę vietą tarp jų, yra informacinis aprašymas ir išvaizda, ir emocinis bei charakteringas asmenybės „šerdis“.

Taigi, bet kokiame portrete yra emocijų, tačiau ji ypač reikšminga muzikiniame portrete. Tuo mus įtikino pasaulyje pastebimas reiškinys muzikinė kultūra- miniatiūros prancūzų kompozitorius pabaigos XVII - XVIII pradžia amžių autorius François Couperin, sukurtas šiuolaikinio fortepijono pirmtakui klavesinui. Daugelyje jų vaizduojami kompozitoriui gerai žinomi žmonės: vieno iš karališkosios bažnyčios vargonininkų Gabrielio Garnier ("La Garnier") žmona, kompozitoriaus Antoine'o Forcret ("Puikus, arba Forcret") žmona, Liudviko XV nuotaka Maria Leszczynska („Princesė Marie“), Monako princo Antoine'o I Grimaldi („Princesė de Chabeil, arba Monako mūza“) dukra. Tarp „modelių“ yra žmonių, kurie aiškiai supa kompozitorių („Manon“, „Angelique“, „Nanette“) ir net giminaičių, bet kokiu atveju, rekonstrukcijos metodas žmogaus asmenybę vienija: per individualią emociją. Jo Manon linksma ir nerūpestinga, iškilmingai didingai atrodo iškilmingame Antonino portrete, o Mimi išvaizda nuspalvinta lyriškesniais tonais. Ir visi jie yra tarsi portretų galerijos tęsinys, surinktas didžiojo rašytojo ir filosofo Jacques'o de La Bruyère'o knygoje „Dabartinio amžiaus veikėjai arba manieros“.

KAM išsamus aprašymas emocinis žmogaus pasaulis išsidėstęs ir operos arija. Įdomu, kad į Italų opera XVII – XVIII amžiaus pradžioje buvo tradicija išryškinti arijas pagrindinė emocija charakteris, pagrindinis afektas. Pagrindinės emocijos pagimdė arijų tipus: sielvarto arija, pykčio arija, siaubo arija, elegijos arija, bravūrinė arija ir kt. Vėliau kompozitoriai stengiasi perteikti ne tik vieną visaapimančią žmogaus būseną, bet jam būdingą emocijų kompleksą ir taip pasiekti individualesnį bei gilesnį apibūdinimą. Tokie kaip Liudmilos kavatinoje (tai yra išėjimo arijoje) iš Glinkos operos „Ruslanas ir Liudmila“. Kompozitorius aiškiai įkvėptas Puškino įvaizdžio:

Ji jautri, kukli,

Vedybinė meilė yra ištikima,

Šiek tiek vėjuota... ir kas?

Daugiau kuo mielesnis tuo geriau ji.

Liudmilos arija susideda iš dviejų skyrių. Pirmasis, įžanginis, kreipimasis į tėvą, persmelktas lengvo liūdesio ir lyriškumo. Skamba plati giedojimo melodija lėtu tempu, vis dėlto pertraukiamos flirtuojančios frazės.

Antrame, pagrindiniame skyriuje, mokomės pagrindinių herojės bruožų: linksmumo, nerūpestingumo. „Šokančių“ polkos akordų palydima melodija greitai įveikia sudėtingus šuoliais ir ritmiškus „tūkius“ (sinkopavimą). Liudmilos aukštos koloratūrinės soprano žiedai ir blizgučiai.

Štai dar vienas muzikinis portretas, „parašytas“ nedalyvaujant balsui - Sergejaus Prokofjevo pjesė „Mercutio“ fortepijono ciklas"Romeo ir Džuljeta". Muzika spinduliuoja perpildyta energija. Greitas tempas, elastingi ritmai, laisvi perkėlimai iš apatinio registro į viršutinį ir atvirkščiai, drąsūs intonacijų lūžiai melodijoje „atgaivina“ linksmo, „drąsaus bičiulio“, kuris „per vieną minutę kalba daugiau, nei klausosi per minutę“. per mėnesį“, pokštininkas, juokdarys, nežinantis, kaip išlikti neveiklyje.

Taigi paaiškėja, kad žmogus muzikoje yra ne tik apdovanotas kokia nors autoriaus sugalvota emocija, bet tikrai tokia, kuri ypač rodo originalą ( literatūrinis prototipas, jei toks dalykas yra, žinoma). Ir dar viena svarbi išvada: suvokdamas, kad „viena, bet liepsnojanti aistra“ vis dėlto schematizuoja asmenybę, „varo“ ją į dvimatę plokščią erdvę, kompozitorius stengiasi pasiekti tam tikrą emocinių prisilietimų įvairovę; įvairiaspalvė emocijų „paletė“ leidžia nubrėžti ne tik personažo emocinį pasaulį, bet, tiesą sakant, kažką daug didesnio - charakterio.

Portretas muzikoje ir tapyboje

Tikslas: Vaikų suvokimas apie dviejų meno formų – muzikos ir tapybos – ryšį per portretus.

Užduotys:

  1. Pristatykite „muzikinius portretus“, kuriuos sukūrė M.P. Mussorgskis ir S.S. Prokofjevas ir portretai, sukurti menininkų I.E. Repinas ir R.M. Volkovas.
  2. Toliau ugdykite muzikos kūrinio ir vaizduojamojo meno kūrinio analizės įgūdžius.
  3. Prisidėkite prie domėjimosi savo Tėvynės istorija formavimo.

Vokalinis ir chorinis darbas:

  1. Mokydamiesi muzikinių fragmentų, stenkitės pavaizduoti herojaus charakterį jo balsu.
  2. Dirbkite su aiškaus teksto tarimu.

Pamokos įranga:

Kompiuteris (diskas, pristatymas su paveikslų reprodukcijomis).

Pamokos struktūra

  1. Klausymas: Varlaamo daina iš M.P. operos. Musorgskis „Borisas Godunovas“.
  2. Diskusija apie „muzikinį portretą“.
  3. Mokymasis ištraukos iš „Varlaamo giesmės“.
  4. „Muzikinio portreto“ ir I. Repino „Protodiakono“ portreto palyginimas.
  5. Mokytis ištraukos iš „Kutuzovo arijos“.
  6. Pažintis su R. M. Volkovo „Kutuzovo“ portretu.
  7. Dviejų „portretų“ palyginimas.
  8. Mokantis dainą
  9. Išvada.

Darbo forma

  1. Priekinė
  2. Grupė

Pamokos eiga

Mokytojas

Muzikinis portretas. Michailas Javorskis.

Mūsų gyvenime yra daug keistų dalykų,
Pavyzdžiui, aš svajojau daug metų
Net ne kartą bandžiau,
Parašykite muzikinį portretą.

Gamtai radau vyrą -
Kilnumo ir garbės standartas,
Mūsų šimtmečio amžininkas,
Jis gyveno savo gyvenimą be melo ir be meilikavimo.

Ir šiandien aš „piešiu“ portretą,
Tai nėra lengvas darbas, patikėkite manimi,
Mano muzikinis stovas pakeis mano molbertą
Vietoj dažų ir teptukų – tik užrašai.

Personalas bus geresnis nei drobė,
Aš parašysiu viską ant jo ir grosiu,
Šis piešinys nebus paprastas,
Bet aš neprarandu vilties.

Kad funkcijos atrodytų švelnesnės,
Bus daugiau nedidelių garsų,
O galimybės čia puikios,
Ne muzikos mokslo nenaudai.

Rezultatas nebus paprastas,
Bet aš nepažeisiu muzikos įstatymo,
O šis portretas bus toks:
Kiekvienas išgirs savo širdį ir sielą.

Jis nekabins ant sienos
Jis nebijo drėgmės ir šviesos,
Ir, žinoma, norėčiau
Tegul jis gyvena daug metų.

Tęsiant temą „Ar galime pamatyti muziką“, šiandienos pamoka bus skirta, kaip jau spėjote iš eilėraščio, portretams muzikoje ir tapyboje. Kas yra portretas?

Studentai.

Portretas yra apatinio žmogaus atvaizdas.

Mokytojas.

Taigi, pasiklausykime pirmojo portreto.

Klausymas: Varlaamo daina iš operos M.P. Musorgskis „Borisas Godunovas“.

Mokytojas.

Ką galima pasakyti apie šį personažą, remiantis muzikinio kūrinio pobūdžiu? Kokias savybes jis turi?

Studentai.

Šis herojus linksmas, jame jaučiama stiprybė.

Pakartotinis klausymas.

Išmokti fragmentą.

Mokytojas.

Ar jėga gera ar blogis?

Studentai.

Juk jėga yra blogis. Muzika yra galinga, vadinasi, herojus yra labai galingas, tuo pat metu audringas, žiaurus, visi jo bijo.

Mokytojas.

Ką reiškia muzikinis išraiškingumas ar kompozitorius naudojasi vaizduodamas šį „herojų“?

Studentai.

Mokytojas.

O kokią dainos intonaciją kompozitorius naudoja pavaizduodamas šį personažą?

Studentai.

Rusų liaudies šokis

Mokytojas.

Pagal jūsų išvardintas muzikinės raiškos priemones, kaip, jūsų nuomone, šis žmogus atrodo išoriškai?

Studentai.

Šis vyras pagyvenęs, su barzda, pikto ir valdingo žvilgsnio.

Rodomas I. Repino portretas „Protodiakonas“.

Mokytojas.

Pagalvokime, ar yra panašumų tarp mūsų „ muzikos herojus“ su asmeniu, pavaizduotu šioje nuotraukoje? Ir jei taip, kokia?

Studentai.

Yra panašumų. Nuotraukoje pavaizduotas vyras taip pat senyvo amžiaus, su barzda.

Mokytojas.

Vaikinai, atkreipkite dėmesį į šio vyro žvilgsnį. Pabandykite pavaizduoti šį vaizdą. koks jis?

Studentai.

Žvilgsnis aštrus, plėšrus, piktas. Antakiai stori, juodi ir išsišakoję, todėl išvaizda yra sunki ir autoritetinga. Paveikslas, kaip ir muzikoje, yra tamsių spalvų.

Mokytojas.

Palyginome du portretus – muzikinį ir meninį. Muzikinį portretą parašė rusų kompozitorius M.P. Musorgskis (Varlaamo daina iš operos „Borisas Godunovas“), antrasis portretas priklauso genialinei rusų portretistai I. Repinui (portretas vadinasi „Protodiakonas“). Be to, šie portretai buvo sukurti nepriklausomai vienas nuo kito.

Peržiūrėkite ištrauką iš operos „Borisas Godunovas“ („Varlaamo giesmė“).

Mokytojas.

Vaikinai, kodėl, jūsų manymu, atsirado tokie portretai kaip Varlaamas, arkidiakonas?

Studentai.

Tokius žmones kompozitorius ir dailininkas matė ir pavaizdavo.

Mokytojas.

Klausydamiesi „Varlaamo dainos“ ir žiūrėdami į paveikslą „Protodeacon“, kaip manote, kaip menininkas ir kompozitorius elgiasi su tokiais žmonėmis, vienodai ar skirtingai. Pagrįskite savo atsakymą.

Studentai.

Tokių žmonių nemėgsta ir kompozitorius, ir menininkas.

Mokytojas.

Iš tiesų, pamatęs „protodeakoną“, Mussorgskis sušuko: „Taip, tai mano Varlaamiščė! Tai visas ugnimi alsuojantis kalnas!

I.E. Repinas „Protodeacon“ portrete įamžino diakono Ivano Ulanovo, kilusio iš savo gimtojo Chuguevo kaimo, atvaizdą, apie kurį jis rašė: „...nieko dvasingo – jis visas kūnas ir kraujas, akimis žiojėjantis ir riaumojantis. ...“.

Mokytojas.

Sakykite, ar gavome autorių požiūrį į savo personažus?

Studentai.

Con

Mokytojas.

Ar mūsų laikais susidūrėte su tokiais portretais?

Studentai.

Nr.

Mokytojas.

Kodėl jie nekuria tokių portretų mūsų laikais?

Studentai.

Nes mūsų laikais tokių žmonių nėra. Praėjusiais amžiais tokių „didvyrių“ buvo daug. Tokie kunigai buvo būdingi tiems laikams. Šiais laikais tokių dvasininkų nėra.

Mokytojas.

Tai yra, menas atspindi mus supančią tikrovę.

Dabar supažindinsime jus su dar vienu muzikiniu portretu.

Klausantis Kutuzovo arijos iš operos S.S. Prokofjevo „Karas ir taika“.

Mokymasis arijos.

Klasė suskirstyta į tris grupes ir joms pateikiamos šios užduotys:

1-oji grupė – duoda žodinis portretas charakteris (išorinis ir „vidinis“);

2-oji grupė – pasirenka vieną portretą, atitinkantį duotą muzikos kūrinys iš siūlomos vaizdo sekos, pagrindžia atsakymą;

3-ioji grupė – lygina gautą portretą su tam tikru muzikos kūriniu.

Mokiniai savo atsakymus pagrindžia muzikiniais ir meninė išraiška, naudojo kompozitorius ir menininkas.

Mokytojas.

Susipažinome su kitu portretu, tiesiai priešais Varlaam. Buvo atlikta Kutuzovo arija iš S. S. operos. Prokofjevo „Karas ir taika“ ir prieš mus – Romano Maksimovičiaus Volkovo paveikslas „Kutuzovas“.

Kas yra Kutuzovas?

Studentai.

Vadas, nugalėjęs Napoleoną 1812 m. kare.

Mokytojas.

Kokius herojaus charakterio bruožus pabrėžia kompozitorius, o kuriuos – menininkas?

Studentai.

Kompozitorius pabrėžia didingumą, stiprybę, kilnumą, rūpestį Tėvyne. Menininkas akcentuoja savo nuopelnus Tėvynei, kilnumą, sumanumą.

Mokytojas.

Kaip šį herojų jaučia ir kompozitorius, ir menininkas?

Studentai.

Jie jį gerbia ir didžiuojasi, kad jis yra jų tautietis.

Mokytojas.

Studentai.

Žinoma

Mokytojas.

Kuriam anksčiau studijuotam muzikos kūriniui artima ši arija?

Arijos ištraukos klausymas ar atlikimas.

Studentai.

Į A. P. Borodino „Didvyriškąją simfoniją“.

Mokytojas.

Ar klausantis arijos ir žiūrint į paveikslą Kutuzovą galima vadinti herojumi? Pagrįskite savo atsakymą.

Studentai.

Taip, nes jis sujungia visas tris savybes – Jėgą, Sumanumą, Gerumą.

Mokytojas.

Ar Varlaamą galima vadinti didvyriu?

Studentai.

Ne, jis turi jėgų, intelekto, bet neturi gėrio.

(Abu portretai yra lentoje)

Mokytojas.

O kodėl Kutuzovo portretą sukūrė Prokofjevas ir Volkovas bei Borodino „Didvyrių“ simfonija ir Vasnecovo paveikslas „Bogatyrs“?

Studentai.

Nes tokių žmonių, herojų, iš tikrųjų buvo.

Mokytojas.

Šiandien išmoksime dainą, kurios herojai turi stiprybės, intelekto ir gerumo. O pagrindinė jų stiprybė – draugystė. Daina iš filmo „Midshipmen, pirmyn! „Draugystės daina“.

Mokantis dainą.

Išvada:

  1. Kokius portretus ir jų autorius sutikome klasėje?
  2. Kaip tie patys personažai vaizduojami muzikoje ir tapyboje?
  3. Ką mums leidžia suprasti ši muzikos ir tapybos „giminystė“?

Data: 2017-12-09 Data: 2017-12-13 Data: 2017-12-23

Klasė: 6 "B" klasė: 6 "A" klasė: 6 "B"

Tema: "Muzikinis portretas"

Pamokos tipas: temą gilinantis, plėtojantis, problemiškas

Pamokos tikslas: Plėsti ir pagilinti mokinių supratimą apie įvairiapusius muzikos ir tapybos ryšius.

Pamokos tikslai:

Švietimas:

Formuoti idėją apie muzikinio portreto žanrą;

Supažindinti su kompozitorių kūrybine bendruomene " Galinga krūva»;

Išmokykite vaikus pajusti poeziją, muzikalumą ir vaizdingumą meniniai vaizdai.

Švietimas:

Tyrimo įgūdžių ugdymas;

Vidinės klausos ir vidinės regos ugdymas kaip vystymosi pagrindas kūrybinė vaizduotė

Mokinių supratimo apie muzikos vizualines savybes gilinimas pasitelkiant lyginamoji analizė muzika - M. Musorgskio "Varlaamo dainos" ir vaizduojamoji dailė - I. Repino paveikslai "Protodeacon";

Gebėjimo atskleisti „vaizdinės muzikos“ savybes, kompozitoriams ir atlikėjams meistriškai naudojant dažus. muzikinė kalba(registras, tembras, dinaminis, tempo-ritminis).

Pedagogai:

- grožio jausmo puoselėjimas naudojant pasaulinės muzikos kūrinių pavyzdį ir meninė kultūra;

Studentų estetinio skonio formavimas;

Mokinių moralinių ir patriotinių savybių ugdymas per istoriją gimtoji šalis, vietinių žmonių muzikinis paveldas.

Švietimo technologijos pamokoje naudojamas: probleminio mokymosi technologija, informacinės ir komunikacijos technologijos, technologijos kritinis mąstymas, grupės technologija

Žinios, gebėjimai ir įgūdžiai, kuriuos mokiniai atnaujins, įgis ir įtvirtins per pamoką: Pamokos metu mokiniai įgyja žinių apie muzikinio portreto žanrą, geba analizuoti muzikos ir tapybos kūrinius, geba lyginti muzikos ir vaizduojamojo meno kūrinius, mokslinę veiklą, dirbant su šiuolaikinėmis elektroninėmis mokymosi priemonėmis.

Įranga: kompiuteris, kolonėlės, ekranas, pristatymas apie „Galingosios saujos“ kompozitorius.

Pamokos eiga

I. Organizacinis momentas.

Sveiki vaikinai! Džiaugiuosi jus visus sveikus ir gražius. Su kokia nuotaika atėjai į mano pamoką? (...) Tikiuosi, kad po pamokos bus dar geriau. Taigi, tęsiame kelionę per miuziklą meno galerija.

II. Kartoti tai, kas buvo aptarta, ir iškelti naują problemą.

Vaikinai, prieš pereidami prie naujos dalies, prisiminkime III tema ketvirčiai.

(Sl. 1. "Ar galime pamatyti muziką?")

Koks šio ketvirčio pamokų tikslas? Ką turėtume išsiaiškinti?

(Muzikos ir vaizduojamojo meno ryšys)

Vaikinai, kokiais būdais, kokiais pavyzdžiais ir temomis jau atsekėme šį ryšį?

(Muzika gali vaizduoti judesį, įvairi gyvenimo vaizdai)

Teisingai, vaikinai. Ir šiose pamokose įsitikinome, kad muzika ir vaizduojamieji menai Jie gali vaizduoti judesį ir visokius vaizdus naudodami skirtingas išraiškos priemones, vienas kitą papildydami.

O mūsų šios dienos pamokos tema – „Muzikinis portretas“. (Sl.2)

Vaikinai, pasakykite man, ką reiškia sąvoka „portretas“ vaizduojamajame mene?

(Modelio vizualinių savybių rodymas; tai gyvo veido linijų ir spalvų pasikartojimas, kur per vizualinis vaizdas menininkas atskleidžia vidinis pasaulis asmuo)

Pagal mūsų pamokos temą, ar manote, kad šiandien mes išsiaiškinsime, koks šios pamokos tikslas?

(Kaip muzika gali piešti muzikinį portretą)

Taip, vaikinai. Šiandien pabandysime atsakyti į klausimą: ar gali egzistuoti muzikinis portretas? ( probleminis klausimas) (Sl.3)

Ir mes apsvarstysime šią koncepciją rusų klasikinio kompozitoriaus Modesto Petrovičiaus Musorgskio muzikos pavyzdžiu.

IV. Apatinė eilutė.

Vaikinai, ar „Varlaamo dainą“ galima pavadinti muzikiniu portretu?

Ką mums pavaizdavo muzika?

(Žmogaus charakteris, jo vidinis pasaulis.)

Taigi, kas yra muzikinis portretas?

(Muzikinis portretas yra herojaus personažo portretas.)

Teisingai, vaikinai. Muzikoje, skirtingai nei tapyboje, išryškėja herojaus charakterio ir nuotaikos įvaizdis, o išvaizda gali būti įsivaizduojama per vaizduotę ir fantaziją. Vaizdingame portrete yra atvirkščiai. Taigi, muzikinis portretas yra herojaus personažo portretas. (Sl. 26)

Ar tikrai muzika ir vizualieji menai taip glaudžiai susiję vienas su kitu?

- Ar muzika turi vaizdų?

- Ar galime pamatyti muziką?

V. Kūrybinė veikla studentai.

Vaikinai, dabar pabandykime patys tapti kūrėjais. Pabandykite suprasti savo vidinę būseną, išgirskite savo sielos muziką ir parašykite sinchronizaciją mūsų pamokos tema. Jame stenkitės atspindėti savo požiūrį į tai, ką matėte ir girdėjote pamokoje. Prisiminkime sinchronizavimo schemą. (Sl. 27)

(Jie kuria sinchroną M. Musorgskio „Pasivaikščiojimui“.)

Na, o dabar perskaitykite mums visiems, ką sugalvojote.

(Skaičiau jūsų sinchronizacijas.)

Dabar pabandykime savo pasirodymu nupiešti muzikinį dainos, kurią išmokome paskutinėje pamokoje „Daina apie mažąjį trimitininką“, herojaus portretą.

(S. Nikitino „Daina apie mažąjį trimitininką“ atlikimas)

VI. Atspindys.

Vaikinai, ar šiandien jautėtės kūrėjais?

Taigi sugebėjote išreikšti savo jausmus, emocijas, fantazijas?

Kas tau labiausiai patiko ir įsiminė pamokoje?

Vaikinai, ant jūsų stalų yra jaustukų. Išeidami iš klasės parodykite savo nuotaiką lentoje.

(Mokiniai išeina iš klasės, prie lentos pritvirtina jaustukus.)

Pasirodo, žmogus gali skambėti... Natose, muzikinėse frazėse, melodijose atskleidžiamas jo charakteris, vaizduojamas „veidas“. Žinoma, kad dailininko tapytas portretas geba perteikti žmogaus esmę, palikdamas tam tikrą paslaptį. Kiekviena veido dalis, kiekvienas kūno linkis drobėje prikelia mus kaip asmenybę, išsaugodamas kažką intymaus.

Muzika, kaip ir bet kuri kita meno forma, atgaivina kažką gražaus. Tai perteikia nuotaiką, įkrauna žmogų pozityvumo. Labai dažnai dainų eilėse ieškome savęs, bandydami pagauti bet kokią natą ir palyginti ją su savo asmenybe.

Įsivaizduokite šiuos du didžiausia iš rūšių menas kartu – tapyba ir muzika! Vyro portretas muzikoje. Įdomu?

Muzikinis portretas yra...

Visų pirma, tai menas, kuris atskleidžia tavo sielą, muzikaliai perteikia žmogaus emocijas, charakterį. Tai tavo, asmeniška, unikali, kaip ir pats žmogus. Muzikinio portreto pagalba pažvelgi į save iš skirtingų pusių, atskleisdamas vis gilesnius savo vidinio pasaulio aspektus. Melodija, iš tikrųjų nukopijuota iš jūsų „aš“, padeda pagerinti jūsų dvasinę būseną - jūs negalite su tuo ginčytis! Juk klausydamas tam tikros muzikos išgyveni emocijas. O jeigu tai tavo sielos muzika? Ar teko į tai žiūrėti iš šalies? Tai neišdildomas įspūdis – tikrovė įgauna įvairias formas: meilė, grožis, beribiškumas...

Kaip kuriate muzikinį portretą?

Ar kada susimąstėte, kas yra ramybė? Kartais, tam tikromis akimirkomis, jauti ramybė. Tavęs niekas nejaudina, tu eini begaliniais takais, ten, giliai viduje. Kai pasimeta mintys ir pasineri į kažką daugiau, ko neįmanoma aprašyti. Tai kažkas kyla giliai iš vidaus, iš slapčiausių širdies kamerų.

Kiek žmonių gali skaityti nežinomas pasaulis?
Muzikinį portretą gali sukurti tik genijus, sielos genijus. Jis gali ne tik skaityti, bet ir groti ją muzika, jausti, suprasti tavo mąstymą, sąmonę, atverti tavo valią. Leiskite muziką, kuri skamba jūsų viduje.

Muzikinio portreto kūrimo meno pilnatvė gyvena unikalioje intuityvaus pasaulio aplinkoje. Norint jį sukurti, kompozitoriui reikalingas asmeninis kontaktas su žmogumi arba asmeninė nuotrauka ar vaizdo įrašas. Surinkus visą informaciją apie žmogų, muzikantas studijoje įrašo portretą, melodijai suteikdamas kokybišką garsą. Taip pat praktikoje yra buvę, kad kompozitorius muzikinį portretą rašo dalyvaujant žmogui, apie kurį rašo. Bet bet kuriuo atveju, su asmeniniu susitikimu ar be jo, kokybė nepasikeis. Bet kokiu atveju tai bus vadinama - muzikinis vaizdas vidinis pasaulis.

Ar norite išgirsti, kaip skamba muzikinis portretas?

Muzikinis portretas yra dviejų tipų:

1) Improvizacija (ekspromtu) – tai autoriaus jausmų atkūrimas tiesiai į įrašą

2) Rašto kūrinys yra sudėtinga, kruopščiai išplėtota natomis kompozicija. Tokia kompozicija gali būti sutvarkyta vėliau. Ši melodija turi kūrinio formą, kurią reikia dirbti tam tikrą laiką.

Muzikinis portretas - istorinis paveldas ir išskirtinė dovana

Labai sunku nustebinti šiuolaikinį žmogų, ar ne? Įsivaizduokite, kad dovanų gaunate save – savo vidinį pasaulį, jausmus ir išgyvenimus, kurie jums seniai pažįstami ir brangūs?.. Tik išreikšti muzikos kalba. Tai ne tik aktualu ir nauja mūsų pasauliui, bet ir atrodo neįtikėtina ir neįsivaizduojama!

Užsisakę muzikinį portretą galite padovanoti savo mylimam žmogui. Juk autorius gali parašyti muzikinį tavęs portretą ar, pavyzdžiui, išreikšti jausmus mylimam žmogui – pavaizduoti jį tokį, kokį jį matai! Muzikantas gali piešti portretą apie meilę, draugystę ir pan. Muzikiniame portrete galite įkūnyti visą savo asmenybės universalumą!

Galite sužinoti apie paslaugą ir užsisakyti muzikinį portretą