Презентація читання товстий стрибок. Презентація до уроку літературного читання Л. Толстой "Стрибок" презентація до уроку з читання (2 клас) на тему. VII. Характеристика героїв

22.10.2021

Розповідь "Стрибок" Л.Н.Толстого в картинках, читати


Збільшуються картинки

Стрибок

Один корабель обійшов навколо світу і повертався додому. Була тиха погода, народ був на палубі. Серед народу крутилася велика мавпа і бавила всіх. Мавпа ця корчилася, стрибала, робила смішні пики, передражнювала людей, і видно було - вона знала, що нею бавляться, і тому ще більше розходилася.

Вона підстрибнула до 12-річного хлопчика, сина капітана корабля, зірвала з його голови капелюх, одягла і швидко піднялася на щоглу. Усі засміялися, а хлопчик залишився без капелюха і сам не знав, чи сміятися йому, чи плакати.

Мавпа сіла на першій перекладині щогли, зняла капелюх і стала зубами та лапами рвати його. Вона ніби дражнила хлопчика, показувала на нього і робила йому пики. Хлопчик погрозив їй і крикнув на неї, але вона ще зліше рвала капелюх.

Матроси голосніше почали сміятися, а хлопчик почервонів, скинув куртку і кинувся за мавпою на щоглу. В одну хвилину він виліз по мотузці на першу перекладину; але мавпа ще спритніша і швидша за нього, в ту саму хвилину, як він думав
схопити капелюх, виліз ще вище.

Так не втечеш же ти від мене! - закричав хлопчик і поліз вище.
Мавпа знову підманила його, полізла ще вище, але хлопчика вже розібрав запал, і він не відставав. Так мавпа та хлопчик за одну хвилину дісталися до самого верху.

На самому верху мавпа витяглася на всю довжину і, зачепившись задньою рукою за мотузку, повісила капелюха на край останньої перекладини, а сама піднялася на верхівку щогли і звідти корчилася, показувала зуби і раділа.
Від щогли до кінця перекладини, де висів капелюх, було аршина два, так що дістати її не можна було інакше, як випустити з рук мотузку та щоглу.
Але хлопчик дуже запалився. Він кинув щоглу і ступив на перекладину. На палубі всі дивилися і сміялися з того, що виробляли мавпа та капітанський син; але як побачили, що він пустив мотузку і ступив на перекладину, похитуючи руками, всі завмерли від страху.
Варто йому тільки оступитися - і він би вщент розбився об палубу. Та якби навіть він і не оступився, а дійшов до краю поперечини і взяв капелюха, то важко було йому повернутись і дійти назад до щогли. Всі мовчки дивилися на нього і чекали, що буде.

Раптом у народі хтось ойкнув від страху. Хлопчик від цього крику схаменувся, глянув униз і захитався.
У цей час капітан корабля, батько хлопчика, вийшов із каюти. Він ніс рушницю, щоб стріляти чайок.

Він побачив сина на щоглі, і зараз же прицілився до сина і закричав:

У воду! стрибай зараз у воду! застрелю!

Хлопчик хитався, але не розумів. "Стригай чи застрелю!.. Раз, два..." і як тільки батько крикнув: "три" - хлопчик розмахнувся головою вниз і стрибнув.
Точно гарматне ядро, човпнуло тіло хлопчика в море, і не встигли хвилі закрити його, як уже 20 молодців матросів зістрибнули з корабля в море. Секунд через 40 - вони борги здалися всім - виринуло тіло хлопчика.

Його схопили та витягли на корабель. Через кілька хвилин у нього з рота та з носа полилася вода, і він почав дихати.
Коли капітан побачив це, він раптом закричав, ніби щось душило його, і втік до себе в каюту, щоб ніхто не бачив, як він плаче.

При копіюванні та розміщенні на іншому сайті вказуйте активне посилання: https://www.сайт/бібліотечка/

  • #1

    дуже хороша казка

  • #2

Тема. Л.М. Толстой "Стрибок"

Цілі:

    Продовжити знайомство із творчістю Л.М. Толстого.

    Розкрити психологічний характер конфлікту у оповіданні.

    Удосконалювати вміння аналізувати вчинки літературних персонажів та бачити їх мотиви, розвивати вміння виділяти головне, розмірковувати, доводити.

    Формувати швидке, усвідомлене, виразне читання.

    Розвивати творчу уяву, емоційну чуйність,багатити словниковий запас і сприяти розвитку мови.

    Виховувати почуття співчуття та співчуття, почуття відповідальності за свої вчинки.

Заплановані результати:

Предметні: продовжать вчитися читати вголос усвідомлено, без спотворень, виразно передаючи своє ставлення до прочитаного; прогнозують зміст твору; перераховують твори Л. Н. Толстого; розуміють основний сенс прочитаного; знаходять необхідну інформацію у творі.

Міжпредметні.

Пізнавальні : аналізують літературний текст з опорою на питання вчителя, виявляють основну думку твору, формулюють її на рівні узагальнення у спільній колективній діяльності, характеризують поведінку дійових осіб твору;

регулятивні: формулюють тему уроку та навчальні завдання, виходячи з аналізу пропонованих завдань, читають відповідно до поставленого завдання, усвідомлюють зміст та призначення позитивних установок на успішну роботу, оцінюють свою роботу на уроці;

комунікативні : осмислюють правила роботи у групі (розподіляють обов'язки, домовляються про спільні дії).

Особистісні : оцінюють вчинки героїв твору та свої власні під керівництвом вчителя, виявляють інтерес до творів Л. Н. Толстого

Обладнання:

Підручник "Літературне читання", автор Л.Ф. Кліманова, В.Г. Горецький

Портрет письменника, його книги.

Комп'ютер, проектор (презентація до уроку)

Тлумачний словник С. І. Ожегова.

Хід уроку.

I Організаційний момент.

    Емоційний настрій.

Ми розумні! Ми дружні!

Ми уважні!

Ми – старанні!

Ми добре вчимося.

Все в нас вийде!

    Мотивація до навчання.

Вчитель.

Як ви розумієте сенс цього виразу?

(Слайд 3)

Читач мешкає тисячу життів, перш ніж помре.

Людина, яка ніколи не читає, переживає лише одну.

Учні .

Коли людина читає, вона всі події та пригоди переживає разом із героями твору. Читач може подорожувати разом із героями. Може уявити себе дома героя твори, разом із ним радіти і засмучуватися, і в такий спосіб проживати його життя.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

    Вчитель:

Свідками якої історії ми стали на попередньому уроці?

Учні :

Ми познайомилися з розповіддю Л. Н. Толстого "Акула".

    Вернісаж ілюстрацій до оповідання Л. Н. Толстого "Акула". Учні супроводжують свої малюнки переказом епізодів оповідання, яких виконані роботи.

    Переказ учнями твору Л. Н. Толстого «Акула».

I ІІ . Актуалізація опорних знань. Визначення теми уроку.

Вчитель:

Відомийен чи вамлюдина, зображенаый на портреті?(Слайд4)

Учні:

На портреті зображено Лева Миколайовича Толстого.

Вчитель:

Згадайте, що ви знаєте про Лева Миколайовича Толстого?

Учні:

Лев Толстой – відомий російський письменник. Жив у маєтку «Ясна галявина». Писав і для дорослих, і для дітей. У себе в маєтку відкрив школу для сільських дітей та сам їх навчав. Написав для дітей багато повчальних оповідань та байок, склав «Азбуку». Толстой подорожував морем і на підставі своїх спостережень написав кілька оповідань.

Вчитель:

Які твори Л.М. Толстого ви читали?

Учні. Л. Н. Толстой написав такі оповідання як «Філіпок», «Два товариші», «Галка і глечик», «Білка і вовк», «Акула», «Кошеня», «Кісточка», «Лев і собачка».

Вчитель.

До яких творів ви бачите ілюстрацію? (Слайди 5, 6)

Учні .

- «Акула», «Кошеня», «Кісточка», «Лев і собачка»

Вчитель.

Учні.

Сьогодні ми познайомимося із твором Л.М. Толстого.

Вчитель.

З літер складіть слово. Це і буде назва твору, з яким ми сьогодні познайомимося. (Слайд 7)

Учні.

Стрибок.

Вчитель.

Поясніть значення словастрибок . Якими бувають стрибки?

Учні.

Стрибок - швидке відштовхування від опори та переміщення в інше місце. Бувають стрибки на скакалці, стрибки у довжину, заввишки, стрибки з трампліну на лижах, стрибки з вежі у воду, стрибки з парашутом.

IV . Фізкультхвилинка .

Раз два три чотири п'ять!
Будемо стрибати та стрибати! (Стрибки на місці.)

Нахилився правий бік. (Нахили тулуба вліво-вправо.)

Раз два три.

Нахилився лівий бік.

Раз два три.

А зараз піднімемо ручки (Руки нагору.)

І дотягнемося до хмарки.

Вгору рука і вниз рука

Вгору рука і вниз рука.

Потягли їх трохи.

Швидко поміняли руки!

Нам сьогодні не до нудьги. (Одна пряма рука нагору, інша вниз, ривком міняти руки.)

Присідання з бавовною:

Вниз - бавовна і вгору - бавовна.

Ноги, руки розминаємо,

Точно знаємо - буде користь. (Присідання, бавовна в долоні над головою.)

Крутим-вертим головою,

Розминаємо шию (Обертання головою вправо і вліво.)Стій!

V .Підготовча робота до сприйняття тесту

    Мовленнєва розминка . Робота над скоромовкою . (Слайд 8)

(Читання у різному темпі.)

Віз корабель карамель,
наскочив корабель на мілину,
І матроси три тижні
карамель на мілини ялини.

    Робота над загадкою.

У ньому солона вода.
По воді пливуть судна,
Хвилі, вітер на просторі,
Чайки кружляють над …. (морем)

    Упорядкування прислів'їв, слів. ( Слайди 9, 10)

Слова: вітрильник, палуба, капітан, матроси, хлопчик, щогла, капелюх.

Прислів'я. Море любить сміливих та вмілих.

    Передбачання змісту твору .

Вчитель.

- Якою темою можна пов'язати скоромовку, загадку, прислів'я та освічені слова? Це підказка. Де ж відбуватимуться події у новому творі?

Учні.

Ці слова та прислів'я пов'язані за змістом з морем та кораблями. Значить, події знову відбуватимуться на морі. ( Слайд 11)

Вчитель.

Прочитайте назву оповідання. Розгляньте ілюстрацію до нього. За назвою та ілюстраціями визначте, про що йтиметься в оповіданні? (Слайд 12)

Учні

(Напевно хлопчик плив на кораблі. Його капелюх потрапив на перекладину. Можливо її забрав вітер. Хлопчик намагався її дістати і йому довелося стрибати.)

VI . Вивчення нового матеріалу.

    Словникова робота . ( Слайд 13)

Вчитель.

У новому творі вам зустрінуться важкі чи малознайомі для читання слова. Прочитайте їх. Де можна знайти пояснення значення незрозумілих слів?

Учні.

Пояснення значення слів можна знайти у тлумачному словнику.

Вчитель.

Які із цих слів можете пояснити самостійно?

Учні.

Слово була означає ті події, які були насправді.

Вчитель.

Знайдіть у словнику значення слівщогла , аршин , каюта, запал.

(Робота зі словниками)

Учні.

( Щогла - високий стовп для вітрил на судні.Аршин - Старовинна міра довжини, рівна71см.Каюта - окреме житлове приміщення на кораблі.Завзяття - гарячість, азарт.)

Вчитель.

Подивіться на корабель. Це корабель - вітрильник. Палуба на цьому кораблі була з твердих, як камінь порід дерева. Щогли -високі стовпи на суднівисочіли над палубою на 15 – 25 метрів, тобто. були заввишки з 5-поверховий будинок. нащоглах - Поперечини, на яких кріпляться вітрила. Від поперечини до перекладини протягнуто безліч канатів і мотузкових сходів.

    Читання оповідання вчителем, комбіноване із читанням сильними учнями.

    Перевірка первинного читання .
    Вчитель
    .

Вам сподобалося оповідання?

Хто герої твору?

Учні.

Хлопчик, капітан, мавпа.

Вчитель.
- Які епізоди виявилися найбільш напруженими?

Учні.

- Коли хлопчиккинув щоглу і ступив на перекладину. Коли він схаменувся, побачив як він високо і захитався. Коли капітан закричав, щоб хлопчик стрибав, що він стрілятиме.

Вчитель.

Які почуття ви відчували, коли слухали розповідь?

Учні діляться своїми враженнями.

    Створення проблемної ситуації.

Вчитель.

- Чому хлопчик зробив стрибок?Учні висловлюють свої припущення.

Через мавпочку, через капелюха, через загрозу батька, через те, що злякався, і т.п.

    Читання твору учнями.

    Робота над змістом твору.

Вчитель.

-- Головний герой оповідання – хлопчик. Як хлопчик опинився на кораблі?

Учні.

Хлопчик – син капітана корабля. Капітан узяв сина із собою у плаванні.

Вчитель.

А звідки на кораблі була мавпа?

Учні.

Корабель повертався з навколосвітньої подорожі, і, мабуть, десь у спекотних країнах її взяли.

Вчитель.

Як зрозуміти вираз "ще більше розходилася"?

Учні.

Значить, ще більше корчилася, стрибала.

Вчитель.

Чому хлопчик заліз на щоглу корабля?

Учні.

Мавпа зірвала з його голови капелюх, одягла і швидко піднялася на щоглу. А всі почали сміятися.

Вчитель.

Як спочатку реагували люди на палубі на гонитву хлопчика за мавпою?

Учні.

Спочатку люди сміялися, потім злякалися.

Вчитель.

Що змусило хлопчика отямитися?

Учні.

На палубі хтось голосно охнув. Хлопчик глянув униз і злякався.

Вчитель.

Що зробив капітан, коли побачив та оцінив ситуацію?

Учні.

Капітанне розгубився, швидко оцінив ситуацію і крикнув: « У воду! стрибай зараз у воду! Стригай чи застрелю!.. Раз, два…»

Вчитель.

Як урятували хлопчика?

Учні.

Матроси стрибнули в море та підняли хлопчика на корабель.

7. Аналіз твору. Робота у групах.

Вчитель.

Простежимо за поведінкою людей протягом усього оповідання. Охарактеризуємо їхню поведінку.

(Хлопці діляться на три групи. Перша група отримує завдання знайти пропозиції, в яких йдеться про поведінку людей на палубі. Друга група – про поведінку хлопчика, третя – капітана. Учні зачитують пропозиції, що відповідають завданню та аналізують поведінку дійових осіб.

1-я група

- Спочатку люди бавилися, спостерігаючи за витівками мавпи та реакцією хлопчика на витівку тварини. Ніхто не сподівався, що може статися. Потім стривожились і злякалися. Коли хлопчик стрибнув у воду, матросині, роздумуючи, кинулися його рятувати. Дорослі не повинні були сміятися з хлопчика, мали зупинити хлопчика.

2-я група:

Хлопчик спочатку розгубився. Йому було прикро, що з нього сміються, Хлопчик не думав про небезпеку, яка йому загрожує. Він запалився. Опинившись на краю перекладини, почувши переляканий вигук з палуби, хлопчик теж злякався і не розумів, що йому робити.

Хлопчик – запальний,безрозсудний, відважний, гордий, прагнув відстояти свою гідність. Пхлопчик прямо пов'язаний з поведінкою людей на палубі.: хлопчик поліз за мавпочкою, щоб уникнути глузування матросів, адже він син капітана, а над ним всі сміялися.

Вчитель.

Що змусило хлопчика стрибнути?

Учні.

Крик батька слід врахувати, що наказ капітана на кораблі виконується беззаперечно і негайно)

3-я група:

- Батько не розгубився, швидко оцінив ситуацію та ухвалив правильне рішення. Коли зрозумів, що сина врятовано, розплакався. Щоб ніхто цього не бачив, утік у каюту.

Капітан – сильна людина, рішуча, що любить свого сина.

Вчитель.

Як ви вважаєте, чому капітан заплакав?

Учні.

Він дуже злякавсяза сина.

8. Робота з прислів'ями.

Вчитель.

Кожна група вибирає з трьох прислів'їв ті, які підходять до поведінки матросів, хлопчика, капітана. (Слайд 14)

1. Все, що робиться на кораблі, робиться швидко (Матроси)

2. Капітан повинен думати швидше за швидкість свого корабля. (Капітан)

3. Кожному своя честь дорога. (Хлопчик)

VIII . Узагальнення.

    Тестове завдання: . (Текст завдань роздрукований для кожного учня.)

а) Які слова підходять для характеристики героя оповідання? Виберіть ті, які вважаєте за головні, поясніть свій вибір.

Сміливість, бажання випробувати себе,хлоп'ячий запал , прагнення відстояти свою гідність , впертість, бажання покрасуватися, дурість,бажання довести, що він син капітана

б) Що змусило хлопчика зробити стрибок? Правильний варіант наголосити.

Хлопчикові було шкода втраченого капелюха;
- Він хотів позмагатися у силі та спритності з мавпою.
- Йому стало прикро через сміх матросів. Прагнення відстояти свою гідність

(Перевірка результатів

    Перевірка виконання тестових завдань.

3. Робота над назвою розповіді. Вчитель.

Учні.

Хлопчик міг розбитися об палубу.

Вчитель.
- Чому автор назвав свій твір «Стрибок»?

Учні.
- Стрибок врятував хлопчику життя, стрибок – це вчинок, який зробив хлопчик. Почувши наказ батька, він не розгубився, зумів зібратися, згрупуватися. Хлопчик урятував своє життя і визволив від горя втрати сина свого батька.
Вчитель.

Стрибок, як миттєве падіння в безодню страху і рішучості, робить і батько хлопчика, і, можливо, його «стрибок», ще страшніший, оскільки він, батько, і несе відповідальність за сина.

IX . Рефлексія Вчитель.

Яке ваше ставлення до героя?
Учні самостійно розмірковують, дають особистісну оцінку характеру хлопчика.
Вчитель.

Чи можна було уникнути цієї ситуації?

Учні.

Так, якби дорослі вчасно зупинили хлопчика, передбачили, що може вийти з цієї, начебто, смішної ситуації.

Вчитель.
- Чому автор написав це оповідання? Яка ідея цього твору? Чому він нас учить?
Учні.

Л.М. Толстой на прикладі цієї розповіді вчить нас не робити необдуманих вчинків, вчитися керувати собою, своїми емоціями, намагатися не помічати глузування, щоб не було таких ситуацій.

X . Підведення підсумків. Вчитель.

Над яким твором ми сьогодні працювали та хто його автор?

учні.

Учні.

Ми сьогодні познайомилися з розповіддю Л. Н. Толстого "Стрибок".

Вчитель.
- Над чим змусило нас замислитись цей твір?
Учні.

З будь-якого становища, навіть найважчого є вихід, потрібно лише зібратися, знайти правильне рішення.

Вчитель.
- Щоб узяв із розповіді кожен для себе? (Або: які б висновки ви зробили для себе?)
- Як ви вважаєте, ми виконали завдання, які поставили перед собою?
(Учні оцінюють свою роботу.)

XI . Домашнє завдання. (Слайд 15)

Творчі завдання.
Перечитати розповідь і переказати його від імені капітана, хлопчика чи когось із матросів (на вибір). Основну увагу при переказі необхідно звернути не так на події, як на передачу почуттів і переживань персонажів.

"Урок Л.Н.Толстой" - І немає величі там, де немає простоти, добра і правди. Дитячі спогади План. Л.Н.Толстой. Маленький Льова Толстой мріє про «братство людей». Тема уроку: Полководець Кутузов. Щасливе дитинство Л. Н. Толстого. Епоха Миколи I. «Дитинство», «Отроцтво», «Юність». Палична дисципліна. Лев Миколайович Толстой.

«Повість Толстого Дитинство» – Ніколенька погано пам'ятав свою матір, як і сам письменник. Проблемне питання: Який випадок із життя Ніколенька запам'ятав на все життя? Проблемне питання: Повість «Дитинство» Толстого автобіографічна? Ніколенька до кінця свого життя запам'ятав випадок зі скатертиною. Проблемне питання: Чому Ніколенька називає своїх батьків на французький лад?

«Роки життя Толстой Л.М.» - Релігійні настрої, що доходили до аскетизму, чергувалися з гульбами, картами, поїздками до циган. Єдине зображення, що збереглося. Олексій Львович Толстой (народився 31 жовтня 1881, помер 18 січня 1886) 12. 180 років від дня народження. У сім'ї Лева Миколайовича та Софії Андріївни Толстих народилися тринадцять дітей:

«Севастопольські оповідання» – Вступ. Зміст. 2. Подвиг людини на війні у романі Б. Васильєва «У списках не значився». Образ російського офіцера. 1. Російський офіцер у поданні Л. Н. Толстого («Севастопольські оповідання» та «Війна та мир»). Роман про подвиг головного героя, якому було лише 18 років. Молодий, безусий лейтенант Плужніков, сповнений бажань, закінчує училище.

«Життя та творчість Толстого» - Портрет І. Є. Рєпіна. Л. Н. Толстой на ріллі. І. Н. КРАМСЬКОЇ (1837-1887) Портрет письменника Л. Н. Толстого. 1873. Таблиця "Життя є збільшення своєї душі". Картина І. Рєпіна. Н.А. Некрасов, редактор журналу «Сучасник». Могила Толстого. Л.М. Толстой, письменник-початківець. Школа для селянських дітей у Ясній Поляні. "Абетка".

«Роки життя Толстого» - У кучера тремтіли руки і піт котився з лиця. 1870 - 77 - "Анна Кареніна" 1879 - 82 - "Сповідь". Письменник, громадський діяч, педагог (1860 - 1870). Отримати деякі знання в природничих науках. 11. Ясна Поляна: досвід самостійного життя (1849 – 1851). Толстой у Ясній Поляні. 1908. Скласти твір з усіх предметів, які вивчатиму.

Конспект уроку з літературного читання у 3 класі. Л.Н.Толстой «Стрибок»

(УМК «Початкова школа 21 століття»)
Тип уроку:урок відпрацювання умінь та рефлексії
Ціль:створення умов під час уроку для аналізу твори Л.Н.Толстого «Стрибок».
Завдання предметні:сприяти розвитку виразності читання та розповідання, творчих здібностей учнів; аналізувати літературний текст із опорою на систему питань вчителя; сприяти моральному та естетичному вихованню школярів; розвивати емоції та пізнавальний інтерес, розширити словниковий запас учнів, продовжити розвиток техніки читання, розширити кругозір учнів.
Сприяти розвитку вміння давати характеристику літературному герою, вміння аналізувати вчинки героїв і бачити їх мотиви, пояснювати внутрішній стан літературних героїв.
Сприяти формуванню вміння знаходити опорні слова для переказу, які допомагають описати емоційний стан героїв;
формуванню особистісних УУД - емоційне ставлення до рис характеру та вчинків людей на прикладі героїв літературних творів; виховувати інтерес до поезії та культури спілкування; поповнювати життєвий досвід учнів. Виховувати сміливість, формувати моральні уявлення про героїзм, хоробрість; викликати співпереживання дітей до героїв оповідання, розвивати вміння приймати рішення в екстремальній ситуації.
метапредметні – сприяти формуванню УУД:
а) регулятивних – довільно будувати усне та письмове висловлювання з урахуванням навчального завдання; виявляти ініціативу при відповіді на запитання та у виконанні завдань
б) пізнавальних – шукати інформацію, надавати знайдену інформацію; проводити аналогії між вивченим матеріалом та власним досвідом
в) комунікативних – висловлювати свою думку про проблеми та явища життя, відображені в літературі; висловлювати свої думки у усній формі.
Обладнання:підручник «Літературне читання» Климанова, Горецький 3 клас, робочий зошит, презентація.
Хід уроку
Етап мотивації до навчальної діяльності
- Хлопці, я бачу, що ви готові до уроку? я дуже рада всіх вас бачити. Ласкаве сонечко простягає нам промінчики.
- Давайте простягнемо долоні, посміхнемося один одному налаштуємося і почнемо урок. Бажаю вам успішної роботи.
- Почнемо з мовної розминки
Мовленнєва розминка.
Робота над скоромовкою.
(Читання з прискоренням)
Яхта легка і слухняна моя (Слайд 2)
Я борознити на ній буду моря
Актуалізація знань та здійснення первинної дії.
- Над творчістю якого письменника ми з вами працюємо? (Л.Н.Толстого)
- Що ви дізналися про письменника?
(короткі біографічні дані)
- Візьміть "сигналики" "так" - ні, покажіть мені свої відповіді.
Гра «Так – ні»
1. Л.Н.Толстой народився у 20-му столітті.
2. Л.Н.Толстой жив у маєтку Ясна Поляна.
3. Л.Толстой все життя був військовим.
4. У своєму маєтку він відкрив школу для селянських дітей.
5. Л. Толстой писав оповідання лише дітей.
6. Л.М. Толстой знав шістнадцять іноземних мов.
7. Л.Н.Толстой був п'ятою дитиною у ній.
8. Л.Н.Толстого поховали у Казані.
9. У Л.М. Толстого було 13 дітей.
– Я хочу дізнатися, наскільки добре ви знаєте жанри творів.
- Співвіднесіть назву твору із жанром, з'єднайте стрілочками. Попрацюємо у парах.
(Робота в парах)
«Літературний конструктор»(Слайд 3)
«Лебеді» оповідання
«Зимовий вечір» вірш
«Білка і вовк» байка
«Працівник Омелян та порожній барабан» казка
«Зайці» науково – популярна розповідь
«Акула» оповідання
- Який твір зайвий, чому? («Зимовий вечір»- А.С. Пушкін, інші твори написав Л.Н. Толстой.)
- Над яким твором ви працювали вдома?
– Що треба було зробити?
(Прочитати твір, знати зміст твору)
- Чому Л.М. Толстого називають різножанровим письменником?
(Він писав і оповідання, і билини і були, казки). Що таке брехня?
Буль - твір, що розповідає про реальну подію.
- Чи можна назвати бувальство оповіданням?
Маючи знання тексту і ваш словниковий запас з морської тематики розгадаємо кросворд. (слайд 4)
1. Тканина на щоглі, що приводить судно в рух (вітрило)
2. Кермо на кораблі (штурвал)
3. Хто служить на судні? (матроси)
4. Закінчіть фразу: бортовий ... (журнал)
5. Кухар на судні (кок)
6. Хто командує судном? (капітан)
- Сформулюйте тему уроку.
- Відгадайте загадку:
Направо вода та ліворуч вода (Слайд 5)
Пливуть тут суди і туди, і сюди,
Але якщо захочеш напитися, друже,
Солоним виявиться кожен ковток.
(Море)
- Як пов'язана відгадка із темою уроку?
(Події у творі проходять у морі, на кораблі)
- Подивіться уважно на слайд, чи на всі запитання ви зможете відповісти? Яке питання потребує особливої ​​уваги? (слайд 6)
1. Звідки повертався корабель?
2. Хто був у центрі уваги кораблі?
3. Який момент у оповіданні найнапруженіший?
4. Чому хлопчик здійснив стрибок?
- Яке завдання ми маємо з вами вирішити на цьому уроці?
(Аналізуватимемо зміст, даватимемо оцінку подіям, характеризуватимемо героїв, з'ясуватимемо, чому хлопчик здійснив стрибок)
- Пропоную вам план розповіді, прочитайте його уважно.
– Все тут правильно?
- Розставте у кружечках цифри відповідно до сюжету твору.
(Робота в парах)
o На палубі
o Погоня за мавпочкою
o Мавпячі прокази
o Вимушений стрибок
o На перекладині
o Порятунок
- Попрацюйте у парах, обговоріть, виправте помилку. (Слайд 7, 8)
1.На палубі
2.Мавпячі прокази
3. Погоня за мавпочкою
4.На перекладині
5.Вимушений стрибок
6.Порятунок
- Давайте звернемося до висловлювання М.Цвєтаєвої
(Діти читають висловлювання і пояснюють, як вони розуміють слова Цвєтаєвої).
«А що є читання - як не розгадування, вилучення таємного, що залишився за рядками, за межами слів».
- Ми сьогодні намагатимемося розібратися в тому, що залишилося за рядками, за межами слів цього твору.
А ще ми повчимося знаходити в тексті слова, які допомагають зрозуміти емоційний стан героїв, їхні вчинки, а також допомагають розкрити суть оповідання, його ідею. Такі слова називаються ключовими. Ключові слова – слова, які допомагають розкрити справжній сенс твору, осягнути його «таємницю».
Фізхвилинка(музична) (слайд 9)
Ми спершу піднімемо ручки – раз, два, три
А потім опустимо ручки – раз, два, три
Ніжками потопаємо - раз, два, три
Ручками поплескаємо - раз, два, три
А тепер ми всі підстрибнемо – раз, два, три
А тепер ми всі станцюємо – раз, два, три
А тепер ми всі сядемо - раз, два, три
І назад з вами встанемо - раз, два, три
Реалізація на практиці обраного плану, стратегії вирішення проблеми.
-Як починається оповідання? Прочитайте.
- Де відбуваються події?
(Події відбуваються на кораблі, який після довгого плавання повертався додому).
– Чому весь народ був на палубі? (Погода була тиха).
- Про які персонажі говорить тут автор? (Мавпа, народ: матроси)
-Як описано поведінку мавпи? Прочитайте.
- А як ви розумієте вираз «...ще більше розходилася»?
(Мавпа пустувала ще більше. Вона стала крутитися все сильніше і всіх передражнивала. Вона не могла заспокоїтися).
- Чому вона так поводилася? Прочитайте у тексті.
- Як поводилися люди?
(забавлялися мавпочкою)
- Для пасажирів, які довго перебували на кораблі в морі, мавпа була розвагою.
- Покажіть з «палітри почуттів» те, що підходить до цієї частини. (Радість)
- Прочитайте наступний абзац.
- Що повідомляє Толстой про хлопчика, головного героя?
(Він син капітана, йому 12 років).
- Чому ці відомості важливі для автора, а, наприклад, не ім'я героя, яке ми так і не впізнали?
(Сина капітана всі знають на кораблі. Він відчуває свою значну роль, не може підвести батька, дискредитувати (підвести) його своїм кумедним становищем.
12 років – початок перехідного віку. Це вік, коли болісно сприймаються будь-які оцінки, тим більше, глузливого характеру з боку оточуючих)
- Що зробила мавпа? (Мавпа «підстрибнула», «зірвала капелюх», «наділу», «жва залізла на щоглу»)
-Знайдіть у тексті точний опис до ілюстрації на с.139?
- Які дії хлопчика? (хлопчик «не знав, сміятися… чи плакати»)
(відчуття?)
Як поводяться люди? (Люди «засміялися»)
("ключові слова").
- За якими словами видно стан хлопчика?
(почервонів)
- Покажіть із «палітри почуттів» почуття, хлопчика в цій частині. (Образа)
- Як відреагував хлопчик?
- Зверніть увагу, які дієслова вжив автор, характеризуючи дії хлопчика. Прочитайте.
(Автор вживає слова: кинувся, видерся.
Ці слова означають швидкі дії)
- Чи можна сказати, що хлопчик обмірковував свої дії?
Отже, хлопчик діяв нерозважливо.
- З яких слів видно, що хлопчик не зупиниться?
(- Так не втечеш від мене ...)
-Як ви розумієте фразу «хлопчик розчарувався»?
(розлютився на мавпу, увійшов до азарту)
- Що на той час відбувалося на палубі?
(На палубі всі дивилися і сміялися з того, що виробляли мавпа та капітанський син.)
– Хто такий капітан на кораблі?
(Він головний і всі його команди виконуються швидко та беззаперечно).
- Ким були матроси по відношенню до капітана?
(підлеглі)
– Вони теж відповідали за хлопчика.
– Прочитайте слова до ілюстрації на с. 140
– Якими словами автор передає загрозу життю хлопчика?
(Варто йому оступитися..)
- У який момент змінилося ставлення оточуючих до витівок мавпи та поведінки хлопчика?
- Як автор наголошує, розгубленість людей на палубі? Прочитайте
(«Всі завмерли від страху.» «Усі мовчки дивилися на нього і чекали, що буде»)
- Покажіть з палітри почуттів те почуття, яке охопило людей на палубі.
(Тривога, страх)
- Від чого хлопчик схаменувся?
– Якими словами автор передає загрозу життю хлопчика? Прочитайте.
(відчуття?)
-Який новий персонаж з'являється наприкінці оповідання?
(батько)
-Навіщо він вийшов із каюти? Прочитайте
-Що зробив капітан, побачивши сина на щоглі? Прочитайте
– Що ви відчували, коли читали цю частину?
- Покажіть з «палітри почуттів» те, що підходить до цієї частини.
(страх)
- А вам було тривожно та страшно? Чому?
- Як ви вважаєте, чи був батько впевнений, що стрибок безпечний для сина?
- А чому батько наважився на такий вчинок? Мав вибір?
(У батька не було вибору. Син міг розбитися про палубу. А стрибок у воду міг урятувати йому життя)
- Як швидко він ухвалив це рішення? А як могла вчинити інша людина на місці батька?
- Які якості мав капітан?
(Якості капітана: безстрашність, уміння приймати рішення у скрутну хвилину, відповідальність, воля і одночасно – емоційність, небажання довірити свої переживання натовпу, «народу» для того, щоб не ризикувати своїм авторитетом)
(Капітан – сильна людина, рішуча, що любить свого сина.)
(почуття батька до сина?)
- Зараз ви попрацюєте у мікрогрупах, що допоможе нам глибше пізнати таємниці твір.
Робота мікрогруп.
1 група. У розповіді нічого не йдеться про те, як хлопчик опинився на кораблі. Як ви думаєте?
2 група. У розповіді нічого не говориться про те, як мавпочка опинилася на кораблі. Як ви думаєте?
3 група. Охарактеризуйте поведінку мавпочки
- Чи можна звинувачувати мавпу, що з хлопчиком мало не сталося нещастя?
(мабуть, ні, вона ж не людина, і для неї все було грою).
4 група. Охарактеризуйте поведінку людей на палубі
- Чи можна звинувачувати матросів у тому, що сталося з хлопчиком?
(Дорослі не повинні були сміятися з хлопчика, мали зупинити хлопчика)
5 група. Охарактеризуйте поведінку хлопчика.
6 група. Охарактеризуйте поведінку батька.
7 група. Яку роль відіграв стрибок.
- Чи схожий хлопчик на батька-капітана?
- Дайте порівняльну характеристику батькові та хлопчику (Слайд 10)
(Своєю поведінкою хлопчик копіює батька, його безстрашність і рішучість)
- Чи у всьому хлопчик схожий на свого батька?
(Хлопчик на відміну від батька зробив необдуманий вчинок, забравшись на щоглу за мавпою)
(Дорослі, як правило, обмірковують свої вчинки та їх наслідки)
- То що ж спровокувало хлопчика капітана на такий небезпечний вчинок.
(поведінка мавпочки, сміх матросів, прагнення хлопчика відстояти свою гідність)
- Що змусило хлопчика стрибнути?
Крик батька слід врахувати, що наказ капітана на кораблі виконується беззаперечно і негайно. Його мужність, хоробрість.
- Прочитайте уривок, у якому розповідається, що сталося після стрибка.
– Як автор передає напруженість моменту?
(Толстой каже «тіло хлопчика», ніби він уже не живий, Автор пише, що сорок секунд були дуже довгими для всіх)
Звичайно, для всіх, а особливо для батька, ці 40 секунд тривали дуже довго. Адже ніхто не знав, чи хлопчик живий.
(Автор пише, що коли хлопчика дістали, він почав дихати лише за кілька хвилин).
(Ваше почуття?)
- Важко навіть уявити, що випробував капітан у ці хвилини. Він сам наказав синові стрибнути, розуміючи, що цей стрибок міг стати для дитини останнім.
- Чому плакав капітан?
(Злякався за сина, перехвилювався від радості, що син живий).
Які почуття викликає в тебе вчинок батька?
(Цей вчинок викликає почуття поваги, гордості).
А що ви відчували коли читали цю частину? (почуття)
(сильне хвилювання та тривогу, переживання)
- Чи вам зрозуміло, чому капітан погрожував застрелити сина?
- Чи мав інший вихід?
(Не було іншого виходу)
– Заради чого автор розповідає нам цю історію?
- Чи легко долати страх?
(Ця розповідь вчить, що страх подолати нелегко, що іноді важливі рішення потрібно приймати дуже швидко, адже від цього може залежати чиєсь життя.)
В оповіданні «Стрибок» життя хлопчика залежало від рішення батька.
Якби син не стрибнув у воду, він упав на палубу і розбився.
Робота над прислів'ями (слайд 11)
- Яке прислів'я підходить до оповідання?
Сміливий вчинок – не гірший за перемогу
Страхів багато, а життя одне
Хоробрий у скрутну годину переможе
- Яке ще прислів'я підходить до цієї розповіді, продовжіть її (слайд 12)
"Все добре що добре закінчується"
– Які слова допомогли нам розкрити ідею твору? (ключові).
- Як ви думаєте, чому розповідь називається «Стрибок»?
(стрибок хлопчика – це хоробрий вчинок. Цим вчинком хлопчик долає боягузтво, розгубленість. Стрибок врятував його від смерті)
- Чи можна назва розповіді вважати ключовим словом?
Узагальнення виявлених труднощів.
-Чи можна було уникнути цієї ситуації?
(Так, якби дорослі вчасно зупинили хлопчика, передбачили,
що може вийти з цієї, здавалося б, смішної ситуації)
- Чому автор написав це оповідання?
- Яка ідея цього твору? Чому він нас учить?
Л.Н Толстой на прикладі цієї розповіді вчить нас не робити необдуманих вчинків, вчитися керувати собою, своїми емоціями, намагатися не помічати глузування, щоб не було таких ситуацій, знаходити вихід в екстремальній ситуації)
- Як ви вважаєте, ми виконали завдання, яке поставили перед собою?

Аркуш самооцінки.
- Наш урок добігає кінця, вам залишилося лише оцінити свою роботу на уроці. Попрацюємо із листом самооцінки.
(Учні оцінюють свою роботу.)
Рефлексія
- А зараз із «палітри почуттів» «побудуємо» корабель. Допомагатиме «капітан».
(короткий переказ)
- Уявіть собі, що ви були на цьому кораблі і були свідками цієї події.
- Я випробував(а)…
- Мені захотілось…
- Я б поставив(ла)…
- Я зрозуміла)…
Інформація про домашнє завдання
Перечитати оповідання
Переказати від імені стороннього свідка.
Основну увагу при переказі необхідно звернути
не так на події, як на передачу почуттів
та переживань персонажів.

1.Познайомити учнів із ще одним твором Л.Н.Толстого «Стрибок»; вивчати аналізувати вчинки героїв. 2.Розвивати усне зв'язне мовлення, пізнавальні здібності. 3.Ознайомити з історією створення кораблів 4.Воспитывать моральне ставлення до оточуючих людей.


Переказ тексту за планом. Біля берегів Африки. Довгоочікувана команда: «Купатися!» Змагання молодих плавців у відкритому морі. Батько милується сином і підбадьорює його. Поява морського чудовиська. Вереск переляканих хлопчиків. Страх та розпач батька. Миттєве рішення. Порятунок хлопчиків. Крики радості.




Розповідь про кораблі. Ще в давнину людині доводилося пересуватися по воді для того, щоб полювати або скоротити шлях пересування. І тому він використовував звичайне дерево. Потім людині треба було щось перевезти, і він зв'язав кілька дерев разом. Так вийшов перший пліт. У кам'яному столітті людина навчилася користуватися знаряддям праці, і тоді за допомогою каменю він став довбати в дереві поглиблення, так вийшов перший човен. Але багато народів робили човни зі шкур тварин


Перші кораблі - невеликі дерев'яні судна різної форми, що пересуваються за допомогою весел, з'явилися задовго до нашої ери в Єгипті, на Криті, Стародавній Греції та Римі. У 5 столітті до нашої ери з'явилися кораблі з кількома рядами весел. Кораблі з двома рядами весел називалися тягарями, з трьома – тріремами.


Екіпаж великого корабля налічував кілька сотень людей. У Vll столітті у Венеції було створено швидкохідніший корабель – галера. Вона мала довжину 40 – 50 метрів, ширину 6 метрів, один ряд весел, екіпаж до 450 чоловік, розвивала швидкість 7 вузлів (13 км/год). Крім весел мала дві щогли з косими вітрилами. Перехід від гребного до вітрильного флоту здійснювався до ХVll – ХVlll століть.













Робота над змістом. Як з'явилася на кораблі мавпа? Чому наприкінці розповіді нічого не йдеться про мавпу? Як ви розумієте фразу "ще більше розходилася"? Як можна сказати іншими словами? Знайдіть у тексті і зачитайте, що мавпа зробила з капелюхом? Як поводився хлопчик у перші дві хвилини, залишившись без капелюха? Зачитайте. Як далі розгорталися події?


Як ви розумієте фразу «хлопчик розчарувався»? Як можна сказати іншими словами? Зверніть увагу, які дієслова вжив автор, характеризуючи дії хлопчика? Що йому це говорить? Чому хлопчик заліз на щоглу корабля? Чи змінилося ставлення оточуючих до витівок мавпи та поведінки хлопчика? В який момент це сталося? Прочитайте. Що зробив капітан для порятунку хлопчика Як ви вважаєте, чому капітан заплакав? У якому епізоді ви переймалися хлопчиком? Як би ви вчинили, якби ви опинилися на місці хлопчика? Яку пораду ви дали б хлопчику?


Робота з груп з прислів'ями. Завдання: Прочитайте прислів'я, запропоновані картці, і скажіть, які можна віднести до розповідей Л.Н.Толстого. Назвіть цю розповідь. 1) Будь хоробрий за розумом і серцем. 2)Пишається батько, що в нього син - сміливець. 3) Одним вмінням, без звички, добре не зробиш. 4) Кому потіха, а мені не до сміху. 5) Де смітить боєць, там ворогові кінець.