Všeobecná nálada obrazu je prvým divákom. Esej založená na maľbe Syromyatnikovej „Prví diváci“

27.04.2019

Predmet: Príprava na písanie popisu na základe maľby

E.V. Syromyatnikova „Prví diváci“

Ciele lekcie:

Vzdelávacie

Pokračovať v rozvíjaní schopnosti zostaviť súvislý text podľa obrázka, zostaviť text na danú tému.

Vývojový

Rozvíjajte a obohacujte reč žiakov slovami súvisiacimi s témou maľby a prostriedkami na vyjadrenie umelcových zámerov.

Vzdelávacie

Rozvíjať záujem o umelecké diela, najmä o dielo E. V. Syromyatnikovej.

Napíšte na tabuľu:

a) číslo, téma vyučovacej hodiny;

b) písanie slov: výstava, maľba, maliar, obraz, štetec, dielňa, stojan, paleta, nosidlá, plátno, skicár, skica;

c) plán eseje.

Priebeh lekcie.

    Organizačný moment.

    Uveďte tému a účel lekcie.

Téma lekcie:Esej-popis podľa obrazu E.V. Syromyatnikova „Prví diváci“

Naučíme sa skladať text podľa obrázka, vyberať slová potrebné na skladanie a zapamätať si kompozíciu príbehu-rozprávania.

Ale obrázok, o ktorom si dnes povieme, nie je úplne obyčajný. V čom je však jeho nevšednosť, musíme zistiť.

Upozorňujeme, že obrázok, na ktorom budeme pracovať, sa nazýva „Prví diváci“.

    Spoznávanie tvorby umelca.

Pred začatím práce na eseji podľa maľby sme sa vždy dozvedeli čo najviac o autorovi, teda o umelcovi. Podľa ustálenej tradície sa zoznámime so samotným autorom.

Pár slov o umelcovi

Syromjatnikova Jekaterina Vasilievna 24. novembra 1914 v Charkove. Člen Zväzu umelcov. Študoval v Moskve štátny ústav ich. V.I. Surikov do roku 1948. Stály vystavovateľ moskovských, republikových, celoúnijných a zahraničných výstav.

Po výstave „Soviet súčasné umenie“, ktorá sa konala v Japonsku v roku 1976, všetky jej diela boli získané do súkromných zbierok. Nechýbala ani výstava celej série prác. Bol vydaný katalóg. Diela umelca sú v súkromných zbierkach v Rusku aj v zahraničí.

E.V. Syromyatnikova je mnohostranná a kreatívna osobnosť. Väčšina jej diel bola robená v štýle realizmu, no od práce k práci sa štýl práce jemne menil a vytváral zvláštnu náladu.

Obraz od E.V. Syromyatnikova „First Spectators“ je venovaný kreativite, presnejšie, spolutvorbe. Tvorca akéhokoľvek diela, či už je to román, hudobné dielo alebo obraz, vyžaduje sa divák, ktorý by výtvor dokázal oceniť.

Najdôležitejšie informácie o autorovi obrázka môžeme zaradiť na začiatok eseje.

Pamätáte si, ako sa volá prvá časť eseje?

(Úvod).

Čo by sme mali napísať do prvého odseku plánu?

( ja . Osobnosťou umelca je Ekaterina Vasilievna Syromyatnikova.

alebo: E.V. Syromyatnikova je autorom obrazu „Prví diváci“).

Najprv chcem, aby si vysvetlil lexikálny význam slová, ktoré umelci používajú vo svojom prejave.

Ako sa nazývajú slová, ktoré používajú ľudia určitého povolania?

( Profesionalita - slová spojené s charakteristikami práce ľudí určitého povolania alebo špecializácie.)

Teraz sa pozrieme na reprodukciu obrazu „Prví diváci“ a zároveň vysvetlíme lexikálny význam slov, ktoré budeme používať v našich esejach.

4. Práca na reprodukcii obrazu „Prví diváci“.

Kompilácia hrubý plán eseje.

a) - Pozorne si prezri obrázok a vymenuj všetko, čo je na ňom vyobrazené.

(Izba umelca (alebo dielňa); dvaja chlapci, ktorí sa pozerajú z okna; za oknom sú brezy, les; obrovské okno dokorán; závesy; stojan s plátnom; drevená stolička; paleta a štetce); skicár; kreslo;

Čo sa stalostojan ?

( Stojan – stojan, na ktorom umelec spevňuje nosidlá plátnom, doskou, kartónom.)

Čo sa stalopaleta ?

( Paleta - malá tenká doska, doštička na miešanie farieb s otvorom na prst. Výber farebných kombinácií v umelcovom obraze sa nazýva aj paleta.)

Ako chápete význam slovanosidlá ?

( Pomocný rám – rám, na ktorom je natiahnuté plátno na maľovanie.)

b) - Opíšte niektoré podrobnosti o zariadení umelcovej izby.

(V rohu pri okne, zatienené, stojí starožitné kreslo s elegantnými drevenými opierkami na ruky a zakrivenými nohami. Tenký svetelný záves je stiahnutý až po okraj úplne otvoreného okna a mierne sa kýve. Na podlahe je keramický váza s kyticou poľných sedmokrások Pod oknom môžete vidieť aj skicár opretý o stenu.)

Čo je skicár?

( Skicár - špeciálna plochá drevená krabica na uloženie farieb, štetcov a paliet a miesto na umiestnenie skice. Niektoré skicáre majú výsuvné nohy, čo je veľmi výhodné pri kreslení vonku.

štúdium - kresba, maľba alebo socha vytvorená zo života. Náčrt je prípravou na väčšie dielo.)

c) - Nevidíme, čo je zobrazené na umelcovom plátne. Čo si myslíte, že mohol nakresliť?

(Na otázku sa nedá presne odpovedať, ale hádať môžeme. S najväčšou pravdepodobnosťou - príroda, možno tá, ktorú vidno z okna. Možno kytica poľných sedmokrások stojaca pri stojane.)

Čo mohol umelec pozorovať zo svojho okna?

(Cez otvorené okno Umelcova izba odhaľuje nádhernú krajinu. Vidíme biele a hnedé kmene brezových stromov, ich mladú sviežu zeleň. Za brezami je čistinka, ktorej tráva má smaragdovú farbu. V diaľke za čistinkou začína les. Je to ako keby bol zahalený v opare.)

d) - Dvaja chlapci sa pozerajú do otvoreného okna - prví diváci na obrázku.

Čo bolo pre chlapcov v umelcovej izbe také zaujímavé?

(Černovlasý chlapec v červenej košeli sa nakláňa cez okenný parapet a pozerá sa do pravého rohu, ktorý je pre divákov neviditeľný. Zrejme tam našiel niečo zaujímavé pre seba. Možno je to umelcova mačka alebo možno iný obraz. Ďalší chlapec - je starší, bruneta, má na sebe modro-biele tričko, zvedavo hľadí na plátno oproti sebe, na perách má mierny úsmev, v očiach akoby zamrzol skutočný záujem o majstrovu prácu.)

d) - Čo je zobrazené za oknom?

(Za oknom - jasný letný deň sú viditeľné snehobiele tenké kmene brezových stromov pokryté sviežim lístím, les v diaľke stmavne. Je cítiť teplé slnko, jemný vánok, počuť energický štebot vtákov, šepot lístia.

Nezabudnime na plán esejí. Ako sa volá druhý diel?

(Hlavná časť).

Čo by sme si mali zapísať do druhej časti?

( II . Popis maľby:

b) maľba umelca;

c) pohľad von z okna;

d) prví diváci.

e)- Pokúste sa vyjadriť všeobecnú náladu obrázka.

(Všeobecná nálada obrazy možno porovnávať iba s krajinou za oknom - letná, veselá, veselá.)

Čo by sme mali v eseji odzrkadliť, teda urobiť z toho myšlienku našej eseje?

(Pokiaľ má umelec publikum, aj také mladé, môže tvoriť a každé jeho dielo bude živé a fascinujúce.)

Ako sa volá tretí bod plánu?

(Záver).

Ako by sme to mali nazvať?

( III . Celková nálada obrazu a jeho myšlienka.)

Z vašich vyjadrení môžeme vyvodiť nasledujúci záver.

Po prvé, obraz od E.V. Syromyatnikova „First Spectators“ je nezvyčajná predovšetkým vo svojom žánri. Existuje tiežscenérie mimo okna ainteriéru izby aportrét chlapci.

Po druhé, môžeme prísť s príbehom-rozprávaním od troch rôzne osoby: E.VSyromjatnikova ; neznámyumelec , majiteľ dielne a pri pohľade z oknachlapci .

ja . E.V. Syromyatnikova – autorka obrazu „Prví diváci“

II . Popis maľby:

a) zariadenie umelcovej izby;

b) maľba umelca;

c) pohľad von z okna;

d) prví diváci.

III . Celková nálada obrazu a jeho myšlienka.

5. Výber a systematizácia materiálu pre esej

6. Ústna skladba verzie eseje

Pred nami je obraz E. V. Syromyatnikovej „Prví diváci“. Tento obraz je zaujímavý vo svojom žánri: za oknom je krajina, interiér miestnosti a portrét chlapcov.
Za oknom vidíme brezový háj v horúcom letnom dni. Počasie je slnečné a bezvetrie. Možno práve túto krajinu namaľoval na svoje plátno u nás neznámy umelec.
Alebo možno zobrazuje zátišie s kyticou sedmokrások? Alebo možno niečí portrét? Nedá sa to s istotou povedať. Naozaj sa chcem pozrieť za stojan a vidieť, čo vidia chlapci.
Chlapci pravdepodobne žijú niekde v okolí a zaujímajú sa o prácu umelca. Vybrali si moment, keď pán odišiel z izby a rozbehol sa k oknu. Starší chlapec pozorne skúma obrázok. A mladšieho viac zaujíma samotná izba. Koniec koncov, toto nie je len miestnosť, toto je umelecká dielňa. Je tam stojan s obrazom, paleta s farbami a pod oknom je priečinok s náčrtmi. Izba je čistá a svetlá. Pri okne je starožitná stolička s vyrezávanými nohami a podrúčkami. Pravdepodobne si samotný umelec alebo jeho hostia sadnú do kresla, aby sa pozreli na nové dielo.
Tento obrázok je obzvlášť zaujímavý, pretože obsahuje tajomstvo, hádanku. Každý divák sa vždy pýta, čo je zobrazené na plátne, ktoré nevidíme. Každý si vie predstaviť niečo svoje, čo napovedá jeho fantázia.
Mám rád obrazy, pri ktorých sa človek zastaví a zamyslí sa.

7. Písanie ako koncept

8. Úprava

9. Úplne prepíšte.

10 . Zhrnutie lekcie. Reflexia.

    Čo som sa dnes v triede naučil nové?

    Čo som sa dnes naučil?

    Aké ďalšie informácie by som chcel dostávať?













Späť Vpred

Pozor! Ukážky snímok slúžia len na informačné účely a nemusia predstavovať všetky funkcie prezentácie. Ak máte záujem túto prácu, stiahnite si plnú verziu.

Program: všeobecné vzdelanie M.T. Baranov, T.A. Ladyzhenskaya, L.T. Trostetsova a ďalšie.

Miesto lekcie v programe: Oddiel: Zámeno. Lekcia rozvoja reči.

Formát lekcie: Lekcia bola vyvinutá v rámci technológie rozvoja reči.

Počet hodín týždenne: 6 hodín.

Kroky lekcie:

  1. Fáza aktualizácie.
  2. Práca s návrhmi argumentačných esejí (pomocou šablóny).
  3. Hlasné čítanie eseje-uvažovanie.

Vybavenie na lekciu:

  1. Plazmový televízor.
  2. laptop.
  3. Prezentácia na lekciu.

Cieľ lekcie: Aktualizujte existujúce vedomosti, zručnosti a schopnosti na zostavenie argumentačného textu.

Výzvy, ktorým čelíme, sú:

  • používať obrazné a expresívne prostriedky jazyka;
  • zverejniť tvorivosť a myslieť obrazne;
  • naučiť sa vyjadrovať svoj vlastný postoj a argumentovať zaň.

Pokrok v lekcii

ja. Úvod.

Dnes odhalíme tajomstvo obrazu Eleny Vasilyevny Syromyatnikovej „Prví diváci“.

Téma lekcie: esej-uvažovanie o obraze E.V. Syromyatnikova „Prví diváci“.

II.Štruktúra zdôvodnenia eseje.

Štruktúru argumentačnej eseje možno znázorniť schematicky. Ty a ja to už vieme. Nakreslite na tabuľu ( Dodatok 1).

Po vyslovení tézy ju teda zvažujeme z rôznych uhlov a vyjadríme argumenty. Toto je najväčšia časť diela, nie nadarmo sa nazýva hlavná časť. Každým odsekom sa približujeme k riešeniu problému alebo tézy uvedenej v našej práci.

  • Odsek je etapa cesty, po ktorej sa pohybuje naša myšlienka. Koľko odsekov obsahuje argumentačná esej? (odpoveď: 3 odseky)
  • Práca a záver by nemali presiahnuť tretinu celej eseje.
  • Záver je povinnou súčasťou, ktorá dáva hotový vzhľad. Záver obsahuje to, na čo je vlastne esej napísaná. To znamená, že štruktúra našej argumentačnej eseje je...pokračovať. (odpoveď: téza, argumenty, záver)
  • Koľko argumentov by malo byť? Musia existovať dva argumenty.

Napríklad: Téma „Som chorý“.

– Čo potrebuješ dokázať?

Je mi naozaj zle.

Hlavná otázka?

Aké príznaky ochorenia sú prítomné?

Študenti odpovedajú.

– Argument 1 – Mám vysokú teplotu.

– 2. argument – ​​mrazí ma.

– 3. argument – ​​upchatý nos.

– Argument 4 – Kašlem na to.

Záver: Áno, som naozaj chorý.

Ak vyvodíme záver na základe jedného argumentu, potom náš záver nie je objektívny.

Napríklad:

1. argument – ​​kašlem na to.

– Záver – som chorý.

Z tohto jedného argumentu možno vyvodiť ďalší záver: „Dusil som sa“, čo znamená, že musia existovať aspoň dva argumenty.

III. Pracovný plán pre zdôvodnenie eseje.

Ak chcete logicky a presvedčivo odhaliť tému argumentačnej eseje, musíte použiť plán.

Aký je plán práce na argumentačnej eseji?

  1. Diskusia k téme. Tému pomenujeme (esej-diskusia podľa obrazu E.V. Syromyatnikovej „Prví diváci“).
  2. Predkladáme hlavnú tézu. Naša diplomová práca bude odpoveďou na otázku „Čo chlapci videli“?
  3. Robíme plán. Plán je napísaný na tabuli a každý má šablónu ( Dodatok 2).
  4. Vyberáme argumenty.
  5. Píšeme návrh eseje.
  6. Píšeme návrh eseje.

IV. Záhada obrazu „Prví diváci“ od umelca E.V. Syromjatnikova.

Teraz sa obráťme na obrázok ( Dodatok 3).

Teraz začína najzaujímavejšia časť našej lekcie.

Obrázok v obrázku! S týmto sa stretávame prvýkrát. Každý z vás predloží svoju vlastnú tézu - čo je znázornené na obrázku, ktorý stojí na stojane? Čo videli prví diváci?

(Každý žiak má reprodukciu z učebnice a veľkú reprodukciu v TV).

Pred nami je obraz Ekateriny Vasilievny Syromyatnikovej „Prví diváci“. Ide o umelca z Ukrajiny, člena Únie umelcov. Vyštudoval Moskovský umelecký inštitút pomenovaný po Surikovovi. Účastník mnohých zahraničných a ruských výstav. Teraz sa jej diela dostali do súkromných zbierok, a preto sú málo známe.

V. Práca s maľbou. Výber pracovných materiálov pre esej-argument na obrázku.

Vy a ja vidíme jeden z rané maľby umelcov „Prví diváci“.

Otázky pre učiteľov Očakávané odpovede študentov
1. Čo je znázornené na obrázku? Umelcova izba. Dobre sa čistí. Okno je otvorené. Za oknom je les, čistinka, tráva, brezy.
2. Čo vidíme v miestnosti? Stojan s obrazom, paleta s farbami, priečinok s náčrtmi pod oknom. Izba je čistá a svetlá. Pri okne je starožitná stolička s vyrezávanými nohami. Izbu zdobí kytica margarétok.
3. Kto sú hlavné postavy obrázku? Dvaja chlapci pozerajú z okna. Starší chlapec si pozorne prezerá obrázok a mladšieho chlapca zaujíma samotná miestnosť.
4. Čo je zvláštne na tomto konkrétnom obrázku? Tento obraz kombinuje portrét, krajinu a zátišie. Toto je obrázok v obrázku. Je v tom tajomstvo, hádanka. Každý si myslí, čo je zobrazené na obrázku, ktorý nevidíme. Tento obrázok vás prinúti zastaviť sa a zamyslieť sa.
5. Akú otázku si kladieme pri pohľade na obrázok? Čo je zobrazené na maľbe na stojane?
6. Aké možnosti maľovania teda máte? – je tam obrázok vázy so sedmokráskami;
– na obrázku je napísaná krajina, – toto je pohľad z okna;
– chlapec si prezerá portrét.
7. Diplomová práca. – Obraz zobrazuje krajinu.
– Obraz zobrazuje zátišie.
– Na obraze je zobrazený portrét chlapcov.
8. Uveďte argumenty pre svoju tézu. 1. Umelec obdivuje výhľad z okna.
Umelec žije v veľkomesta a chce si nechať brezy, čistinku, trávu a les ako suvenír.
2. Umelec špeciálne natrhal kvety na letné zátišie.
Sedmokrásky sú obľúbené kvety umelcovej matky a on jej chce darovať obraz.
3. Chlapci sú umelcovi synovia a zachytil ich v dedine na prázdninách.
Umelec maľoval svojich chlapcov susedov, ktorých každý deň videl cez okno.
9. Aký bude záver? 1. Na obrázku je teda letná krajina.
2. Určite sa chlapec pozerá na krásne zátišie s poľnými margarétami.
3. Takže na obrázku sa chlapec pozerá na portrét.
10. Toto je esejistické zdôvodnenie založené na obrázku. Aká má byť prvá veta, t.j. úvod? Predo mnou je obraz E. Syromjatnikovej „Prví diváci“. Je tu hádanka, tajomstvo - čo je znázornené na obrázku?

Takže na obrázku je krajina za oknom, zátišie - kytica margarétok, interiér izby, dvaja chlapci. Naozaj sa chcem pozrieť za stojan a vidieť, čo vidia chlapci. Chalani asi bývajú niekde nablízku. Vybrali si moment, keď umelec opustil miestnosť a rozbehol sa k oknu. Takéto obrazy sú pre diváka vždy atraktívne - chcete odhaliť jeho tajomstvo, hádanku. Skutočné majstrovstvo je totiž vždy záhadou.

Básnik Igor Brumer napísal báseň k tomuto obrazu:

Maľovanie. Izba. chlapci,
skoro vyliezol do okna.
A nečítajú knihy
a nechoď pozerať film.
Maľovanie v izbe a farby,
a kreslo v rohu,
ale nemôžeš odtrhnúť oči od rozprávky,
od toho najkrajšieho začiatku,
ktorý striekal cez plátno.
Obraz je priestranný a tichý,
a nemôžete vydať zvuk.
Zadržíme dych, počuješ?
aby nezničil krásu.
Aby sviežosť farieb nevybledla,
stále taký surový a živý.
Aby sa nám otvorili dvere zázrakov,
aby sme ich mohli obdivovať.

VI. Práca s návrhmi argumentačných esejí (pomocou šablóny).

Pred vami je plachta individuálna práca. Teraz začneme záverečnú časť našej lekcie - písanie argumentačnej eseje. Tento hárok je koncept. Pustite sa do práce. Aké slová neprepíšete do čistého odpisu? (Úvod, Argumenty, Záver).

Buďte opatrní! Všetko robte opatrne a pomaly. Hlavným pravidlom, ak vôbec existujú nejaké pravidlá kreativity, je veriť v seba a byť úprimný. Veľa šťastia!

VII. Hlasné čítanie eseje-uvažovanie.

Hlasné čítanie návrhov argumentačných esejí napísaných študentmi.

domáca úloha: Napíšte čisté koncepty. Môžete ich umelecky ozdobiť.

Ako sa počíta hodnotenie?
◊ Hodnotenie sa vypočíta na základe bodov udelených za posledný týždeň
◊ Body sa udeľujú za:
⇒ návšteva stránok venovaných hviezde
⇒hlasovanie za hviezdu
⇒ komentovanie hviezdy

Životopis, životný príbeh Ekateriny Vasilievny Syromyatnikovej

Ekaterina Vasilievna Syromyatnikova - slávna Sovietsky umelec, ktorej práca bola demonštrovaná na osobné výstavy v Rusku aj v zahraničí. Mnohé obrazy putovali do súkromných zbierok.

Dynastia

Ekaterina Vasilievna pochádza z Ukrajiny. Narodila sa 24. novembra 1914 v Charkove. Vynikajúce zvládnutie maľby krajiny a zátiší, umelkyňa ju dokázala sprostredkovať mimoriadne schopnosti nielen dcéram, ale aj vnúčatám. V dôsledku toho sa stala pri zrode skutočnej umeleckej dynastie.

Je pozoruhodné, že predstavitelia tejto slávnej generácie boli vyškolení v Moskovskom inštitúte, ktorý nesie meno slávneho ruského maliara, neprekonateľného tvorcu veľkých historických obrazov. Ide o, najmä o jeho dcére Kire Ryabinine a vnučke Jekaterine Lukyanovej. Mimochodom, zať, rovnako ako Kira Yuryevna, získal titul ctený umelec Ruska.

Ich diela vždy aktívne kupovali obdivovatelia umeleckej tvorivosti. Vlastniť takéto obrazy si nielen domáci, ale aj zahraniční zberatelia považovali za česť.

funguje

Kompletný katalóg diel Ekateriny Syromyatnikovej bol zostavený v 70-tych rokoch minulého storočia. O živote vynikajúcej majsterky maľby, ako aj o jej práci sa však vo verejnej sfére dajú nájsť pomerne skromné ​​informácie.

Napriek chabým informáciám o umelcovi je stále možné vidieť niektoré obrazy. A môžete okamžite rozpoznať talent autora. Stačí sa pozrieť na „Pohľad z Sparrow Hills“, „Izbové kvety“, „Pivoňky“.

POKRAČOVANIE NIŽŠIE


Ale väčšina slávne dielo Obraz Ekateriny Vasilievnej bol možno „Prví diváci“. Syromyatnikova to napísala na samom začiatku kreatívna cesta obraz bol však okamžite oficiálne povýšený do hodnosti príkladu výtvarného umenia.

Netreba zabúdať, že umelec pracoval hlavne v sovietskej éry. V tom čase boli veľmi cenené obrazy maľované jemnými farbami a pripomínajúce občanom šťastné detstvo. Napríklad práce, z ktorých jedna s názvom „Deuce Again“, bola umiestnená do školských učebníc, boli o nej napísané eseje. Rovnaký príbeh sa stal s obrazom „Prví diváci“. Ekaterina Vasilievna to zrejme napísala na chate začiatkom leta. Autor: prinajmenšom, existujú informácie, že v roku 1929, keď vznikol tento obraz, bola Syromjatnikovová na dovolenke v dedine Ligačevo neďaleko Moskvy.

Otvorené okno, roztomilé brezy o kúsok ďalej a dvaja chlapci pozerajúci do izby z ulice. Ich pozornosť nepochybne upútal stojan otočený k oknu. Ukázalo sa, že je to veľmi zaujímavý obraz a do istej miery dokonca záhadný. Napriek tomu, že vo svetovom umení existuje veľa príkladov diel, ktoré zobrazujú pohľad z otvoreného okna, ruská umelkyňa dokázala na rozdiel od iných vytvoriť svoje vlastné majstrovské dielo. Obraz zaujal svoje právoplatné miesto v hlavnom múzeu národného ruského umenia - Tretiakovská galéria.

// Esej-popis podľa obrazu E.V. Syromyatnikova „Prví diváci“

Umelecké dielo E.V. Syromyatnikova „Prví diváci“ je nezvyčajne realistický a živý. Čitateľ na prvý pohľad sleduje úplne obyčajný každodenný náčrt, ktorý nikoho neprekvapí a možno nevzbudí takú pozornosť, akú by si zaslúžil. Ak sa však pozriete pozorne umelecké plátno, môžete vidieť jeho zvláštnosť.

V obraze „Prví diváci“ umelec kombinuje niekoľko štýlov, čím ho premieňa na jedinečné umelecké dielo. V pozadí vidíme nádhernú krajinu, ktorá je prenesená v pestrých farbách. Stred plátna vypĺňajú portréty zvedavých chlapcov, ktorí sa pozerajú cez otvorené okno. A ďalej popredia umne je podaný popis dielne, v ktorej umelec tvorí svoje diela.

Leto je za dverami! Počasie je teplé a slnečné! Brezy, ktoré sú vyobrazené na čistinke, roztiahli svoje konáre a narovnali listy. V taký skvelý deň sa dvaja kamaráti rozhodli pre prechádzku po dedine. A potom sa im na ceste objavil malý domček. Okno bolo otvorené, no v dome nikto nebol. Zvedaví chlapci sa preto rozhodli pozrieť a zistiť, čo je vo vnútri.

Ukazuje sa, že ide o umeleckú dielňu. Pravdepodobne umelec vyšiel na krátku prechádzku, pričom nechal všetky pracovné nástroje. Práve tie upútali pozornosť okoloidúcich chlapcov. Koniec koncov, hlavní hrdinovia prvýkrát vidia také zariadenia ako stojan, štetce a palety, načrtnuté náčrty diel.

Jeden z chlapcov sa pozerá na obrázok, ktorý je otočený smerom k oknu. Nevidíme, čo je na ňom zobrazené. Ale to nie je také dôležité! Druhý chlapec skúma, čo sa nachádza v miestnosti. Aké je to všetko neznáme a neuveriteľne zaujímavé. Toto plátno vyžaruje svetlo! Je prezentovaný v jemných, príjemných paletách. A to priťahuje pozornosť publika, vzbudzuje záujem o to, čo je tam zobrazené.

Esej o maľbe „Prví diváci“ je verziou eseje o maľbe, ktorej reprodukcia je súčasťou učebnice ruského jazyka. Autorovi eseje sa však podarilo oceniť originalitu zápletky aj nevšednosť konceptu. Opis „obrazu v obraze“ je to, s čím sa zoznámime pri čítaní Eseje o obraze „Prví diváci“ od E. Syromyatnikovej.

Ekaterina Vasilievna Syromyatnikova - úžasný umelec. Narodila sa 14. novembra 1814 v meste Charkov. Ekaterina Vasilievna študovala na Moskovskom inštitúte pomenovanom po V.I.

Jej diela boli také krásne, že veľmi rýchlo skončili v súkromných zbierkach. Predo mnou je tento obrázok úžasný umelec„Prví diváci“, ktorí v momentálne nachádza v Treťjakovskej galérii. Zobrazuje zvedavých chlapcov, ktorí ako prví ocenili talent tvorcu. Na obrázku je priestranná, svetlá izba.

Závesy vlajú v ľahkom vánku. Na podlahe je položená váza s čerstvými sedmokráskami. Oproti nej na stoličke stojí paleta s množstvom farieb. A priamo na palete ležia umelcove dlhé štetce. Neďaleko na stojane v nosidlách je pre nás neviditeľné plátno s maľbou.

Neďaleko obrazu leží skicár, ktorý dokazuje, že tento umelec je profesionál. Priamo oproti obrazu stojí starožitné kreslo, špeciálne pre umelca, aby sa mohol pohodlne porozhliadať po svojom výtvore. Naozaj sa tam chcem dostať a pozrieť sa na tento nádherný obraz skrytý pred mojimi očami. Zdá sa, že je tam niečo neobvyklé, niečo fascinujúce.

Za obrovským oknom je jar. Viditeľné sú brezy bielokmeňové. Tráva je veľmi mladá, smaragdovo zelená. A v diaľke temný les sčernie.

Prví a náhodní diváci a fajnšmekri neznámy obraz Ukázalo sa, že práve okolo prechádzali dvaja chlapci. Starší svetlovlasý chlapec v modro-bielom tričku nevie odtrhnúť oči od nádhernej maľby, zatiaľ čo ten druhý, mladší, v červenom tričku sa na obraz vôbec nepozerá, zaujíma ho viac vo výzdobe miestnosti. Obraz „Prví diváci“ nám ukazuje každodenný život umelca. Tento nezvyčajný výtvor od E. V. Syromyatnikovej sa mi veľmi páčil.

(Zatiaľ žiadne hodnotenia)

Esej založená na maľbe „Prví diváci“ od Ekateriny Vasilievny Syromyatnikovej

Ďalšie eseje na túto tému:

  1. Esej o obraze „Prví diváci“ je esej o obraze slávny umelec E. Syromjatnikova. Autor eseje opisujúc obrázok zastavuje svoju...
  2. Esej o obraze „Prví diváci“ je esej opisujúca jeden z obrazov vystavených v Treťjakovskej galérii. Autor eseje sa domnieva, že hlavným...
  3. Esej založená na maľbe „Orgály v košíku“ je esej založená na maľbe slávneho ruského umelca P. P. Konchalovského. Autorovi eseje...
  4. Esej založená na Grabarovom obraze „February Azure“ je opis slávny obraz slávny ruský umelec. I. E. Grabarovi sa podarilo realisticky zobraziť...
  5. Esej o obraze „Zimný večer“ je variantom eseje-opisu obrazu N. P. Krymova, ktorého témou je zimný večer na vidieku...
  6. Esej založená na maľbe A. N. Komarova „Potopa“ je esej, ktorá opisuje vnímanie starostlivého mladého diváka. A. N. Komarov poukázal na...
  7. Esej založená na maľbe „Brankár“ je opisom futbalovej hry. S. Grigoriev živo vykreslil hráčov, fanúšikov a samozrejme...
  8. Autor eseje nielen popisuje detaily obrazu „Dedina Khmelevka“, ale snaží sa preniknúť aj do umelcovho zámeru. Len tí, ktorí skutočne milujú svoje...
  9. Esej o obraze "Znova dvojka!" “ je esej založená na maľbe, ktorá priťahuje diváka vitalitou zápletky. F. P. Rešetnikov najmä...
  10. Pri pohľade na obraz Nikolaja Krymova „Zimný večer“ môžete okamžite pochopiť, že autor zobrazil zimný večer. Toto hovoria temní, ale teplí ľudia...
  11. Obraz ruského sirotského dievčaťa, pracovitého a milého, jednoduchého a skromného, ​​vzrušil umelcovo citlivé srdce a inšpiroval ho k vytvoreniu obrazu. Avšak toto...
  12. Esej založená na Perovovom obraze „Trojka“ Počas hodiny literatúry nám učiteľ raz povedal a ukázal nám Perovov obraz „Trojka“. Potom sme...
  13. Esej založená na Saikinovej maľbe „Deti športová škola“ je esejistický príbeh založený na maľbe. A.V. Saikina vykreslil pravidelný tréning v...
  14. Účelom hodiny je naučiť deti schopnosti korelovať verbálne a vizuálne obrazy. Formovať u žiakov zručnosti a schopnosti prezerať a opísať obrázok....
  15. Cieľ hodiny: 4. Edukačné: – Osvojiť si pojem realistická maľba, umeleckohistorický pojem „krajina“. 5. Praktické: – Rozvíjať schopnosť...
  16. "KONE V PASTE." Obraz zobrazuje kone a žriebä. Oči sa pozerajú na diváka, ušká zachytia každý zvuk, kopýtko...
  17. Po prvýkrát sa umelec priblížil skutočnému stelesneniu epického sprisahania v malebnom obraze. IN ľudový epos kreslil materiál pre mnohé obrazy:...