Зображення краси людини російської красуні презентації. Народний святковий костюм. Знайомство з картиною «Оленка» В. М. Васнєцова

22.10.2021

Тема уроку: Краса людини. Образ російської людини.
Цілі: вивчити і зображення жіночих образів у картинах російських художників; провести аналітичну роботу щодо їх порівняння; ознайомити з ідеалами російської краси; повторити навички зображення людини малюнку; навчити зображення елементів народних костюмів; провести психологічний настрій на занятті; познайомити з термінами "кокошник", "сарафан".
Тип: малювання.
Заплановані результати: школярі проаналізують образи на портретах російських художників; повторять специфіку виконання портрета; набудуть знання про зміну ідеалів російської краси; попрактикуються у написанні портрета; психологічно налаштовуються на заняття.
Обладнання: приладдя для малювання, презентація.
Ключові слова та поняття: портрет, портретист, російський костюм, ідилія.
Хід уроку
I. Організаційний момент
(Привітання, перевірка готовності класу до уроку.)
ІІ. Повторення пройденого матеріалу
- Що таке жанри у образотворчому мистецтві?
– Які жанри образотворчого мистецтва ви знаєте?
- Ви вже займалися малюванням цього року, до якого жанру можна віднести малюнки?
(Пейзажі.)
– Відгадайте загадку, назвіть потрібний жанр. Відповідь скажіть хором.
Тут розвішані картини.
Скільки хочеш ти очей –
Стенди ось, а ось вітрини.
Нині ти прийшов до музею.
На будь-який тут смак картини.
Що ж любить наш глядач?
Гай із червоною горобиною –
Це, любий друже,... (пейзаж).
Ліс та поле, луг та річка,
Синє небо.
Прекрасні містечка
Дивимося ми за півгодини. І. Агапова
-Що намальовано на картині у жанрі пейзажу?
ІІІ. Розмова на тему уроку.
- Сьогодні ви зустрінетеся з вже знайомим вам жанром образотворчого мистецтва. Щоб пригадати його, вам доведеться відгадати загадку, а відповідь сказати хором.
Ми картини дуже любимо
І на все дамо відповідь:
Ось дівчисько в строкатій шубі -
Це, любий друже,... (портрет).
Намальована тут мати.
Дід та бабуся за нею.
Ми портрети вставимо в рами
І повісимо на стіні. І. Агапова
– Що таке портрет?
(Зображення зовнішнього вигляду людини, а через нього і внутрішнього світу цієї людини.)
Ви сьогодні малюватимете портрети. Коли ви знайомилися з джерелами художньої творчості, після природи та житла людини називали портрет людини, її образ. Сьогодні ви приступите до вивчення цієї теми.
Сьогодні, на першому уроці, малюватимете образ людини, точніше сказати - образ російської селянки, російської красуні.
IV. Робота із підручником. Знайомство з витворами мистецтва.
Перш ніж ви приступите до цього цікавого виду роботи, познайомтеся з деякими картинами відомих російських художників-портретистів.
Відкрийте підручники на с. 35, розгляньте представлені там репродукції картин та прочитайте текст. Прочитайте назви репродукцій, які там розміщені. Розгляньте докладніше першу картину – «Портрет невідомої селянки у російському костюмі» художника І. Аргунова.
Художник Іван Петрович Аргунов був кріпаком, керуючим палацами графа Шереметєва. І. Аргунов був талановитий, талант його помітили, йому довіряли малювати портрети панів та навіть російських цариць. Головним жанром, у якому працював, був портрет. Аргунов прагнув показати в портретах природну силу та гідність людини.
Але однією з його найкращих робіт став портрет не графа чи цариці, а селянки Московської губернії, репродукція якого розміщена у підручнику. Майстер створив чистий, ясний образ російської жінки зі спокійною та доброю душею. Цей портрет відрізняється чіткістю малюнка, строгістю форм, продуманим співвідношенням кольорів.
- Яку деталь російського костюма зображено на голові жінки?
(Святковий кокошник.)
Оскільки цей кокошник розшитий золотими нитками, можна стверджувати, що він святковий.
- У що одягнена жінка?
(У сарафан червоного кольору з багатою вишивкою, білу кофтинку.)
Кофточка пошита з тонкої дорогої тканини, а сарафан прикрашений складною вишивкою, це також дозволяє думати, що перед нами жінка, одягнена у святкове вбрання. Крім того, червоний колір матерії, з якої пошитий сарафан, раніше використовувався для святкового одягу.
- Що ще підтверджує думка про святкове вбрання?
(У жінки на портреті є прикраси - намисто, ошатні сережки.)
- Що ви можете сказати про вираз її обличчя?
(У неї м'які риси обличчя, привітна і трохи помітна посмішка.)
Так, жінка не манює, не кривляється, у неї спокійна поза. Можливо, це свідчить про спокійний характер.
- Чи можна з вигляду цієї жінки судити про ставлення художника до своєї моделі?
(Художник передав вигляд зі щирою симпатією, можливо, коли він малював цю картину, то милувався цією жінкою.)
Художник І. Аргунов був спокійною, доброзичливою людиною, такою вона постає і на автопортреті, який написав пізніше.
Для графа Шереметєва І. Аргунов створив проект Останкінського палацу. І разом із своїми синами майстер будував цей палац. Можливо, ті з вас, хто бував у Москві чи Московській області, були в Останкінському палаці на екскурсії. Тепер ви знаєте прізвище майстра, який творив його. Вимовте її ще раз разом хором і запам'ятайте.
Друга картина називається «Північна ідилія», її автор – художник Костянтин Олексійович Коровін. Слово "ідилія" означає узгодженість, ідеальний образ. І справді, на своїй картині художник передає характер такої ідилії.
- Що зображено на цій картині?
(Пастушок грає на сопілці, дівчата його заслухалися і стоять нерухомо, наче занурені в звуки тихої музики.)
Здається, що й сама природа принишкла, заслухавшись невигадливою мелодією.
- Який пейзаж представлений на картині – південний чи північний? (Північний.)
Можливо, перед нами краєвид білої ночі, що буває у середині літа на півночі.
- За подібністю чи контрастом підібрані кольори в картині? (За контрастом.)
Контраст зеленого та червоного кольорів - улюблене у народі поєднання, воно часто зустрічається у народних костюмах. Яскраві постаті дівчат знаходяться на тлі північного краєвиду. Щоб поєднати всі образи в єдину композицію, художник зобразив на всій картині розсипи простеньких білих кольорів. Квіти прикрашають траву, кущі, квіти тримають у руках і дівчата, у однієї з них на голові вінок із квітів.
Художник К. Коровін малював декорації для оперних та театральних постановок. Ось і зараз можна уявити, що ми ніби присутні у театрі, на якійсь опері чи спектаклі. Костюми дівчат та пастушка точно передають деталі справжніх народних шат північної смуги Росії.
V. Актуалізація знайомого матеріалу
У багатьох книгах ви вже зустрічалися з описом образу дівчини чи жінки-російської красуні.
Я нагадаю вам один знаменитий уривок-опис царівни Лебеді з казки А. Пушкіна «Казка про царя Салтана, про сина його славного і могутнього князя Гвідона Салтановича і про прекрасну царівну Лебеді».
Дивлячись - поверх текучих вод
Лебідь біла пливе.
-Який, на вашу думку, повинна бути при цьому музика, що малює лебідь-птах? (Прекрасний, величний, плавний.)
Наприкінці казки лебідь-птах скинула свої крила і стала чудовою царівною.
Тут вона, блищачи крилами.
Полетіла над хвилями
І на берег із висоти
Опустилася у кущі.
Стрепенулась, обтрусила
І царівною обернулася.
І сама велична,
Виступає, наче пава.
Місяць під косою блищить,
А на лобі зірка горить.
-Коли малюватимете свій образ російської красуні, обов'язково згадайте цей опис.
А ось опис російської селянки, який створив інший російський поет – Н. Некрасов. Послухайте уривок із його вірша.
(Уривок з поеми Н. Некрасова «Мороз-Червоний ніс».)
Є жінки у російських селищах
Зі спокійною важливістю осіб,
З гарною силою в рухах,
З ходою, з поглядом цариць, -
Їх хіба сліпий не помітить,
А зрячий про них каже:
«Мине - ніби сонцем освітить!
Подивиться – карбованцем подарує!»
...Красуня, світу на диво.
Рум'яна, струнка, висока.
У кожному одязі гарна.
До будь-якої роботи спритна.
VI. Завдання для самостійної роботи
- Які деталі російського народного костюма можна використовувати у вашому малюнку – зображенні російської красуні?
- Як ви малюватимете такий портрет - з натури чи з уяви?
(На уяву.)
Відкрийте підручники на с. 38, прочитайте правила, яких слід дотримуватися при створенні портрета. Після цього розташуйте аркуш паперу і подумайте над композицією портрета.
(Школярі приступають до виконання завдання.)
VII. Фізкультхвилинка
Щоб трохи відпочити, проведемо фізкультхвилинку, яка називається «Прання білизни».
Дружно ми допоможемо мамі,
Ми білизну полощемо самі.
(Нахиляються вперед і роблять широкі жести руками – «полощуть білизну».)
І білизну нам вичавити потрібно -
Ану сильно, ну дружно.
(Стискають пальці рук з одночасним розведенням плечей зігнутими руками.)
Потяглися, нахилились.
Ось як добре попрацювали.
(Витягують руки вгору, роблять нахил уперед і випрямляються, прогинаючись назад.)
VIII. Продовження самостійної роботи
Сідайте на свої місця та продовжуйте роботу.
(Школярі продовжують та завершують малюнки.)
IX. Рефлексія
- Що таке краєвид?
– Що таке портрет?
– Назвіть вид роботи, яким ви займалися сьогодні на уроці. (Малювання.)
- Яке приладдя вам знадобилося?
– Які портрети ви малювали?
- Які правила треба виконувати під час малювання портрета?
– Які деталі народних костюмів ви використали у ваших портретах?
- Чи вдалося вам передати характери героїнь, які ви намалювали?
- Яка була роль кожного з трьох братів-майстрів у малюванні портретів російських красунь?
(Педагог перевіряє виконання завдання та виставляє оцінки.)
X. Творчий момент, твір синквейну- Сьогодні ви створюватимете синквейн на тему «Портрет».
(Школярі складають синквейн.)
XI. Прибирання робочого місця, завдання наступного уроку
На наступному занятті ви шитимете народний костюм для російської красуні. Тому треба принести різнокольорові клаптики, шматочки тасьми для обробки та все приладдя для шиття. Ви навіть можете принести ляльку, яку протягом уроку перетворите на російську красуню. Щоб краще зберегти вироби, які ви виготовите, і не зім'яти їх, поки нестимете їх додому, принесіть для них целофанові пакетики.
До наступного уроку можна приготувати домашнє завдання. Знайдіть портрет красуні та розкажіть про нього – хто на ньому зображений, чим він вам сподобався.
Придумайте розповідь з цього портрета, уявіть себе в ролі екскурсовода і складіть розповідь про обрану картину.

Мета уроку:

  • сформувати уявлення про російський народний жіночий костюм;
  • розвивати уяву, вміння створення прикраси та роботи у групі;
  • виховувати інтерес до російської культури та її традицій.

ХІД УРОКУ

1. Вітання.

2. Повідомлення теми.

3. Музичний епіграф - фрагмент пісні "Російська красуня".

4. Літературний епіграф (вірш О.Островської "Російський костюм").

Важливою павою, “душею голубицею”
Здавна так називали дівчину.
У важкій роботі згиналася спина.
Але виходила на свято вона
У чудовому вбранні селянського одягу
Де весь візерунок про мрію та надію.
Шию прикрасили намисто, моністи;
Бісер, корали, бурштин золотистий.
Всіх дорогоцінний головний убір –
Бісером шитий і биттям златою:
Кіка, сорока – вбирання молодиці;
Косник, вінець - прикраса дівчини;
Збірник, надійник – убір для старої.
Найкрасивіший – вбирання молодухи,
Так споконвіку збережено на Русі
Російський костюм небувалої краси.

Давайте хлопці, подивимося, з чого складався жіночий костюм.

- Це сорочка, сарафан, головний убір.

Багато художників зображали російських красунь у національному костюмі.

5. Показ слайдів із картинами художників (Врубель, Аргунов, К.Маковський)

– А де ще можна побачити народний костюм?

Хто з вас знає назву жіночих головних уборів?

У російському народному костюмі жіночому головному убору приділялася особлива увага. По ньому можна було дізнатися з якої місцевості, якого віку.

ПОВІДОМЛЕННЯ ДІТЕЙ:

Дівчата носили –

ПОВ'ЯЗКУ – смуга тканини на жорсткій основі з вушками для кріплення стрічок

ОБРУЧ – виконувався з деревної кори або картону у вигляді кола, обшитого тканиною та багато прикрашеного.

КОКОШНИК (Кокоша-курка) – являв собою легке віяло з картону, обшите тканиною і прикрашене. Він був різної форми – однорогий, дворогий, циліндричний у вигляді сідла.

ПОВИЙНИК - це кругла шапочка спереду піднята, а ззаду прилегла до голови, Тут же пришивались стрічки-зав'язки, що двічі обертаються навколо голови. Її носили заміжні жінки.

- Чим же прикрашали головні убори?

Це – бісер, намисто, перли, золотими нитками, мереживом, фольгою, склом, дорогоцінним камінням.

6. Показ слайдів із головними уборами.

7. Фіз. хвилинка.

8. Практична робота з груп.

Вам має бути сьогодні бути майстром-прикраси, тобто. дизайнером і прикрасити намальовану вами дівчину кокошником, прикраси ви вигадуєте самі, використовуючи підготовлений матеріал (крупи, квасоля, горох) та заздалегідь приготовлену форму кокошника. Приклеюєте їх та розфарбовуєте.


  • Про що буде наш урок?
  • У чому ви бачите красу людини?
  • Яка людина, на вашу думку красива?
  • Хто такий «Добрий молодець»?


Який продукт не садили у Стародавній Русі?


  • Яскраві приклади відображені у російських народних казках.
  • Які казки знаєте, де показаний образ російського селянина?
  • Розгляньмо ілюстрації з російських народних казок.














  • Яким був чоловічий одяг на Русі?
  • Що ви можете розповісти про взуття?
  • Хто на Русі носив чоботи?

До РУ Ж БА ВИ Х ШИВ А


П Ш Про Т Р А Т Н Ы

Російські штани шилися без розрізів, з вузлом, так що за допомогою його можна було робити їх ширше і вже.


П ЗА Про У Я ЗК З А

  • Хлопці, як ви вважаєте, навіщо наші предки носили пояс?
  • Було біля пояса ще одне завдання – таємне...
  • Скажіть, яку форму набуває зав'язаного на талії пояса?
  • А що зображував символ кола у давнину у більшості народів?
  • Хлопці, чули, колись вираз «розперезався»? Що воно означає?

Правильно, а він виконував різні функції: За пояс «закладали» деякі предмети, інші – підвішували до пояса. Наприклад, меч, ніж, зброю воїни носили за поясом. До пояса за старих часів підвішували дзеркальце, голницю, фігурки-обереги від нечистої сили та мішечки для грошей.

Коло у давніх слов'ян позначало релігійний символ Бога І було оберегом. Значить, пояс був оберегом, він живіт оберігав. Адже слово «живот» у давнину мало значення «життя». Таким чином, виходить, що пояс життя оберігав. Тому й виходить, що носити його мав кожен.

Це означає, як би втратив людську подобу.




ФІЗ КУЛЬТ ХВИЛИНА

Ми дружно працювали, трохи втомились.

Швидко всі одразу за партами встали.

Тиша стоїть навколо,

Вийшли косарі на луг.

Помах косий туди, сюди,

Роби раз і роби два.

Ось ми руки розвели

Немов здивувалися,

І один одному до землі

У пояс уклонилися.

Нижче, діти, не лінуйтеся,

Вклоніться, посміхніться.

Від душі ми потяглися,

І на місце знову повернулися.


З АТ АТ Ч А Й НІ ВА Е:

  • Створення образу російського селянина – портретне зображення гуашшю.

ЗАВЕРШІТЬ РЕЧЕННЯ

  • Сьогодні на уроці я…
  • Найцікавішим сьогодні на уроці було...
  • Найскладнішим для мене сьогодні було…
  • Сьогодні на уроці я відчув…
  • Сьогодні я зрозумів…
  • Сьогодні я навчився...
  • Сьогодні я задумався….
  • Сьогоднішній урок показав мені…
  • Я хочу дізнатися більше про …
  • проаналізувати та узагальнити знання дітей про красу людини;
  • познайомити з жіночим народним костюмом;
  • розвивати пізнавальну активність, вчити спостерігати, порівнювати та аналізувати;
  • виховувати правильне естетичне сприйняття навколишнього.

Хід уроку

1. Організаційний момент

2. Повторення пройденого на попередньому занятті

- На попередньому занятті ми говорили з Вами про красу людини. Давайте пригадаємо, що ми говорили про жіночу та чоловічу красу.
– Скажіть, що ми ще робили на уроці? (Відповіді дітей.)

3. Знайомство з жіночим народним костюмом

– Сьогодні ми поговоримо з Вами про жіночий народний костюм. І результатом нашої сьогоднішньої роботи буде костюм, в який ми одягнемо жіночу фігурку.

– Отже, починаємо. Послухайте мою розповідь. Окрасою молодої дівчини була довга коса. Недарма казали: "Коса-дівоча краса!" У косу вплітали перлинні нитки, стрічки чи накосник- шматочок берести чи шкіри, обтягнутий дорогою тканиною. (Набір № 2, картинка 3; набір № 1 картинки 5, 7).

Жінки обов'язково носили головний убір. Якщо подивимося на картинки, не побачимо жодної непокритої голови. (Набір № 3, картинки 4, 5, 6, 7, 8)

- Як же називалися головні убори?

Дівчата одягали на голову гарні вінці або дівчачі пов'язки.

(Набір № 1, картинки 5, 7). Прикрашали також їх перлами та бусинками. Заміжні жінки мали приховувати своє волосся під головним убором. Показати з непокритою головою, тобто простоволосою, було непристойно. Звідси пішов вислів "опростоволоситися". Що воно означало? (Це означає потрапити в незручне становище)

– Тепер давайте подивимося на картинку, що лежить перед Вами. Уважно розгляньте та назвіть основні частини жіночого одягу.

  1. вінець
  2. гуски
  3. сорочка
  4. душогрія
  5. сарафан.

4. Практична робота

– Минулого заняття ми намалювали обличчя нашій ляльці. А тепер нам належить розфарбувати кокошник, сарафан та сорочку.

Я думаю, що і сарафан і сорочка у Вас будуть різні. Але мені хотілося б, щоб при розмальовуванні Ви використовували обереги. А що таке обереги? (Звичайно ж це амулети та знаки, що оберігають людей.)

На дошці:

Використовуючи ці обереги, спробуємо створити образ російської жінки.

Виконання роботи.

5. Підбиття підсумків

Оцінка робіт. Виставка.

– Наприкінці уроку хотіла підбити підсумок. Що ж носили жінки на той час? І останнє-а яке ж взуття носили жінки? Це буде Вашим домашнім завданням. І наступний урок ми почнемо з цього.

Використана література

  1. Неменська Л.А. Кожен народ-художник” підручник з образотворчого мистецтва. 4 клас.
  2. Шпікалова Т.Я. Я живу в Росії. Творіння російських майстрів.
  3. Дидактичний матеріал + гра "Лото".
    “Російський традиційний костюм. Сарафанний комплекс”.
    "Російський традиційний костюм".
    “Російський традиційний костюм. Комплекс із поневою”.
  4. Відеофільм "З історії російського костюма".

Урок образотворчого мистецтва проведено за програмою Б.М. Неменського у 4 класі.

Цілі уроку:

  • показати учням роль мистецтва у розумінні краси російської жінки;
  • познайомити учнів із російським народним костюмом, поняттям «ансамбль»;
  • відпрацювати навички та вміння під час вирішення творчих завдань на варіацію;
  • прищеплювати інтерес до російської народної творчості;
  • продовжити розвиток естетичного та художнього смаку, творчої активності та мислення учнів;
  • здійснювати міжпредметні зв'язки (література, мистецтво, музика, історія);
  • виховувати в дітей віком любов до історії Росії.

Обладнання:

  • для вчителя – комп'ютерна презентація, наочні посібники;
  • для учнів - заготівлі фігурок дівчат, акварельні чи гуашеві фарби.

Зоровий ряд:

Презентація з репродукціями картин М.Врубеля «Царівна-Лебідь», І.Аргунова «Портрет невідомої селянки в російському костюмі», К.Брюллова «Світлана, що ворожить», К.Коровина «Північна ідилія», До Маковського «У околиці», «Російська красуня», «Бояриня біля вікна» та ілюстрації російського народного костюма.

Літературний ряд:

  • А.С.Пушкін «Казка про царя Салтана» (уривок);
  • Н.Некрасов «Кому на Русі жити добре» (уривок);
  • Н.Некрасов "Мороз, Червоний ніс" (уривок).

Музичний ряд: запис російських народних пісень.

Хід уроку «Образ російської людини. Жіночі образи у мистецтві»

I. Організаційний момент.

Вчитель: Хлопці, сьогодні з вами на уроці ми продовжимо вивчення розділу «Витоки рідного мистецтва». Давайте пригадаємо, які теми ми вже вивчили. (Слайд №1).

Усі види та жанри образотворчого мистецтва безпосередньо чи опосередковано розповідають про людину. Головним об'єктом мистецтва завжди була людина, складний духовний світ, характер, настрій.

ІІ. Оголошення теми.

Тема нашого уроку: «Образ російської людини. Жіночі образи мистецтво» (слайд №2).

ІІІ. Цілепокладання.

Вчитель: Давайте визначимо цілі нашого уроку. Що ви хотіли б дізнатися на уроці? Чого б хотіли навчитися?

VI. Робота на тему уроку. Вивчення нового матеріалу.

Вчитель: У кожного народу своє розуміння чоловічої та жіночої краси. Образ чоловіка невіддільний від праці. У російській селянській культурі це образ орача.

А яким вам уявляється жіночий образ? У жінці бачили прабатьківницю, початок життя, матір усієї природи. Її розуміли як заступницю, господиню вдома, цінували гідність, душевну чуйність та теплоту.

Російська красуня. Цьому образу присвячено багато творів мистецтва, літератури. Що ми розуміємо під виразом російська красуня?

Давайте звернемося до творів великих художників і до художнього слова про красу жінок, що жили у старовинних російських селах та містах. (Слайд №3).

Учень: Кажуть, царівна є,
Що не можна очей відповісти.
Вдень світло боже затьмарює,
Вночі землю освітлює
Місяць під косою блищить,
А на лобі зірка горить.
А сама велична,
Виступає, наче пава.

Учень: Образ птаха – це найдавніший символ добра та благополуччя. В образі жінки, у її костюмі, а найбільше в образі білих рукавів-крил, виражався образ прекрасної мрії – птаха щастя.

Учень: «Царівна-Лебідь» - один із найбільш поетичних жіночих образів у мистецтві художника Врубеля. Врубель зобразив Царівну-Лебідь у вінці, прикрашеному річковими перлами та самоцвітним камінням. Врубель з любов'ю прагнув передати всю красу національного жіночого одягу, його фарби, близькі до рідної природи. (Слайд №4).

Учень: Є жінки у російських селищах
Зі спокійною важливістю осіб,
З гарною силою в рухах
З ходою, з поглядом цариць.
Красуня світу на диво:
Рум'яна, струнка, висока,
У кожному одязі гарна,
У будь-якій роботі спритна.

Учень: Якщо придивитись до портрета селянки, виконаного художником Аргуновим, то видно, що вона ніби випромінює рівне, м'яке сяйво, у неї світло в душі. Молода дівчина одягнені в святковий червоний сарафан з білим блузкою. Високий, шитий золотом кокошник підкреслює шляхетну майже царську поставу дівчини. (Солод № 5).

Учень: Наші танці всюди славляться,
Наші танці, як вогонь.
Вийде російська красуня,
Та пройдеться під гармонію.
Шити золотом чобітки російські,
Блищать на сонечку чобітки вузькі.
Йде красуня, пливе лебідкою
І всі милуються її красою.

Учень: Картина Брюллова навіяна поемою Жуковського "Світлана". Показано епізод ворожіння, що було частиною святкування Різдва. Брюллов зобразив Світлану у російському національному костюмі, що сидить перед дзеркалом, на яке вона звернула свій погляд. Художник створив вражаючий образ молодої дівчини, який приваблює своєю красою та безпосередністю.

Вчитель: Ви розглянули репродукції картин, прослухали літературні твори. Яким вам уявився образ російської красуні? Що поєднує всі ці образи?

Всі ці образи поєднує багатий внутрішній світ, душевну доброту, працьовитість. У кожній картині було відбито національні традиції російського народу. Люди вірили: краса – це добра оберігаюча сила. Тож жінки прагнули прикрасити свій костюм. Російському національному костюму завжди приділяли особливу увагу. (Слайд №6).

Вчитель: Ансамбль російського народного костюма створює поетичний образ, невіддільне трудового життя, свят, обрядів. Уявлення про російський жіночий костюм пов'язане з сорочкою та сарафаном.

Рубаха – основа жіночого костюма шилась із білого лляного полотна. Рубаха прикрашалася вишивкою, особливо воріт, опліччя, груди та поділ. (Слайд №7).

Вчитель: Поверх сорочки одягали сарафан. Сарафан прикрашався спереду візерунковою смугою тасьмою. Поділ сарафану прикрашався візерунком, який символізував родючість землі – ромби, трикутники, квадрати з крапками.

На півночі часто сарафан доповнювали нагрудним орним одягом - єпанечкою. Єпанечка – це коротка клешена кофточка без рукавів. (Слайд №8).

Вчитель: На півдні Росії замість сарафана носили поневу - домоткану картату спідницю з вовни. Її обшивали стрічками, тасьмою. До поневи покладався фартух, прикрашений візерунками, що символізували землю і воду - ромби, хвилясті лінії, птахи. (Слайд №9).

У святкові дні голову прикрашали чудовим убором – кокошником. Кокошники були багато прикрашені річковими перлами, вишивкою, підвісками. Дівчата виставляли свої коси напоказ, а заміжня жінка прибирала волосся під головний убір.

V. Творча робота.

Вчитель: Сьогодні на уроці я вам пропоную створити образ російської красуні. Що ви маєте показати у своїй роботі? Правильно, ви повинні відобразити красу російського народного костюма, передати характер дівчини та її настрій.

(Під час роботи звучать російські народні пісні.)

Вчитель: Хлопці, ваші роботи ми розташуємо на дошці.

  • Що ви бачите на дошці? (Невелика галявина біля лісу).
  • А що робили дівчата на галявині, коли збиралися разом? (Водили хоровод).
  • Як же ми розташуємо наших дівчат? (По колу).

(Учні мають фігурки дівчат по колу на дошці).

  • А що робили дівчата, коли ставали у хоровод? (Співали пісні).
  • Давайте і ми з вами заспіваємо пісню «У полі береза ​​стояла».

(Виконання пісні з дітьми).

VI. Підбиття підсумків роботи.

Вчитель: Хлопці, що нового ви дізналися на уроці? Чи досягли ми поставленої мети? Що ви дізналися про російський народний костюм? Молодці всі сьогодні дуже добре працювали. Дякую всім за урок.

Презентація «Образ російської людини. Жіночі образи у мистецтві»