Náčrt hodiny kreslenia (skupina seniorov) na tému: Zhrnutie priamych vzdelávacích aktivít v skupine seniorov „Šťavnaté ovocie. kresba „samoposkladaný obrus“ v staršej skupine

09.04.2019

Zhrnutie logopedickej hodiny v seniorskej skupine na tému:
„Ovocie. Genitívny pád podstatných mien v množnom čísle"

Pripravené:
učiteľ - logopéd Elena Yurievna Davydova
Mestská rozpočtová škôlka vzdelávacia inštitúcia
MATERSKÁ ŠKOLA Okres "Alenka" Nikiforovsky, región Tambov
r.p. Dmitrievka
2012

Cieľ: Rozšírenie a aktivácia slovníka.

Úlohy:
Naučte sa tvoriť podstatné mená R.p. množné číslo.
Rozvíjajte súvislú reč, naučte sa písať opisné príbehy o ovocí.
Rozvíjajte fonematické vedomie a myslenie.
Rozvíjať jemné motorické zručnosti.
Rozvíjať vizuálno-objektovú gnózu.
Vybavenie: obrázky ovocia, album, ceruzky.

Priebeh lekcie.

1. Organizovanie času:

Logopéd: - Ten, kto pomenúva plody, si sadne.

2. Témou našej hodiny je „Ovocie“

Teraz na paneli zobrazím jeden obrázok po druhom a vy odpoviete na otázky, ktorý z nich? ktorý? ktorý?

Citrón – žltý, šťavnatý, kyslý, oválny;

Oranžová – oranžová, okrúhla, sladká, šťavnatá;

Hruška – sladká, žltá, šťavnatá, tvrdá;

Jablko – sladké, červené, šťavnaté, okrúhle;

Slivka – modrá, oválna, sladká, šťavnatá;

Broskyňa – okrúhla, šťavnatá, ružová, sladká;

Logopéd: - Výborne!

Logopéd: - Chlapci, ako môžete jedným slovom nazvať jablká, pomaranče, vodné melóny, slivky?
Čo to je? (ovocie).

Chlapci, kde rastie ovocie? (na stromoch).

Ako sa volajú stromy, na ktorých rastie ovocie? (ovocie).

Kde rastú ovocné stromy? (v záhrade).

Ako sa volá záhrada, v ktorej je veľa ovocných stromov? (Ovocný sad).

Logopéd: - Chlapci, úlohu ste splnili dobre. Vezmite si po jednom ovocie a pomenujte ho. Teraz ho vezmite za šnúrku a vyfúknite. Zdvihol sa ľahký vánok a plody na konároch sa ticho hojdali. A teraz fúkal silný vietor, plody na konároch sa prudko kývajú.

(Deti fúkajú na ovocie vystrihnuté z farebného papiera na šnúrkach.)

Logopéd: - Výborne!

Logopéd: - Chlapci, povedzte mi, čo je v sade? (ovocie)

Čoho je na jabloni hojnosť? (jablká).

Čoho je na hruške hojnosť? (hrušky).

Na čom veľa slivkový strom? (vypustiť).

3. Prstová gymnastika"Do záhrady na slivky"

Prst je hrubý a veľký (striedavo ohýbajte prsty)
Išiel som do záhrady zbierať slivky.
Indexujte z prahu (a potom narovnajte)
Ukázal mu cestu.
Stredný prst je najpresnejší:
Oklepáva slivky z konára.
Bezmenný žerie
A malíček je gentleman
Semená zasadí do zeme.

4. Hra „Spočítajte ovocie“

Jedno jablko, dve jablká, tri jablká, štyri jablká, päť jabĺk.

Jeden banán, dva banány, tri banány, štyri banány, päť banánov.

Jedna hruška, dve hrušky, tri hrušky, štyri hrušky, päť hrušiek.

Logopéd: - Spočítali ste všetky plody, výborne.

5. „Hádanie hádaniek o ovocí“

Je šarlátová a sladká.
Kaftan je zelený, zamatový.
(Vodný melón).

Na konári visí drdol,
Jeho ryšavá strana svieti.
(Apple).

Žlté citrusové ovocie
Rastie v slnečných krajinách.
Ale chutí kyslo,
A jeho meno je...
(Citrón).

Deti toto ovocie poznajú
Opice ho radi jedia.
Pochádza z horúcich krajín
Rastie v trópoch...
(Banán).

Toto ovocie chutí dobre
A vyzerá to ako žiarovka.
(Hruška).

6. Hra „Čo môžeme vyrobiť z ovocia“

Logopéd: - Teraz pomenujem ovocie a vy odpoviete, čo sa z neho dá pripraviť:
jablko - jablkový džús, koláč, kompót;
slivka – slivková šťava, lekvár, kompót;

hruška – hrušková šťava, kompót;
ananás – ananásová šťava;

pomaranč – (pomarančový džús.);
hrozno - (hroznová šťava);
broskyňa – (broskyňová šťava, broskyňový džem).

7. Kompilácia opisný príbeh o ovocí podľa plánu(obrázky: pomaranč, hrozno, kiwi, čerešňa)

Čo to je?
Aká farba?
Kde rastie?
Aký tvar
Ako to chutí?
Čo sa z nej dá uvariť?

8. Kreslenie ovocia.

Logopéd: - A teraz vám navrhujem nakresliť svoje obľúbené ovocie.
(Samostatná práca).

9 Hra. "Štvrté koleso"

Logopéd: - Ja pomenujem slová, vy budete počúvať a pomenujete slovo navyše.
Hruška, zemiak, jablko, broskyňa.
Uhorka, melón, cuketa, tekvica.
Pomaranč, mandarínka, paradajka, slivka.
Jablko, hruška, cibuľa, slivka.

10.Výsledok vyučovacej hodiny.
Logopéd: - Povedzte mi, chlapci, čo sme dnes robili v triede?

11.Hodnotenie

Použité zdroje:
dobrieskazki.ru›frukty-stihi-detyam…poetry.htm

brakonerstva.ru›334235/1/O-fruktah-i…stihi…detyam
orchel.ru›124-zagadki-o-fruktakh.html

Zhrnutie lekcie kreslenia pre seniorskú skupinu

Téma: "Zelenina a ovocie"

Cieľ: Naučiť rozdeliť zeleninu a ovocie do dvoch skupín. Ukážte, ako môžete rýchlo nakresliť zeleninu a ovocie pomocou geometrických tvarov.

Priebeh lekcie.

    Organizovanie času.

Pozor! Pozor!

Začnime kresliť!

    Dnes si povieme niečo o zelenine a ovocí. Pripomeňme si, do ktorej skupiny ich zaradíme. Najprv vám položím hádanky a odpovede na ne súvisia s našou témou. A tak ideme!

Vyrastal som v záhrade

Moja postava je škaredá

Kamkoľvek idem

Všetkých privediem k slzám (poklona).

Medzi tlmenými dievčatami

Vietor hýbe vlasmi (kukuricami).

Sto oblečenia a to všetko bez spojovacích prostriedkov (kapusta).

Pre kučeravý chumáč

Vytiahol líšku z norky

Veľmi hladký na dotyk

Chutí ako sladký cukor (mrkva).

Červené more - čierna ryba (vodný melón).

Pestujem v záhrade

A keď dospejem,

Varia mi paradajky

Dajú to do kapustnice a jedia to tak (paradajka).

Povedzte mi, aké šťavy možno pripraviť zo zeleniny a ovocia (odpovede detí). Teraz si zahrajme hru: "Hádaj, kto som, zelenina alebo ovocie?" Chlapci, pozrite sa, čo som nakreslil na tabuľu? (geometrické postavy)

Pomenovať ich? (nakreslené na doske: štvorec, trojuholník, kruh, ovál).

Vďaka nim si dnes nakreslíme zeleninu a ovocie Pozri (Učiteľka ukáže zeleninu a ovocie a deti pomenujú, z akých geometrických tvarov sa skladajú).

Teraz poďme do práce. Najprv použite jednoduchú ceruzku a potom ju vyfarbite.

4. Zhrnutie vyučovacej hodiny.

Výstava obrazov s názvom: "A v našej záhrade je bohatá úroda."

Oľga Karelina

Predmet: ovocie a zelenina.

Softvérové ​​úlohy:

Najprv sa naučte maľovať pozadie;

Naučte sa sprostredkovať charakteristický okrúhly tvar a farbu jabĺk a hrušiek;

Naučte sa miešať farby, aby ste získali požadovaný odtieň;

Naučte sa krásne usporiadať kompozíciu kresby;

Posilnenie zručností pri práci s kvašom a štetcom.

Materiály:

Ilustrácie so zátišiami z ovocia;

Ilustrácie s nakreslenými obrysmi ovocia;

Hrubý papier na vodové farby;

Štetce č. 6 na maľovanie pozadia a č. 3 na maľovanie ovocia;

Obrúsky na nanášanie štetcov;

Plechovky s vodou;

Ovocné repliky;

Priebeh lekcie:

Bábika Katya prichádza k našej skupine a žiada nás, aby sme jej pomohli pripraviť sa na príchod hostí. Musíme jej pomôcť rozhodnúť sa, ktoré ovocie je zelenina a ktoré ovocie.

D/i „Zelenina a ovocie“.

Hádanky o ovocí.

Okrúhle, ružové,

Rastiem na konári.

Dospelí ma milujú

A malé deti. (Apple)

Bola malá zelená

Potom som sa stal šarlátovým,

Sčernel som na slnku,

A teraz som zrelý. (Čerešňa)

Sám šarlátový, cukor,

Kaftan je zelený, zamatový. (vodný melón)

Je oranžová a šťavnatá

Miluje Nový rok.

Pozrite sa pod stromček - presne tak

Čaká na darčeky!

Tento ryšavý pán -

Lahodná sladkosť. (mandarínčina)

Modrá uniforma

Žltá podšívka

A v strede je to sladké. (slivka)

Keď deti vymenujú ovocie, ktoré poznajú, bábika Katya požiada, aby položila na stôl krásny obrus a položila ovocie, pretože k nej čoskoro prídu hostia!

Ponúkam tento príklad.

Pozrite, chlapci, čo je tu zobrazené? - Jablko a hruška. Ako inak ich môžeme nazvať jedným slovom? - Toto sú plody. Takéto obrazy, ktoré zobrazujú ovocie, zeleninu, jedlá, knihy a iné neživé predmety, sa nazývajú zátišie. Opakujte: - Zátišie. Môžeme náš obraz nazvať zátiším? - Môžeme, pretože ukazuje ovocie.

Pozeráme sa na vzorku a určíme, aké farby boli použité na pozadie? Šedá, modrá a modrá.Čo urobíme ako prvé? - Najprv nakreslíme pozadie. Naše pozadie je rozdelené na 2 časti: stenu a stôl, na ktorom leží obrus. Najprv širokým štetcom namaľujte sivú stenu asi do polovice listu, potom svetlomodrý obrus. Potom ideme opláchnuť široký štetec a medzitým nám práca uschne.

Potom tenkým štetcom namaľujeme modré pásiky na obrus.


Lekcia telesnej výchovy „Myš a hodiny“.

Musíme nakresliť jablko a hrušku. Akú majú farbu? - Zelená so žltou a červená so žltou. Správny! Pozrite sa na naše ovocie (figuríny! Majú rovnakú farbu? - Nie, jedna strana je svetlejšia, druhá viac červená, na jablku je jedna strana žltá. Ukazuje sa, že neexistujú žiadne ovocie, ktoré je striktne jednofarebné, vždy existujú farebné prechody. Pokúsime sa to vyjadriť na výkrese. Najprv nakreslíme červenú hrušku. Je okrúhleho tvaru, na jednej strane predĺžený. Štetec umyjeme a naberieme žltú farbu. Je to v poriadku, ak sa farba trochu rozmaže, je to v poriadku, bude to vyzerať prirodzenejšie. Potom kreslíme zelené jablko a tiež natrieť jednu stranu žltou farbou.

Toto sú úžasné kresby, ktoré sme vytvorili! Ako inak ich môžeme nazvať? - Zátišie!











Dnes ste všetci skvelí! Pomohla bábike Katya pripraviť sa na príchod hostí. Myslíš, že sa im to bude páčiť? - Bude sa mi to páčiť!

Ďakujem za tvoju pozornosť! Veľa šťastia všetkým!

Publikácie k téme:

"Konzervovanie ovocia." Zhrnutie hodiny kreslenia v druhej juniorskej skupine Kreslenie farbami „Konzervovanie ovocia“. Cieľ: Naďalej rozvíjať predstavy detí o príprave jedla na zimu. Úloha: Cvičenie.

Zhrnutie lekcie o rozvoji reči v seniorskej logopedickej skupine „Ovocie“ Zhrnutie lekcie o vývine reči na strednej škole logopedická skupina. Téma: Ovocie. Ciele hodiny: Nápravné a výchovné: - učiť deti.

Zhrnutie lekcie frontálnej logopedie na tému: „Zelenina a ovocie“ v seniorská skupina. Ciele: Vzdelávacie: upevniť vedomosti.

Obsah programu. Objasniť a upevniť pojmy „zelenina“ a „ovocie“; vysvetliť ich výhody používania; naďalej oboznamovať deti s.

Abstrakt priamo vzdelávacie aktivity v seniorskej skupine „Slnko“, na tému „Ovocie a zelenina“. Ciele: pokračovať vo formovaní.

Softvérové ​​úlohy.

Naučte sa vyjadrovať kresbou charakteristický tvar a farby známych plodov rastúcich v našich záhradách a na juhu.

Pokračujte v rozvíjaní kompozičných zručností (rovnomerné usporiadanie predmetov po celom hárku papiera).

Rozvíjajte schopnosť vypracovať plán (vopred, pred začatím práce, mentálne si predstavte obsah svojej kresby).

Pokračujte v rozvíjaní zručností tieňovania ceruzkou: v jednom smere s nepretržitými pohybmi bez preskakovania, bez toho, aby ste prekročili jednotný, mierny tlak.

Materiál:

Listy papiera, ceruzky, voskovky, ilustrácie zobrazujúce ovocie; hračky pre opice a prasiatka; ilustrácie s nakreslenými obrysmi ovocia.

Predošlá práca:

D/i “Nádherná taška” - klasifikácia zeleniny a ovocia.

D/i "Čo kde rastie?", "Kedy sa to stane?", "Kto je väčší?"

Modelovanie ovocia z plastelíny. D/i „Definovať podľa chuti“

Deti stoja v polkruhu.

Vychovávateľ:

Dobrý deň, moji priatelia!

Koľko detí vidím?

Koľko hostí vidím!

Chlapci, prajeme všetkým pekný deň.

Ako pohostinní hostitelia musíme privítať našich milých hostí.

Deti sa pozdravia pesničkou.

Dobrý deň, dobrý deň

Tieto slová zopakujeme.

Dobrý deň, dobrý deň,

Hovoríme všetkým našim priateľom.

Vychovávateľ: - Ale máme aj hostí - nerozlučnú opicu Anfisku a prasa Khryusha. Priniesli zaujímavá hra, ale sami na to nevedia prísť, pretože všetky obrázky s ovocím sú pomiešané. My im, samozrejme, pomôžeme.

Pedagóg: číta alebo hovorí: „Jeseň je jedno z najkrajších období v roku. Vo vzduchu pomaly krúžia zo stromov zožltnuté listy. Pod nohami šuchotajú vyrezávané dubové listy a zlaté srdiečka z brezových listov. Na ich pozadí tie červenavé pôsobia tak slávnostne Javorové listy... A plody dozreli v záhradách. Koľko ich je! Šťavnaté, chutné a také odlišné veľkosťou, tvarom a farbou. Žlté, zelené, červené, biele, pásikavé, bodkované, so žiarivými sudmi a jemným rumencom... Plody sú nielen chutné, ale aj veľmi zdravé. Obsahujú množstvo vitamínov a ďalších látok potrebných pre ľudský organizmus. Obľubujú ich dospelí aj deti. Môžete jesť čerstvé, môžete z nich urobiť džem, urobiť šťavu, sušiť ich. A čo chutné koláče Naše mamy a staré mamy pečú s ovocnou plnkou!“

Pozorne si prezrite plody a pomenujte len tie plody, ktoré rastú v našich záhradách.

Deti volajú.

V. – Aké ďalšie ovocie ste nevymenovali?

D. – Banán, pomaranč, citrón atď.

V. - Samozrejme, chlapci, tieto plody rastú iba na juhu, keďže na pestovanie potrebujú viac tepla a viac hodín denného svetla ako u nás - opica Anfiska ich má veľmi rada, ale ovocie miluje aj Piggy.

Pomôžte mi vybrať ovocie pre opicu a prasiatko. Umiestnite ovocie na hornú policu pre Anfisku a na spodnú policu pre prasiatko.

(Deti ležia a vysvetľujú, prečo to robia).

Otázka: Chlapci, ktoré ročné obdobie je bohaté na ovocie?

D. - jeseň.

V. - Vaše mamy vždy na jeseň pripravujú kompóty a lekvár. Ale naši hostia, opica Anfiska a prasa Khryusha, nevedia, ako to urobiť. A my sme veľmi pozorní a starostliví priatelia, pomôžeme im, nakreslíme im sladké, zrelé, šťavnaté ovocie.

Ale predtým, ako začneme kresliť, urobíme nejaké fyzické cvičenie.

„Zber jabĺk“ (akákoľvek hudba s jasným rytmom).

Vychovávateľ

deti

Ideme do sadu.

Nadýchnite sa vône jabĺk.

Chôdza na mieste alebo v skupine.

Dychové cvičenia.

Chceme zbierať jablká zo stromu.

Možno k nim môžeme skočiť?

Poďme premýšľať o tom, ako zbierať jablká?

Musíme postaviť rebrík!

Jablká vyberieme a vložíme do košíka.

Pozbierali sme jablká, teraz si oddýchneme.

Zdvíhajú sa na špičkách, striedavo ťahajú jednu alebo druhú ruku nahor.

To isté, len s výskokom.

Polovičný drep, ruky mierne do strán.

Simuluje lezenie po schodoch.

Simulujte zber jabĺk.

Sadnú si na zem a zatvoria oči.

A teraz choďte na svoje miesta, vezmite si všetko, čo potrebujete na kreslenie, a urobte si prácu pohodlnejšie.

Na vrch listu nakreslíte ovocie pre opicu Anfisku. A pre Piggy - na dne.

Pripravil som pre vás kresbu - hádanku. Pozrite sa na to a hádajte, aké ovocie som sa rozhodol nakresliť. Moja hádanka je len z obrysov ovocia, ale musíte pomenovať nielen ovocie, ale aj jeho farbu.

(Deti pomenujú zobrazené plody a ich farbu)

Aby boli vaše kresby krásne, nezabudnite, ako usporiadať predmety na list papiera?

D. - Nie veľmi malé a nie blízko seba.

V. - Presne tak. Navrhujem aj vám, aby ste hneď nenakreslili celé ovocie, ale znázornili svoj plán v obrysoch a pokúsim sa z vašich obrysov uhádnuť, aký druh ovocia ste zobrazili.

Premýšľajte, rozhodnite sa a začnite kresliť.

(Deti kreslia, prechádzam okolo a podľa osnovy hádam, aké ovocie kreslia).

V. – Snažte sa maľovať opatrne, bez toho, aby ste prekročili obrysy toho, čo ste nakreslili.

(Nakoniec navrhujem priniesť svoje kresby a ponúknuť opici a prasiatku svoje nakreslené ovocie a povedať, kto komu nakreslil ktoré ovocie).

V.- Myslím, že tieto rezervy budú našim kamarátom na zimu stačiť.

Ste priateľskí, pohostinní, vždy pripravení pomôcť si nielen jeden druhému, ale aj ostatným.

Na rozlúčku zaspievame verš našej piesne pre Anfisku a Khryusha a pre našich hostí.

Naša škôlka

Známy priateľstvom

Príďte nás navštíviť

Ak sa ti to páči,

Dovidenia, uvidíme sa znova.

Vlastnými rukami

Ďalšie zaujímavý nápad Pre detská kreativita. Skúste to – a vám, rodičom, sa to bude páčiť. Táto technika môže dokonca vytvoriť skutočné majstrovské diela. S týmito obrazmi si môžete vyzdobiť kuchyňu. Tento nápad môžete použiť aj na ozdobenie darčekov a obalov pre nich. Je to tiež skvelý spôsob, ako sa v uvoľnenej atmosfére naučiť názvy ovocia a zeleniny. Je to o o kreslení pečiatok so zeleninou a ovocím.

Takže budete potrebovať rôzne druhy zeleniny, ovocia a farieb. Ak vezmete akrylové, obrazy budú oveľa jasnejšie a krajšie ako pri použití kvašu. Akvarel nie je pre túto techniku ​​vhodný, pretože veľmi krváca. Odrežte kúsok ovocia alebo zväzok listov, namočte do farby a opečiatkujte na papier. Krásne pečiatky sú vyrobené z polovičiek jabĺk alebo hrušiek. Je veľmi zaujímavé kresliť čínskou kapustou alebo listami šalátu zhromaždenými vo zväzku a zaistenými gumičkou. Hlavná vec je urobiť rovnomerný rez, aby bol vzor jednotný a krásny. Skúste urobiť výtlačky paprika- dostanete listy ďateliny. Krásne sa kreslí s polovicami citrusov. Takéto kresby budú tiež voňavé. A z cibule sa získavajú nádherné pečiatky. Len treba dbať na to, aby farba nebola veľmi tekutá.

Inšpirujte sa, rozvíjajte, tvorte!