Újévi tündérmese. Mesefigurák enciklopédiája: "Karácsonyfa. Újévi történet." Az órai célok kitűzése

24.06.2019

ÓRATERV IRODALMI OLVASÁSHOZ A 2B OSZTÁLYBAN

Teljes név (teljes név)

Galina Anatolevna kósman

Munkavégzés helye

MBOU-középiskola No. 6 Klintsy

Munka megnevezése

Tanár általános osztályok

Tétel

Irodalmi olvasmány

Osztály

Téma és óraszám a témában

S. Mikhalkov " Újévi történet» 2. lecke

Alapvető oktatóanyag

L.F.Klimanova, V.G.Goretsky – Irodalmi olvasmány

    Az óra célja: folytassa a munkát Mikhalkov „Újévi mese” című munkáján, gyakorolja a folyékony tudatos olvasás készségeit, fejleszti a figyelmet, a memóriát, a beszédet és a szöveggel való munkavégzés képességét.

9. Feladatok:

- oktatási – tovább ismerkedni Mihalkov munkásságával, fejleszteni a gyors, gördülékeny tudatos olvasás képességét, a szöveggel való munka képességét, a kifejezőkészséget.

-fejlesztés - fejleszti a figyelmet, a memóriát, szóbeli beszéd, kreatív gondolkodás.

-oktatási- ápolja a természet és a környező világ szeretetét, óvatos hozzáállás Neki.

    A diákmunka formái: frontális beszélgetés, egyéni munka, páros munka, csoportmunka.

    Szükséges műszaki felszerelés: számítógép, projektor, vetítővászon, hangszórók, digitális audio berendezés készlet a digitális audioberendezések egységes gyűjteményéből

    Az óra szerkezete és menete

Asztal 1.

útvonalválasztás lecke

Lecke szakasz

A használt EOR-k neve

(jelezve sorozatszám 2. táblázatból)

Tanári tevékenység

(az ESM-mel végzett műveletek jelzése, például bemutató)

Diák tevékenység

Idő

(percenként)

Idő szervezése

Az Elochka Elka dal fonogramja...

Megszólalt a csengő az órára. Mosolyogjunk egymásra és adjunk jó hangulatés üljünk csendben

Uch. köszöntsétek egymást, érzelmileg készüljetek fel a leckére

Frissítés

új ismeretek

1. dia

2. dia

Miért hangzott el ez a dal az óra elején?

Hova utazunk ma?

Mit szeretnél megtanulni ebből a leckéből?

Diák válaszol:

a) kifejező olvasás

b) az újramesélés képessége

d) szöveggel dolgozni

Vizsgálat házi feladat

3. dia (teszt)

Nézzük meg, milyen figyelmesen olvassa el otthon a mesét. Ehhez megválaszoljuk a tesztkérdéseket.

A gyerekek elolvassák a diákat és kiválasztják a helyes választ.

Beszéd bemelegítés

4. dia

Először is végezzünk egy gyakorlatot, amely segít a kifejező, hibamentes olvasásban: Fenyő, Fenyő, Fenyő, szúrós tű.

A gyerekek olvassák:

a) kórusban

b) sorokban

c) egyenként

Dolgozzon az óra témáján

5. sz. dia

6. sz. dia

Nyissunk meg egy mesét, és készüljünk fel arra, hogy a szövegből származó szavakkal szépen válaszoljunk a kérdésekre.

– Hol játszódnak az események a mesében?

Hogyan élt a karácsonyfa az erdőben?

Keress olyan szavakat, amelyek a fáról, mint emberről mesélnek (nőtt, felmelegedett, remegett, megismerkedett, nem volt egyedül a karácsonyfát). emberi tulajdonságok megszemélyesítést használt.

Nézd meg az illusztrációt a tankönyvből. Elmondja a hősök karakterét.

Mi a karácsonyfánk?

Mi a mi szarkánk?

Munka szöveggel, szelektív olvasás.

Dolgozik vele magyarázó szótár Ozhegova.

Megadják a hősök jellemzőit.

Phys. Csak egy perc.

6. sz. dia

A zöld fenyők imbolyognak a szélben, és alacsonyra hajolnak. Ahány zöld karácsonyfát tudunk készíteni, annyi kanyart készítünk. Guggoljunk annyiszor, ahány pillangónk van. Hány piros körünk van, annyi ugrást fogunk végrehajtani.

Mozgásokat hajtanak végre.

A tanultak megszilárdítása. Olvasás szerepek szerint. Színreállítás.

A „Szarkák és karácsonyfák” című párbeszéd olvasása (páros munka)

Páros munka, kifejező olvasás gyakorlása.

A probléma megfogalmazása.

7. dia „Bryansk Forest Nature Reserve”

Képzeld el, hogy a karácsonyfánk az erdőben eltűnt

Mi fog történni?

Gondolod, hogy alig tudnánk segíteni anélkül, hogy ne vágnánk le őket?

Üzenet a Brjanszki-erdő Természetvédelmi Területről.

A gyerekek feltételezéseket fogalmaznak meg, értelmezik a rezervátum szót, hallgatnak információkat a tűlevelű erdők előnyeiről.

Egy mese elemzése

Ismerkedés S. Mikhalkov „Esemény” című versével

Mi történt a karácsonyfával szilveszterkor

Húzd alá a fa fő szavait! (ébredt, él, díszített, karcsú)

Olvassa el a szöveget (4. rész, keressen szavakat a szövegben)

Visszaverődés

8. dia

Válassza ki és folytassa bármelyik mondatot

Kitaláltam…

dicsérném magam...

Tudni akarom…

Diák válaszol

Lecke összefoglaló

9. dia

10. dia „Siess a jót tenni!”

Miért nevezték S. Mikhalkov művét „Újév igaznak”, és miért nem „ Karácsonyi történet»

Diák válaszol. Ez mindig is így volt, és így kell lennie, szóval „Siess, hogy jót tegyél”

Házi feladat

11. dia

Mondd el újra a mesét a karácsonyfa szemszögéből, a leckében kiemelt szavakkal!

Az óra önelemzése

Egy irodalmi olvasási lecke a második osztályban a hagyományos rendszer szerint, az „Oroszország iskola” (FSES) program szerint, a tankönyv szerzője L. V. G. Goretsky. „Hogyan tudjunk jól olvasni” szakasz, S. Mikhalkov „újévi történet” című munkája. Tovább ez a munka 2 óra áll rendelkezésre.

Az óra típusa: a megszerzett ismeretek ismétlése, általánosítása.

A következő feladatokat oldották meg az órán:

Nevelési: megszilárdítani azt a képességet, hogy az események láncolatát művekbe építsék, javítsák a kifejező olvasási készségeket és elemezze a művet.

Nevelési: pszichológiai és érzelmi kapcsolat kialakítása a gyerekekkel, az olvasás iránti érdeklődés ápolása, a körülöttük lévő világhoz, az emberekhez való pozitív hozzáállás ápolása, a gyermekek megtanítása viselkedésük elemzésére az irodalmi hősök cselekedetei révén.

Nevelési: fejleszteni a képességet, hogy meglássák a karakterek hibáit, megmagyarázzák azokat, fejlesszék az érzelmi észlelést szerepenkénti olvasáskor.

A következő berendezéseket használták:

1 Képernyő

2 Számítógép

3 Multimédiás projektor

4 Ozhegov szótára

5 Lapok nyomtatott tesztekkel minden tanuló számára

6 számítógépes bemutató

Az óratípusnak megfelelően a következő óraszerkezetet alakítottuk ki:

Önrendelkezési szakasz: Cél: a tanulók figyelmének felkeltése, ezért van szükség olvasási órákra.

Felkészülés az aktív kognitív tevékenység. Cél: a probléma megfogalmazása, az óra céljának közlése.

Az óra fő szakasza: eseménysor felépítése, kifejező olvasás és események elemzése, szerep szerinti olvasás, szereplők és jellemzőik elosztása.

Reflexiós szakasz.Összegezve a tanulságot

MÓDSZEREK kerültek felhasználásra az órán (az információforrás típusától függően):

szóbeli(beszélgetés, epizódok elemzésekor, a reflexió szakaszában)

vizuális(aktív kognitív tevékenységre való felkészülés, epizódok elemzésekor, fő szakaszban)

gyakorlati(munka a szövegben a mese szereplőit jellemző szavak kiemelésével)

Megjelenés szerint oktatási tevékenységek:

Önálló munkavégzés"Dolgozz párban, dolgozz szöveggel"

Problémás keresési módszer.

A kognitív tevékenység formái:

Csoportos munka (párban, egyénileg). Az órán vizuális segédeszközöket használnak technikai eszközöket kiképzés. Az órán szoros interdiszciplináris kommunikáció zajlott. A tűlevelű erdőkről szóló további információk bevezetése a leckébe (üzenet a Brjanszki régió Állami Bioszféra Rezervátumáról, a tűlevelű erdők szerepéről az emberek és a környező világ számára) lehetővé tette a legteljesebb és legélénkebb bemutatást tündérmese.

A serkentést és a motivációt az újdonság iránti érdeklődés, az újdonságra támaszkodás szituációjának megteremtésével valósítottuk meg élettapasztalat, helyzetek, érzelmi és erkölcsi élmények létrehozása.

Tartalom oktatási anyagés az órán alkalmazott munkatípus a tanulók kognitív tevékenységének fenntartását célozta. Követelmények a modern lecke tartalmazza az információs technológia kötelező használatát. Ezért egy számítógépes prezentációt készítettek. Figyelembe véve a pszichológiai és életkori jellemzők fiatalabb gyerekek iskolás korú, egészségmegtakarító technológiák - fizikai kerültek bele. percek. Nevelési szempontból az óra hozzájárult a gyerekek olvasás iránti érdeklődésének, valamint az emberekhez és az őket körülvevő világhoz való pozitív hozzáállásának kialakulásához. A feladat tanulsága megtörtént. Minden szakasz összefügg egymással.

Irodalmi olvasás óra 2. osztályban.

Tantárgy: „S. Mikhalkov „Újévi történet”

Célok:

Tantárgy: mutassa be a tanulókat S. Mikhalkov „Újévi történet” munkájába; tudatos kifejező olvasási készségek gyakorlása.

Metatárgy: fejlessze az óra témájának meghatározásának képességét; megtanulni párban és csoportban dolgozni.

Személyes: fejleszteni a meghallgatás és a hallás képességét, helyesen kifejezni és bizonyítani véleményét, ésszerűen válaszolni, bizonyítani véleményét, tiszteletben tartani az osztálytársak véleményét.

Várható eredmények: a tanulóknak képesnek kell lenniük megjósolni egy mű tartalmát; megérteni a meseszöveg jellemzőit; hasonlítsa össze és jellemezze a mű szereplőit tetteik alapján; kifejezően olvasni; korrelálja a közmondás jelentését és fő gondolat művek.

Felszerelés: L. F. Klimanova és mások irodalmi olvasástankönyve, rajzkiállítás a „Két fagy” című mese alapján (házi feladat); Sz. Mihalkov portréja; kártyák páros és csoportos munkához.

Az órák alatt:

ÉN. Idő szervezése. Etikai vád.

Téli hideg illata volt

A mezőkre és az erdőkre.

Világítson élénk lilára

Napnyugta előtt az egek... (I. Bunin)

- Milyen érzés volt, amikor meghallotta ezeket a sorokat? (Összefoglalja a gyerekek válaszait.)

— Az irodalmi olvasás melyik részét tanulmányozzuk tovább?

II. Házi feladat ellenőrzése.

Nézzük meg az orosz rajzok kiállítását népmese"Két fagy"

— Nemcsak képet kellett rajzolnia, hanem egy meserészlet kifejező olvasmányát is elkészítenie kellett a rajzához.

Kérj meg 5 tanulót, és kérd meg mindegyiket, hogy magyarázzák el valamelyik közmondást:

„Nagyon jó a fagy, de nem mond állni”, „Ahol meleg, ott jóság van”, „Ha zsemlét akarsz enni, ne ülj a tűzhelyre”, „A munka a kezében egy munkás tűzzel ég”, „Vigyázz az orrodra nagy fagy».

III. Beszéd bemelegítés.

A táblára verssorok vannak írva:

Karácsonyfa volt a hóban -

Zöld tű,

Gyantás,

egészséges,

Másfél méter.

- Olvasd el suttogva.

- Melyik szó jelentése nem világos számodra?

- Olvassa el megkérdőjelező intonáció.

- Olvass felkiáltó hanglejtéssel.

- Meglepetten olvasta.

- Olvassa kifejezően.

IV . Dolgozzon az óra témáján.

Ma olvassuk veled az „Újévi tény” című mesét A főszereplő, ami a karácsonyfa lesz, és Szergej Vlagyimirovics Mihalkov írta. (Akaszd ki a táblára az író arcképét és a mű címét).

- Tegye fel a kezét, ha még nem olvasta ezt a művet.

– Mit gondol, miről szól ez a mű?

A tanárnő felolvassa a mesét, a felkészült gyerekek pedig a karácsonyfa, Szarka, férfi és fiú szerepét játsszák.

- Tetszett a munka?

— Egy szóval fejezze ki véleményét a munkáról.

- Bizonyítsd be, hogy ez egy mese.

– Mi tetszett különösen ebben a történetben?

– Mi a mese fő gondolata?

– Mit tanít ez a munka?

- Kinek a szemszögéből mesélik el a történetet?

V. Csoportokban dolgoznak.

Gyűjtsd össze a szavakat, és fejtsd ki, mit jelentenek, és hogyan kapcsolódnak leckénk témájához: ökológia, növényvilág, állatvilág!

VI. A tanultak megszilárdítása. Szelektív olvasás és vita.

- Hol zajlanak az események?

- Hol élt a karácsonyfa? Olvasd el.

- Olvassa el a karácsonyfa leírását.

- Voltak barátai?

- Hogyan élt Yolochka egyedül az erdőben? Olvasd el.

- Mitől aggódott Yolochka?

– Milyen érzései voltak Yolochkának? Képzeld magad a helyébe.

— Nézze meg az illusztrációt a 205. oldalon. A mese melyik epizódját ábrázolja? Olvassuk el csoportban betöltött szerepek szerint 3-3 ember, oszd el magad a szerepeket.

-Mi történt vele, amikor felébredt?

— Örömet szerzett valakinek a karácsonyfa? Miért?

- Milyen jelleme volt Yolochkának?

— S. Mihalkov ezt a történetet versben írta le. -án találkoztunk ennek a versnek az elejével beszéd bemelegítés.

Hallgasd meg a teljes verset (egy felkészült tanuló olvassa fel).

Karácsonyfa volt a hóban -

Zöld tű,

Gyantás,

egészséges,

Másfél méter.

Esemény történt

Az egyikben téli napokon:

Az erdész úgy döntött, hogy kivágja! –

Szóval úgy tűnt neki.

Észrevették

Körbe volt véve...

És csak késő este

Magához tért.

Milyen furcsa érzés!

A félelem eltűnt valahol...

Üveglámpások

Az ágaiban égnek.

Az ékszerek csillognak -

Milyen elegáns megjelenés!

Ugyanakkor kétségtelenül

Az erdőben áll.

Nem vágják le! Egész!

Gyönyörű és erős!…

Ki mentette meg, ki vetkőztette le?

Erdész fia!

– A történet melyik változata tetszett a legjobban? Miért?

VII. Phys. Csak egy perc.

A gyerekek verseket mondanak és mozdulatokat hajtanak végre:

Három polc van az erdőben

Fenyők, fenyők, fenyők.

Az ég a fenyőkön lóg,

Harmat van a karácsonyfák ágaiban.

VIII. A tanultak megszilárdítása. Teszt.

A gyerekek párban dolgoznak a teszten.

a) S. Marshak;

b) S. Mihalkov;

c) N. Sladkov.

    Nem messze hol nőtt a karácsonyfa?

a) az erdőből;

b) a városból;

c) az erdész házából.

    Kivel találkozott egyszer?

a) nyúllal;

b) rókával;

c) farkassal.

    Ki mesélt a karácsonyfának arról Újév?

egy varjú;

b) negyven;

c) bagoly.

    A karácsonyfa félelemben és aggodalomban élt:

a) tavasz és nyár;

b) nyár és ősz;

c) ősz és tél.

    Mikor találtad meg Yolochkát?

    Karácsonyfa:

a) levágni;

b) felöltözve;

c) levágott és felöltöztetett.

- Ellenőrizzük elölről, a tábláról leellenőrizve a válaszokat.

- Állj fel, az a csoport, amelyik egyetlen hibát sem követett el. Tapsoljunk a srácoknak.

IX. Visszaverődés.

Mit hoztál ki a legtöbbet a leckéből?

-Miért dicsérnéd meg magad?

-Szerinted ki érdemel külön dicséretet? Miért?

— Hol lesz hasznos az órán megszerzett tudás?

X. Összegezve a tanulságot.

- Milyen műveket olvastál az órán?

— Mit akart üzenni nekünk Sz. Mihalkov?

— Mire kell emlékeznie minden embernek a bolygón?

Lecke osztályzatok.

XI. Házi feladat.

Készítsen egy kifejező meseolvasást és egy újramondást Yolochka szemszögéből.

Irodalom:

S.V. Kutyavina Órafejlődés az irodalmi olvasásban. A tankönyvhöz L.F. Klimanova és társai, 2. osztály. Moszkva "Waco" 2012

Újévi történet

Szergej Mihalkov
Újévi történet

Az erdőben, nem messze az erdész házától, karácsonyfa nőtt. Érett fák - fenyők és lucfenyők - messziről nézték őt, és nem bírták abbahagyni, hogy csodálják - olyan karcsú és gyönyörű volt.
A kis karácsonyfa úgy nőtt, mint minden korabeli karácsonyfa: nyáron eső öntötte, télen hó borította.
A tavaszi napsütésben sütkérezett, és remegett a zivatar idején. Körülötte hétköznapi erdei élet zajlott: mezei egerek futkostak össze-vissza, különféle bogarak és hangyák nyüzsögtek, madarak repkedtek. Az én rövid élet A karácsonyfa találkozott egy igazi nyúllal, aki egyszer az ágai alatt töltötte az éjszakát. Annak ellenére, hogy Yolochka egyedül nőtt fel egy tisztás közepén, nem érezte magát magányosnak...
Ám egy nyári napon a semmiből egy ismeretlen Szarka berepült, gondolkodás nélkül leült a kis karácsonyfa tetejére, és hintázni kezdett rajta.
- Kérlek, ne lendülj rám! - kérdezte udvariasan Yolochka. - Letöröd a fejem búbját!
- Mire kell a fejed teteje? - csacsogta Szarka. - Akkor is le leszel vágva!
-Ki fog levágni? Miért?! - suttogta halkan Yolochka.
- És akinek kell, az levágja! - válaszolta Soroka. - Hát nem tudod, hogy szilveszterkor az olyan emberekért jönnek az erdőbe, mint te! És te mindenki előtt fejlődsz!
- De már több éve ezen a helyen vagyok, és senki sem nyúlt hozzám! – tiltakozott tétován Yolochka.
- Hát, annyira meghatódva! - mondta Szarka és elrepült az erdőbe...
Yolochka félelemben és szorongásban élte át a nyarat és az őszt, és amikor leesett a hó, teljesen elvesztette a békéjét. Nem tudott elmenekülni sehova, hogy elbújjon, hogy eltévedjen az erdőben ugyanazon fák között.
Decemberben annyi hó esett, hogy súlya alatt még a kifejlett fák is letörték az ágakat.
És a kis karácsonyfa teljesen be volt fedve a feje búbjáig.
- Ez még jó is! - döntötte el Yolochka. - Most már senki sem vesz észre!
Elérkezett a kilépő év utolsó napja - december harmincegyedike.
- Csak hogy túléljem ezt a napot! - Yolochkának nem volt ideje gondolkodni, amikor meglátott egy férfit, aki közeledik hozzá, egyenesen feléje ment. Közeledve hozzá, a férfi megragadta a tetejét és megrázta. A karácsonyfa ágain lógó nehéz hórétegek lehullottak, ő pedig kiterítette pelyhes zöld ágait a férfi elé.
- Jól választottalak! – mondta a férfi és elmosolyodott. Nem vette észre, hogy Yolochka ezekre a szavakra elvesztette az eszméletét...
Amikor a karácsonyfa felébredt, nem értett semmit: élt, és egy helyen állt, csak világos színű üveggolyók lógtak az ágain, és mind vékony ezüst szálakba burkolták, és a feje teteje. nagy arany csillaggal díszítették...
Reggel pedig, az új év első napján, gyermekei, egy testvérpár, elhagyták az erdész házát. Felültek a sílécekre, és Yolochka felé vették az irányt. Az erdész kijött a házból, és követte őket. Amikor mindhárman a közelben voltak, a fiú így szólt:
- Jó ötletet adtál, apa! Ez a miénk lesz Újévi fa! Minden évben így díszítjük!...
Ez a történet sok-sok évvel ezelőtt történt. Az öreg erdész régen meghalt. Felnőtt gyermekei a városban élnek. És az erdő tisztásának közepén, az új erdészrel szemben, magas, karcsú lucfenyő emelkedik, és minden újévben gyermekkorára emlékezik...








- És akinek kell, az levágja! - válaszolta Soroka. - Hát nem tudod, hogy szilveszterkor az olyan emberekért jönnek az erdőbe, mint te! És te mindenki előtt fejlődsz!











- Jó ötletet adtál, apa! Ez lesz a mi újévi fájunk! Minden évben így díszítjük!...

Újévi történet

Szergej Mihalkov
Újévi történet

Az erdőben, nem messze az erdész házától, karácsonyfa nőtt. Érett fák - fenyők és lucfenyők - messziről nézték őt, és nem bírták abbahagyni, hogy csodálják - olyan karcsú és gyönyörű volt.
A kis karácsonyfa úgy nőtt, mint minden korabeli karácsonyfa: nyáron eső öntötte, télen hó borította.
A tavaszi napsütésben sütkérezett, és remegett a zivatar idején. Körülötte hétköznapi erdei élet zajlott: mezei egerek futkostak össze-vissza, különféle bogarak és hangyák nyüzsögtek, madarak repkedtek. Rövid élete során a karácsonyfa találkozott egy igazi nyúllal, aki egyszer az ágai alatt töltötte az éjszakát. Annak ellenére, hogy Yolochka egyedül nőtt fel egy tisztás közepén, nem érezte magát magányosnak...
Ám egy nyári napon a semmiből egy ismeretlen Szarka berepült, gondolkodás nélkül leült a kis karácsonyfa tetejére, és hintázni kezdett rajta.
- Kérlek, ne lendülj rám! - kérdezte udvariasan Yolochka. - Letöröd a fejem búbját!
- Mire kell a fejed teteje? - csacsogta Szarka. - Akkor is le leszel vágva!
-Ki fog levágni? Miért?! - suttogta halkan Yolochka.
- És akinek kell, az levágja! - válaszolta Soroka. - Hát nem tudod, hogy szilveszterkor az olyan emberekért jönnek az erdőbe, mint te! És te mindenki előtt fejlődsz!
- De már több éve ezen a helyen vagyok, és senki sem nyúlt hozzám! – tiltakozott tétován Yolochka.
- Hát, annyira meghatódva! - mondta Szarka és elrepült az erdőbe...
Yolochka félelemben és szorongásban élte át a nyarat és az őszt, és amikor leesett a hó, teljesen elvesztette a békéjét. Nem tudott elmenekülni sehova, hogy elbújjon, hogy eltévedjen az erdőben ugyanazon fák között.
Decemberben annyi hó esett, hogy súlya alatt még a kifejlett fák is letörték az ágakat.
És a kis karácsonyfa teljesen be volt fedve a feje búbjáig.
- Ez még jó is! - döntötte el Yolochka. - Most már senki sem vesz észre!
Elérkezett a kilépő év utolsó napja - december harmincegyedike.
- Csak hogy túléljem ezt a napot! - Yolochkának nem volt ideje gondolkodni, amikor meglátott egy férfit, aki közeledik hozzá, egyenesen feléje ment. Közeledve hozzá, a férfi megragadta a tetejét és megrázta. A karácsonyfa ágain lógó nehéz hórétegek lehullottak, ő pedig kiterítette pelyhes zöld ágait a férfi elé.
- Jól választottalak! – mondta a férfi és elmosolyodott. Nem vette észre, hogy Yolochka ezekre a szavakra elvesztette az eszméletét...
Amikor a karácsonyfa felébredt, nem értett semmit: élt, és egy helyen állt, csak világos színű üveggolyók lógtak az ágain, és mind vékony ezüst szálakba burkolták, és a feje teteje. nagy arany csillaggal díszítették...
Reggel pedig, az új év első napján, gyermekei, egy testvérpár, elhagyták az erdész házát. Felültek a sílécekre, és Yolochka felé vették az irányt. Az erdész kijött a házból, és követte őket. Amikor mindhárman a közelben voltak, a fiú így szólt:
- Jó ötletet adtál, apa! Ez lesz az újévi fánk! Minden évben így díszítjük!...
Ez a történet sok-sok évvel ezelőtt történt. Az öreg erdész régen meghalt. Felnőtt gyermekei a városban élnek. És az erdő tisztásának közepén, az új erdészrel szemben, magas, karcsú lucfenyő emelkedik, és minden újévben gyermekkorára emlékezik...

Irodalmi olvasás óra 2. osztályban.

Tantárgy: „S. Mikhalkov „Újévi történet”

Célok:

Tantárgy: mutassa be a tanulókat S. Mikhalkov „Újévi történet” munkájába; tudatos kifejező olvasási készségek gyakorlása.

Metatárgy: fejlessze az óra témájának meghatározásának képességét; megtanulni párban és csoportban dolgozni.

Személyes: fejleszteni a meghallgatás és a hallás képességét, helyesen kifejezni és bizonyítani véleményét, ésszerűen válaszolni, bizonyítani véleményét, tiszteletben tartani az osztálytársak véleményét.

Várható eredmények: a tanulóknak képesnek kell lenniük megjósolni egy mű tartalmát; megérteni a meseszöveg jellemzőit; hasonlítsa össze és jellemezze a mű szereplőit tetteik alapján; kifejezően olvasni; korrelálja a közmondás jelentését és a mű fő gondolatát.

Felszerelés: L. F. Klimanova és mások irodalmi olvasástankönyve, rajzkiállítás a „Két fagy” című mese alapján (házi feladat); Sz. Mihalkov portréja; kártyák páros és csoportos munkához.

Az órák alatt:

I. Szervezési mozzanat. Etikai vád.

Téli hideg illata volt

A mezőkre és az erdőkre.

Világítson élénk lilára

Napnyugta előtt az egek... (I. Bunin)

Milyen érzés volt, amikor meghallotta ezeket a sorokat? (Összefoglalja a gyerekek válaszait.)

Az irodalmi olvasás melyik részét tanulmányozzuk tovább?

II. Házi feladat ellenőrzése.

Nézzük meg a „Két fagy” című orosz népmese rajzainak kiállítását.

Nemcsak képet kellett rajzolnia, hanem egy meserészlet kifejező olvasmányát is elkészítenie kellett a rajzához.

Kérj meg 5 tanulót, és kérd meg mindegyiket, hogy magyarázzák el valamelyik közmondást:

„Nagyon jó a fagy, de nem mondja, hogy állj”, „Ahol meleg, ott jó”, „Ha zsemlét akarsz enni, ne ülj a tűzhelyre”, „A munka a kezében van. egy munkás tűzzel ég”, „Vigyázz az orrodra a mély fagyban”.

III. Beszéd bemelegítés.

A táblára verssorok vannak írva:

Karácsonyfa volt a hóban -

Zöld tű,

Gyantás,

egészséges,

Másfél méter.

Olvassa el suttogva.

Melyik szó jelentése nem világos számodra?

Kérdő intonációval olvasni.

Felkiáltó hanglejtéssel olvasni.

Meglepetten olvasott.

- Olvassa kifejezően.

IV. Dolgozzon az óra témáján.

Ma az „Újévi mese” című mesét olvassuk veled, a főszereplővel, aki a karácsonyfa lesz, és Szergej Vladimirovics Mihalkov írta. (Akaszd ki a táblára az író arcképét és a mű címét).

Tegye fel a kezét, ha még nem olvasta ezt a könyvet.

Szerinted miről szól ez a darab?

A tanárnő felolvassa a mesét, a felkészült gyerekek pedig a karácsonyfa, Szarka, férfi és fiú szerepét játsszák.

Tetszett a munka?

Egy szóval fejezze ki véleményét a munkáról.

Bizonyítsd be, hogy ez egy mese.

Mi a mese fő gondolata?

Mit tanít ez a munka?

Kinek a szemszögéből szól a történet?

V. Csoportos munka.

Gyűjtsd össze a szavakat, és fejtsd ki, mit jelentenek, és hogyan kapcsolódnak leckénk témájához: ökológia, növényvilág, állatvilág!

VI. A tanultak megszilárdítása. Szelektív olvasás és vita.

Hol zajlanak az események?

Hol élt a karácsonyfa? Olvasd el.

Olvassa el a karácsonyfa leírását.

Voltak neki barátai?

Hogyan élt Yolochka egyedül az erdőben? Olvasd el.

Mi késztette Yolochkát aggodalomra?

Milyen érzései voltak Yolochkának? Képzeld magad a helyébe.

Nézze meg a 205. oldalon található illusztrációt. A mese melyik epizódja van ábrázolva? Olvassuk el csoportban betöltött szerepek szerint 3-3 ember, oszd el magad a szerepeket.

Mi történt vele, amikor felébredt?

A karácsonyfa örömet okozott valakinek? Miért?

Milyen jelleme volt Yolochkának?

S. Mikhalkov ezt a történetet költészetben írta le. Beszédbemelegítés közben ismerkedtünk meg ennek a versnek az elejével.

Hallgasd meg a teljes verset (egy felkészült tanuló olvassa fel).

Karácsonyfa volt a hóban -

Zöld tű,

Gyantás,

egészséges,

Másfél méter.

Esemény történt

Egy téli nap:

Az erdész úgy döntött, hogy kivágja! –

Szóval úgy tűnt neki.

Észrevették

Körbe volt véve...

És csak késő este

Magához tért.

Milyen furcsa érzés!

A félelem eltűnt valahol...

Üveglámpások

Az ágaiban égnek.

Az ékszerek csillognak -

Milyen elegáns megjelenés!

Ugyanakkor kétségtelenül

Az erdőben áll.

Nem vágják le! Egész!

Gyönyörű és erős!...

Ki mentette meg, ki vetkőztette le?

Erdész fia!

A történet melyik verziója tetszett a legjobban? Miért?

VII. Phys. Csak egy perc.

A gyerekek verseket mondanak és mozdulatokat hajtanak végre:

Három polc van az erdőben

Fenyők, fenyők, fenyők.

Az ég a fenyőfákon függ,

Harmat van a karácsonyfák ágaiban.

VIII. A tanultak megszilárdítása. Teszt.

A gyerekek párban dolgoznak a teszten.

a) S. Marshak;

b) S. Mikhalkov;

c) N. Sladkov.

    Nem messze hol nőtt a karácsonyfa?

a) az erdőből;

b) a városból;

c) az erdész házából.

    Kivel találkozott egyszer?

a) nyúllal;

b) rókával;

c) farkassal.

    Ki beszélt a karácsonyfának az újévről?

egy varjú;

b) negyven;

    A karácsonyfa félelemben és aggodalomban élt:

a) tavasz és nyár;

b) nyár és ősz;

c) ősz és tél.

    Mikor találtad meg Yolochkát?

a) levágni;

b) felöltözve;

c) levágott és felöltöztetett.

Ellenőrizzük elölről, a tábláról leellenőrizve a válaszokat.

Álljon fel az a csoport, amely egyetlen hibát sem követett el. Tapsoljunk a srácoknak.

IX. Visszaverődés.

- Mit hoztál ki a legtöbbet a leckéből?

Minek dicsérnéd magad?

Szerinted ki érdemel külön dicséretet? Miért?

A leckében megszerzett tudás hol lesz hasznos?

X. A lecke összegzése.

Milyen műveket olvastál az órán?

Mit akart üzenni nekünk Sz. Mihalkov?

Mire kell emlékeznie minden embernek a bolygón?

Lecke osztályzatok.

XI. Házi feladat.

Készítsen egy kifejező meseolvasást és egy újramondást Yolochka szemszögéből.

Irodalom:

S.V. Kutyavina Órafejlődés az irodalmi olvasásban. A tankönyvhöz L.F. Klimanova és társai, 2. osztály. Moszkva "Waco" 2012

Irodalmi olvasás óraterv. 2 „B” osztály, Zelenetskaya I.G. tanár 2014.12.24

Az óra témája: S. Mikhalkov „Szilveszterkor”, „Újévi tény”

Óracélok: Oktatás: megismertetni a gyerekekkel S. Mikhalkov műveit.

Fejlesztő: a folyékony tudatos olvasási készségek gyakorlása;

fejleszti a tanulók figyelmét, memóriáját, beszédét; gyakorolják az illusztrációkon való munka képességét.

Oktatási: érdeklődés és olvasásszeretet keltése; bővíti az olvasó látókörét.

Felszerelés: bemutató használata Utazás S. Mikhalkov „Megyünk, megyünk, megyünk...

Az órák alatt

Org. pillanat.

Házi feladat ellenőrzése.

Az órai célok kitűzése.

Közeleg az ünnep - újév. Mi a figyelemre méltó ezen az ünnepen? (Varázslatos ünnep ez, kívánunk, vagy levelet küldünk a Mikulásnak és a kívánságok valóra válnak, akár hihetetlen - mesebeli események is történnek.)

Ma az órán az újévi kívánságokról fogunk tanulni.

Nyisd ki a tankönyveidet és olvasd el a címet.

4. Új anyag tanulmányozása.

1. Elsődleges olvasmány. „Szilveszterkor” A tanár olvas, a gyerekek követik a tankönyvet.

Tetszett a vers? - Milyen érzések születtek a lelkedben?

Mit kívánsz szilveszterkor?

Mit kell tenni, hogy kívánságai valóra váljanak? Keresse meg a válaszokat a versben.

Kifejező olvasás

2 Az „Újévi történet” című történet elsődleges olvasata

A tanár olvas, a gyerekek követik a tankönyvet.

2. Beszélgetés olvasás után.

Mi az igazi ebben a mesében és mi a kitalált?

Tetszett a mese?

Mi tetszett a legjobban ebben a történetben?

Milyen érzéseket ébresztett benned ez a mese?

Voltak pillanatok, amikor sajnáltad a karácsonyfát? Írd le ezt a pillanatot.

Kitől szól a történet? (A szerző nevében)

5. Testnevelési perc.

6. Új anyag konszolidációja.

1. Előkészítő munka olvasás előtt.

Először a szótagokat olvassa el, majd az egész szavakat.

Kedvelni - eleget csodálni Tudni-tudni - találkozni

Verseny - imbolygás

Bújj - bújj el Ob-la-we-va-ly - megszakadt

Közel-közelebb – közeledik

Olvassa el egész szavakkal

Erdő – erdő Éjszaka – éjszakázott Szín – színes Üveg – üveg Ezüst – ezüst

2. Kifejező olvasmány.

3. A munka elemzése.

Hol zajlottak az események? -Hol élt a karácsonyfa? -Olvassa el, hogyan írja le a szerző a karácsonyfát?

Voltak neki barátai? -Hogy élt Elochka egyedül az erdőben?

Mitől aggódott Elochka? (Egy szarka berepült, és közölte vele, hogy szilveszterkor kivágják.)

Milyen érzései lehetnek egy ilyen helyzetben? -Mi volt Yolochka karaktere?

Válaszát támasztsa alá a szövegből vett példával?

Hogyan kezdett Elochka élni Szarka története után? (Félelemben és szorongásban.)

A karácsonyfa örömet okozott valakinek? Miért?

Olvassa el a Szarka és a Karácsonyfa párbeszédét. Próbáld meg a saját szavaiddal kifejezni (Dolgozz párban.)

7. Testnevelési perc.

8. Dolgozzon az illusztráción.

Nézd meg az illusztrációt a tankönyvben. -Ki látható ezen az ábrán?

Milyen epizódot ábrázolt a művész? - Keresse meg ezt a részt a szövegben, és olvassa el.

Melyik művész ábrázolta a karácsonyfát? -Szerinted mit érez ebben a pillanatban?

Mit gondol, hogy érzi magát ebben a pillanatban?

Hogyan segített a művész meglátni ezeket az érzéseket?

9. A látókör szélesítése.

Emlékszel, miben különbözik a költészet a prózatól?

Tudtad, hogy S. Mihalkov versben írta le ugyanezt a történetet? Hallgasd meg, mit csinált.

(A vers felolvasása felkészült tanulók által.)

Tetszett a vers?

Srácok, milyen versek S.V. Ismered Mikhalkovot?

10. S.V. prezentációját felhasználva. Mikhalkov "Megyünk, megyünk, megyünk...".

Kórusolvasási bemutatót használnak.

1 csúszda. Ismerkedés az író, S. V. Mihalkov portréjával. - Ismered az írót?

2 csúszda. Utazzunk végig S.V. könyvében. Mikhalkov "Megyünk, megyünk, megyünk...".

3 csúszda, 4 csúszda. "Az én kiskutyám."

7 csúszda, 8 csúszda. "Mid van?"

11 csúszda, 12 csúszda. "Juh"

13-14 dia. "Barátok dala"

15 csúszda, 16 csúszda. "Ha"

17 csúszda, 18 csúszda. „Volt egy karácsonyfa a hóban”

12. Óra összefoglalója.

Milyen S. Mikhalkov művei tetszettek Önnek?

Osztályozás. Visszaverődés

Ennek meg kellett történnie, a kislányom közvetlenül az újévi ünnepek előtt megbetegedett. két nappal az óvodában készült matiné előtt kelt fel. Az „igazi” Mikulás látásának összeomlott reményének töredékei elviselhetetlenül megsebesítették kis lelkét, és életében az első felismert igazságtalanság keserű könnyekbe tört ki.

Nem aggódtam kevésbé, mint a lányom. Természetesen sikertelen volt az a kísérlet, hogy három nappal az ünnep előtt felhívják a művészt a hivatalból. Az egyik barátját sem lehetett meghívni szerencsétlen lányához, hogy játssza el a Mikulás szerepét: alig három hónapja költöztünk Podolszkba egy katonai város közösségi lakásából. saját lakás. Az előbb a házavató, majd az ünnepi készülődés gondjai és gondjai között nem volt időm új ismeretségeket kötni, csak néhány legközelebbi szomszédomat ismertem az épületben. Ez az egyik közülük, amiről beszélni szeretnék.

Néhány órával a harangszó előtt, hogy tökéletes rendet akartam tenni a házban (hogy egész évben tiszta legyen!), egy szemeteszsákkal kiugrottam a bejáraton, és... megigézve álltam a jeges verandán. Ott állt előttem a Mikulás! Magas, jóképű, vakítóan elegáns bundában, vastag, selymes szakállal. Valamelyiktől származott jó mese, nemes tartású, rózsás arcú, kedves szemekkel. Őszintén, egyszerűen elállt a lélegzetem a csodálattól. Mintha ez nem egy elit társaság művésze lenne, hanem a legigazibb Moroz - kormányzó. Rohantam hozzá, sietve, elmondtam neki a lányom betegségét, pénzt ígértem neki a tízperces látogatásáért, könyörögtem, hogy adjon örömet a beteg kislánynak. A fiatalember azonban beszállva az autójába azt mondta, hogy sietett, nem tud segíteni semmiben. A kocsija kipufogójából a kék füst a levegőbe olvadt. Gépiesen elvittem a szemetet, majd visszatértem a bejárathoz, és ott nem tudtam visszatartani a könnyeimet. Amikor a szomszédom, Marina Alekszejevna megállt a közelben, nem hallottam. Ő pedig a karon fogva bevezetett a meleg bejárathoz, és megkért, mondjam el, mi történt velem. Miután meghallgatta minden sérelmemet, megpróbált megnyugtatni, majd a lakására sietett. Amikor hazaértem, mesélni kezdtem a lányomnak, hogy most találkoztam Frost nagypapával, és megígérte, hogy csodálatos ajándékot hoz neki a karácsonyfa alá.

És akkor valami szokatlan történt. A Mikulás valóban becsöngetett a lakásunk ajtaján. Egy régi báránybőr báránybőr kabát, piros-szürke rúzssal festett orcák, több vattadarab az állára ragasztott, és egy fekete kalap, a homlokra húzott fülvédővel... Most azt mondanák, hogy ezt a vendégetúgy nézett ki, mint egy közönséges hajléktalan, aki beugrott egy pillantásra. De miután megláttam Marina Alekszejevna nevető szemeit e „pompa” mögött, megértettem, mi történik. A legfurcsább az, hogy a lányom egyáltalán nem félt az idegentől. Fél órán keresztül verseket olvasott, dalokat énekelt és táncolt a vendéggel a karácsonyfa körül. Aztán kapott egy ajándékot – egy nagy zacskót csokoládéval, sütivel, édességekkel és mandarinnal csordultig. Újabb fél óra elteltével fáradt, de boldog gyermekem szemei ​​leereszkedtek, és Frost nagypapa elindult „távoli és hideg vidékére”. Miután lefektettem a lányomat, a szomszédomhoz siettem, meg akartam köszönni a támogatását. Lakásának ajtaja kissé nyitva volt. Miután felhívtam, vártam egy percet és beléptem a folyosóra. A szobákban nem volt senki, csak a víz hangja hallatszott valahol. A háziasszonyt kiáltva hallottam, hogy Marina Alekszejevna behív a fürdőszobába.

Amit a következő pillanatban láttam, szívemig sokkolt. Miután visszatért tőlünk, a szomszéd úgy döntött, hogy visszaállítja magát a normális életbe, de ez nem így történt! A BF ragasztóval felragasztott vattadarabok nem akartak lejönni a bőrről, a vegyszeres rúzs nem akart lemosódni az arcokról. De aznap este Marina Alekszejevna fontos vendégeket várt, ráadásul ezek a vendégek már a férje autójában ültek, és bármelyik percben meg kellett volna jelenniük.

Közösen igyekeztünk visszaadni a nő külsejét, ha nem is ünnepi, de legalább nem sokkoló. Gyengének bizonyult. Azt hiszem, a szomszédom lenyűgözte a férjemet és a vendégeket a megjelenésével, és sokáig emlékeztek arra a szilveszterre.

Több mint húsz év telt el azóta. És Marina Alekseevna már nincs ezen a világon - nagyon gyönyörű nő, jószívűés rokonszenves lélek. A lányom felnőtt. Sok Mikulás volt az életében: tanítónő volt óvoda, testnevelő tanár az iskolában, vendégművészek és vörös bundába öltözött barátok. De mindezen évek során őrzi első nagyapja, Frost emlékét. Mert ő volt a legigazibb, mert nemcsak ajándékot hozott, hanem szívéből, szeretetéből, figyelméből is adott neki egy darabkát. És mindez együtt egy igazi CSODA, olyannyira szükséges minden ember számára...