Rasuleva Elena Sergejevna
Názov pracovnej pozície: Vychovávateľ
Vzdelávacia inštitúcia: MŠ GBDOU č. 79, okres Vyborg
lokalita: Petrohrad
Názov materiálu: plán hodiny
Predmet: Poznámky k kresbe v seniorskej skupine "Jesenný les"
Dátum vydania: 08.05.2019
kapitola: predškolská výchova
Štátny rozpočet materská škola
vzdelávacej inštitúcie
MŠ č.79 kombinovaného typu
okres Vyborg
Petrohrad
Abstrakt GCD
vo vzdelávacej oblasti
"Umelecký a estetický rozvoj"
v staršej skupine.
"Jesenný les"
Použitie moderných pedagogických technológií:
technológie šetriace zdravie.
Pripravené a realizované:
učiteľka skupiny "Bee"
Rasuleva E.S.
Petrohrad
Integrácia vzdelávacích oblastí:
Umelecko-estetický, kognitívny vývin, reč
vývoj, fyzický vývoj
Cieľ:
Upevnenie vedomostí o jesenných prírodných javoch.
Úlohy:
Rozvíjať schopnosť identifikovať charakteristické znaky jesene.
Rozvíjať schopnosť odrážať jesenné dojmy v kresbe.
Rozvíjajte schopnosť vidieť poetickú krásu jesene.
Rozvíjať
technické
kreslenie,
pomocou
techniky práce so štetcom (všetky štetiny a konce).
Upevnite
farba
listnatý
odovzdávanie ďalej
charakteristické znaky štruktúry kmeňa a koruny, farby
Podporujte starostlivý prístup k prírode svojej rodnej krajiny.
Prípravné práce:
Pozorovanie jesennej prírody, pohľad na stromy
detská
učenie básní
čítať
umenia
p r o u d e d . Úvaha
ilustrácie a fotografie
zobrazujúci rôzne
stromy na jeseň. zber lístia pri chôdzi.
Technológie šetriace zdravie: hra s prstami, samomasáž,
dychové cvičenia, dynamická pauza
Vybavenie: Stojan, magnetofón
Materiál: Reprodukcia obrazu I. Levitana „Zlatá jeseň“
Fotografie stromov na jeseň. Gvašové farby,
hárky bieleho papiera, formát A4, téglik s vodou, obrúsok
pre každé dieťa.
Priebeh lekcie:
Vychovávateľ: - Začíname lekciu, nezívajte, nehovorte.
Náš chrbát je rovný! Dobré popoludnie a dobrú hodinu!
Vychovávateľ: - Chlapci, počúvajte hádanku.
Neverte teplému slnku -
Pred nami je snehová búrka.
V zlatom víchrici
Listy odleteli.
Bol som to ja, kto prišiel s dažďami,
Pád lístia a vetry.
Reakcia detí
Vychovávateľ: - Chlapci, prosím, povedzte mi, čo sa stalo
zmeny v prírode s príchodom jesene?
deti:- Ochladilo sa, listy zožltli a začali opadávať; išiel
prší, vtáky odlietajú do teplejších oblastí.
Vychovávateľ:
- správne,
urážlivý
vtáky odlietajú do teplejších oblastí, zvieratá sa pripravujú na zimu, listy
stromy zožltli, padali a šuchotali pod nohami. Iba
Borovice a jedle sú stále zelené.
Vypočujte si úryvok
básne
ruský
spisovateľ
Lermontov. Volá sa to „jeseň“.
Listy na poli zožltli,
A krúžia a lietajú;
Len v lese jedli vyschnuté
Zachovávajú pochmúrnu zeleň .
Vychovávateľ:
volal
jav, keď padá lístie zo stromov?
deti.
- Toto je opad listov.
DÝCHACIE CVIČENIE "JESENNÉ LISTY"
Fúka slabý vánok -
Psst! Psst!
A takto trasie listom -
Psst! Psst!
Fúka silný vietor -
Psst! Psst!
A takto trasie listom -
Psst! Psst!
Jesenné lístie visí na konároch,
Jesenné lístie hovorí deťom -
Rowan: Ach!
Aspen: Eeyore!
Maple: Oooh!
Oak: Oooh!
Vychovávateľ: - Chlapci, pozrite sa na obraz I. Levitana
"Zlatá jeseň". čo to ukazuje? Ako sa volajú stromy
vieš? Akými farbami jeseň vyfarbila stromy?
(Červená - osiky, žltá - breza a lipa, oranžová - javory,
Borovice a smreky zostali zelené ako v lete.)
Vychovávateľ:- Prečo sa jeseň volá zlatá?
(Pretože žlté listy vyzerajú ako zlato, keď sa na nich trblietajú
jesenné slnko.)
Vychovávateľ: A poďme teraz, ty a ja, premeniť sa na
skutoční umelci, nakreslíme obrázky a bude to darček
na jeseň. Ty a ja nakreslíme jesenný les. Stromy môžu
byť umiestnené inak: v polkruhu, pozdĺž cesty, na kopci,
1-2 stromy v popredí a ďalšie v diaľke. Kmene stromov
rôznej hrúbky, výšky a farby. Každému nakreslíme kmeň
so štetinami kefy a konáre so špičkou.
Ale skôr ako začneme, trochu vám navrhujem
odpočinok.
Gymnastika pre oči „Dážď“
Padla prvá kvapka – kvapka! Ukazujú prst zhora
trajektórie
A pribehol druhý - drop! pohyby kvapiek a sledovať ich
pohľad
Pozreli sme sa na oblohu Pohľad hore
Kvapky začali spievať, kvapkať, Zdvihnú ruky a rýchlo prstujú
prsty
Tváre zvlhli Utierajte si tvár rukami
Utreli sme ich.
Topánky - vzhľad - Ukazujte rukami dole a pozerajte sa
Zvlhli.
Pohneme spolu ramenami Pohyby ramien
A vytraste všetky kvapky.
Utekajme pred dažďom
Sadneme si pod krík. Drepy
Vychovávateľ: Teraz zodvihneme ruky a cvičíme.
Kmeň stromu kreslíme zhora nadol, smerom dole sa strom zahusťuje. Komu
Nakreslíme koniec trávy tak, aby strom nevisel vo vzduchu,
Koncom štetca nakreslíme konáre, ktoré siahajú k slnku.
Pedagóg: Aký druh farby si vezmeme na maľovanie stromu?
Deti: hnedá.
Deti kreslia kmene a konáre stromov na biely list albumu,
na zemi a pri stromoch v zelenej - tráve.
Hudba P.I. Čajkovského „Ročné obdobia“ - „Jeseň“ znie potichu.
Chlapci, odložte svoje kresby, nechajte ich uschnúť a teraz my
Natiahneme prsty a potom nakreslíme korunu - listy a listy padajú.
Prstová gymnastika"Budeme zbierať listy"
Jeden, dva, tri, štyri, päť budeme zbierať listy (vytlačíme a
uvoľniť päste)
Brezové listy (ohnite palec)
Listy jarabiny (ohnite ukazovák)
Topoľové listy (ohnite prostredník)
Listy osiky (ohnite prstenník)
Dubové listy (ohnite malíček)
Budeme zbierať
Vezmeme jesennú kyticu mame. (zatínať a uvoľňovať päste)
Vychovávateľ: -Teraz nakreslíme korunu a opad listov (listy
lietať zo stromov a ležať na zemi). Kedy budeme kresliť?
listy, naneste štetec so všetkými štetinami.
Vychovávateľ: Aký druh farby používame na maľovanie listov?
deti: zelená, žltá, oranžová, červená.
Vychovávateľ: poďme do práce.
Vychovávateľ: Chlapci, ktorí ste skončili, odložte prácu.
Učiteľ zhromaždí všetky práce a usporiada ich výstavu
detské práce. Vidíte, chlapci, aké nádherné obrázky máte!
Ukázalo sa, že ste skutoční umelci.
Dynamická pauza.
Na poli vyrástli stromy. Je dobré rásť v slobode! (naťahovanie -
ruky do strán)
Všetci sa snažia, siahajú po oblohe, siahajú po slnku. (Strečing – ruky
Zafúkal veselý vietor a konáre sa začali kývať (Deti mávajú
Dokonca aj hrubé kmene ohnuté k zemi (predklony)
pravá-ľavá,
tam a späť takto
vpravo-vľavo, dopredu-dozadu)
Otáča ich, obracia ich. Kedy bude oddych? (Otáčanie
telo)
Vychovávateľ: Čo sme ty a ja nakreslili?
deti: Jesenný les.
Vychovávateľ: Máte radi svoju prácu?
Vychovávateľ: Výborne!
Súhrn priamo - vzdelávacie aktivity o kreslení "Jesenný les"
Učiteľ vyzve deti, aby si vypočuli báseň:
(v dlani drží žltý list)
Žltý list na dlani
Kedysi to bolo zelené.
Vletel nám do okna.
Prečo zožltol?
Koho sa, priatelia, nespýtame?
Povedia, že to prišlo...
Deti: jeseň!
Pani učiteľka. Aká je jeseň?
Deti vyjadrujú svoje myšlienky (skoré, zlaté, neskoré, studené atď.)
Pedagóg: Chlapci, pozrime sa na obrazy zobrazujúce zlatú jeseň.
(Pozrú si obrazy I. Levitana „Birch Grove“, „Golden Autumn“, diskutujú.)
Hrá sa hudba Chopina „Jesenný valčík“, učiteľ číta báseň E. Trutneva „Jeseň“:
Zrazu bolo dvakrát jasnejšie,
Dvor je ako v slnečných lúčoch -
Tieto šaty sú zlaté
Na pleciach brezy.
Pavučiny poletujú
S pavúkmi uprostred,
A vysoko od zeme
Žeriavy prelietavajú.
Všetko letí... Toto musí byť
Leto nám letí.
Vychovávateľ: O akej jeseni hovorí báseň?
Takže teraz nakreslíme zlatú jeseň. Kresliť však budeme nezvyčajným spôsobom: špongiou (metóda ponorenia).
(Zopakujte si pravidlá pre prácu s farbami)
Deti kreslia na hudbu Chopinovho „Jesenného valčíka“.
Zatiaľ čo deti kreslia, učiteľ (alebo asistent učiteľa) rozloží na podlahu farebné listy.
Keď deti dokončia prácu, učiteľka zapne zvukový záznam hluku vetra.
Učiteľ: Chlapci, pozri, keď sme pracovali, zafúkal vietor a rozhádzal lístie. Ako sa volá tento prírodný úkaz? Áno, skutočne padalo lístie!
Ponúka hru "Kto rýchlejšie nazbiera jesennú kyticu?"
Deti sa aktívne zapájajú do hry.
V tomto čase učiteľ zavesí kresby na tabuľu.
Deti sa pozerajú a vymieňajú si dojmy.
Toto je taká zlatá jeseň pre moje deti.
Toto sú stromy, ktoré nakreslili moje deti.
Elena Prizentsová
Zhrnutie lekcie výtvarného umenia (kresba) v seniorskej skupine „Jesenný les“
Ciele:
Upevniť vedomosti o sezónnych zmenách v prírode; zovšeobecňovať a systematizovať predstavy o charakteristických črtách jeseň; pokračovať vo vytváraní predstáv o rôznych druhoch stromov (ihličnaté, listnaté);
Zlepšiť zručnosť farbaštetcom rôznymi spôsobmi, upevniť zručnosť, keď obrázok objekty okolitej reality využívajú techniky , "tlač pokrčeným papierom";
Pokračujte vo vytváraní záujmu o tento proces vizuálne umenie(kreslenie)
Metodické techniky: Vytvorenie problémovo-hernej situácie, výtvarný prejav, aktivizujúca komunikácia, rozhovor, otázky, povzbudenie, čiastočná ukážka učiteľa.
Materiál: prázdny obraz zarámovaný obrázok jedlí; siluety stromov, červený a žltý gvaš v miskách, obrúsky, štetinové štetce, papier.
Diferencovaný prístup: 1 podskupina- kreslí korunu stromu pomocou technológie "pokrčený papier"; 2 podskupina- nakreslí korunu pomocou „ „popichať tvrdou polosuchou kefou“
Integrácia vzdelávania regiónoch: „Umelecká kreativita“, „Poznanie“, „Hudba“, „Komunikácia“, "poznanie", "Fyzická kultúra".
Činy a slová učiteľa:Akcie a navrhované odpovede deti:
Ahojte chalani. Dnes som prišiel navštíviť vašu škôlku. Veľmi sa mi tu páčilo. Ale neprišiel som s prázdnymi rukami, ale priniesol som vám obraz ako darček. Môj obraz sa volá „ Jesenný les”. (Učiteľ ho vyberie a ukáže)
Ale zdá sa, že sa niečo stalo s mojím obrazom. Nie je nič ako ja kreslil. Zostali na ňom len zelené vianočné stromčeky. Zdá sa, že dážď všetko zmyl jesenné farby. Myslíte si, že tento obraz možno nazvať „ Jesenný les”?
Prečo si to myslíš?
Aké je tu ročné obdobie? zobrazené podľa vášho názoru?
A aké jesenné farby zmyté dažďom?
Chlapci, bol som trochu smutný, že môj darček zničil dážď. Možno túto situáciu spoločne vyriešime. Ako to môžeme urobiť?
To je pravda, ale najprv navrhujem, aby sme sa všetci spolu prešli jesenný les.
Hudba je tichá. Pozrite si video z prezentácie s jesenný les.
Učiteľ číta báseň:
„Listy začali padať,
Listy sú panašované,
Bľabotajú, lietajú,
Hovoria nám niečo smutné.
jeseň prechádzky nielen v lese,
V parkoch, záhradách
Maľuje lístie.
Zelené smreky stoja prísne,
Pozorne sa pozerajú a mlčia. “
Chlapci, prečo si myslíte? na jeseň listy na stromoch žltnú, červenajú, oranžovajú?,
Stáva sa to preto, že listy obsahujú chlorofyl, na jeseň táto látka je zničená a listy sa stávajú viacfarebnými. Stromy veľmi krásne na jeseň, no akonáhle zafúka silný vietor, listy zo stromov padajú na zem.
Teraz sa poďme trochu zohriať a, keď ideme okolo jesenný les.
Minút telesnej výchovy
Poďme na prechádzku do lesa,
Kráčajme veselo
Poďme po ceste,
Jeden po druhom v jednom súbore.
Postavte sa na špičky
A bežali cez les,
Zdvihne nohy vyššie
Na hrbole nešliapeme
A znova po ceste
Kráčame veselo.
Chlapci, naša prechádzka sa skončila. jeseň lesa a vrátili sme sa do škôlky a bude nakresliť jesenný les.
Pozrite sa, chlapci, na obrázku sú len siluety stromov a žiadne koruny. Navrhujem ozdobiť korunu dvoma spôsobmi, prvým je - "tlač pokrčeným papierom".Pozri ako to je robiť: musíte si vziať kus papiera, ponoriť ho do nádoby s farbou a pritlačiť na list (učiteľ ukazuje). Môžete tiež nakresliť korunu„popichajte tvrdou polosuchou kefou“.Pripomeňme si pravidlá maľovanie suchým štetcom.
Čo nerobiť pri kreslení pomocou technológie "suchá kefa"?
Ako držíme štetec šikmo alebo kolmo?
Presne tak, chlapci. (ak deti neodpovedajú, tieto pravidlá vyslovuje učiteľ sám).
Učiteľ ukazuje cestu maľovanie suchým štetcom.
Teraz premýšľajte o tom, kto chce akým spôsobom kresliť korunu stromu a vyberte materiál. A kto má čas, môže kresliť stromy oboma spôsobmi.
A teraz sa pokúsime vytvoriť náš obrázok z vašich stromov.
Pozrite sa, ako krásne to dopadlo! Povedz mi, páči sa ti obrázok, ktorý máme?
Chlapci, povedzte mi, kto to mal dnes ťažké nakresliť strom? Čo bolo najťažšie? Čo nové a zaujímavé ste sa dnes naučili?
Páčila sa vám naša prechádzka jesenný les?
Čo si o nej pamätáš?
Ako môžeš povedať, aká to bola prechádzka?
akú máš náladu? In! (Učiteľ ukáže palec a deti po ňom opakujú.
Darujme svoju dobrú náladu iným.
Dobrú náladu vyfukujú pani učiteľky a deti z dlaní.
Nie, nemôžeš.
Ona to nemá jesenné farby,kvety.
Jar, leto.
Žltá, červená, oranžová.
-Dokončite obrázok spoločne.
Pochodujú na mieste.
Ruky na opasku, vytiahnuté na špičkách.
Bežte na mieste.
Chôdza na mieste s vysokými kolenami. Chôdza na mieste.
Nenamáčajte ho do pohára s vodou.
Kefa musí byť držaná vertikálne.
Deti kreslia.
Deti určia miesto svojich stromov na obrázku a lepia ich.
Vtipné, zaujímavé.
Zhrnutie lekcie kreslenia „Jesenný les“
Seniorská skupina.
Cieľ: poznať charakteristické znaky jesene, zdokonaľovať sa v používaní techník „kreslenia máčaním“, „kreslenia celou štetinou“ a „kreslenia špičkou štetca“, naďalej rozvíjať záujem o kreslenie
Softvérové úlohy:
Vzdelávacie: naučte deti všímať si príznaky jesene, naďalej sa učte, ako skladať kresbu, študovať „jesennú paletu“ - farby, ktoré sú vlastné tomuto ročnému obdobiu, naučte deti identifikovať taký žáner maľby ako krajina, naučte sa identifikovať „ blízke“ a „vzdialené“ objekty na výkrese,
Naučte sa sprostredkovať štruktúru stromu na výkrese - kmeň a konáre rôznych dĺžok;
2. Vývojové:
Rozvíjajte tvorivú individualitu.
Rozvíjajte jemné motorické zručnosti rúk.
Podporovať rozvoj tvorivosti detí pri samostatnej práci.
3. Vzdelávacie:naučte ich milovať prírodu svojej rodnej krajiny, pomôžte svojim priateľom dokončiť prácu a dať do poriadku svoje pracovisko.
Výtvarným umením vštepovať deťom zmysel pre krásu, lásku k prírode, k rodnej krajine.
Pestovať záujem o reflexiu svojich dojmov vo výtvarnom umení.
Kultivujte presnosť pri práci s farbami.
Prípravné práce: prezeranie ilustrácií zobrazujúcich jesennú prírodu, čítanie básní a príbehov o jeseni, štúdium farebnej palety na jeseň, prezeranie jesenných stromov a opadaného lístia na mieste počas prechádzky.
Práca so slovnou zásobou:upevniť pojmy a obohatiť slovnú zásobu dieťaťa o slová: zlatá jeseň, zlaté lístie, opad lístia, zlé počasie, koberec lístia, svetlé lístie, prídavné mená: žltá, zelená, žltozelená, zlatá, bronzová, oranžová, daždivý, búrlivý, jasný , slnečný, slovesá : padať, odtrhávať sa, lietať okolo, krúžiť.
Materiály a vybavenie: niekoľko kompozícií s obrazom jesene, biely list A4 na kvaš, štetce č. 3, č. 6, obrúsok, paleta, téglik s vodou, farby.
Priebeh lekcie:
Chlapci, počúvajte, ako krásne rozpráva básnik o jeseni:
jeseň! Celá naša úbohá záhrada sa rozpadá,
Vo vetre lietajú zožltnuté listy.
Predvádzajú sa len v diaľke, tam na dne dolín
Kefy žiarivo červených vädnúcich jarabín.
O čom táto báseň hovorí?(Že listy padajú, že listy zožltli, vietor nesie listy.)Myslíte si, že jeseň môže byť krásna a žiarivá?(Možno, keď je jasné počasie a listy na stromoch sú červené, žlté, oranžové.)Pozrime sa na ilustrácie, ktoré som pre vás pripravil. Máte radi túto jeseň?(Áno, pretože je svetlá a krásna.)Pozrite, chlapci, čo majú tieto obrázky spoločné? Sú tu ľudia, doma?(Nie, sú tam len stromy, obloha, listy.)To všetko sa dá nazvať jedným slovom – príroda. Takéto ilustrácie, ktoré zobrazujú iba prírodu, sa nazývajú „krajina“. Dajú sa všetky obrázky, ktoré som dnes priniesol, nazvať „krajina“?(To je všetko, pretože je tam zobrazená iba príroda.)Povedz mi, je tu nejaké voľné miesto, kde nie je obraz?(Nie, všetky obrázky sú premaľované.)Presne tak, chlapci! Pri týchto obrazoch sa najskôr nakreslí pozadie – premaľuje sa celý list a potom sa kreslia menšie predmety.
Pokúsme sa vykresliť krásnu, jasnú jeseň!
Čo je tam nakreslené?(Jesenný les, opadávanie lístia, jasný jesenný deň.)Aké farby som použil na znázornenie jesene?(Žltá, červená, oranžová, tmavozelená, zlatá.)
Najprv musíme nakresliť pozadie. Na "oblohu" použijeme modrú farbu, na "zem" hnedú a tmavozelenú farbu. Pozri, na tvojich stoloch sú malé dosky, na ktorých sú vytlačené farby. Táto doska sa nazýva „paleta“, na ktorej umelci miešajú farby. Vy a ja sme už tiež umelci a tiež sa naučíme miešať farby. Najprv vezmite široké kefy, namočte ich, odstráňte prebytočnú kvapku a naberte modrú farbu. Pozrite sa, ako môžete maľovať oblohu: Natieram vrchnú časť listu od okraja po okraj tak, aby bola premaľovaná celá šírka listu. Aby sa zabezpečilo, že farba nanáša rovnomerne a je pomerne svetlá, jednoducho pridám vodu a pokračujem v roztieraní farby. Keď je horná polovica listu natretá modrou farbou, môžete začať kresliť „zem“. Za týmto účelom opláchnite štetec vo vode, potom môžete zmiešať tmavozelenú a kvapku hnedej a natrieť spodnú časť listu rovnakým spôsobom ako vrch. Takto sme dostali „nebo“ a „zem“.
Medzitým nám uschne pozadie, trochu si oddýchneme!
Minút telesnej výchovy
Tu pod zeleným vianočným stromčekom (Vstaň.)
Vrany veselo skáču: (Skáčeme.)
Celý deň kričali (Otáčanie tela doľava a doprava.)
Chlapcom nebolo dovolené spať: (Nakláňanie trupu doľava a doprava.)
Kar-kar-kar! (Nahlas.) (Tlieskajte rukami nad hlavou.)
Až v noci stíchnu (Mávia rukami ako krídlami.)
A všetci spolu zaspia: (Drepnú si, ruky pod líca - zaspia.)
Kar-kar-kar! (Ticho.) (Tlieskajte rukami nad hlavou.)
Po telesnej výchove deti vymenia vodu v téglikoch a pokračujeme v práci.
Pozri a povedz mi, sú na obrázkoch stromy nakreslené v jednom rade? (Nie.) Majú rovnakú veľkosť? (Nie, sú veľké a malé.) Čo si myslíte, ktoré stromy sú bližšie, veľké alebo malé (Veľké a malé sú ďalej.) Samozrejme, tie stromy, ktoré sú zobrazené ako malé, sú ďaleko. Predtým sme vy a ja mohli kresliť predmety tak, že sme ich umiestnili do radu. Teraz sa pokúsme nakresliť stromy tak, aby niektoré boli blízko a iné ďaleko.
Teraz potrebujeme namaľovať malé detaily, takže si vezmeme tenší štetec. Aby sa nám farby nemiešali, najprv vezmeme hnedú farbu a natrieme všetky stromčeky. Kto si pamätá, čo je na strome hrubšie, konáre alebo kmeň? (Kmeň aj konáre sú tenšie.) Kmeň preto natrieme celou štetinou štetca a konáre špičkou štetca, aby boli konáre tenké. Po nakreslení všetkých stromov, malých aj veľkých, môžeme nakresliť listy. Za týmto účelom opláchnite kefu vo vode a prebytočnú vodu odsajte obrúskom. Najprv si vezmeme žltú farbu. Listy kreslíme na konáre stromov a na zem metódou máčania. Potom si môžete vziať ďalšiu farbu, červenú alebo oranžovú, dokonca môžete nechať žltú farbu na štetci a potom sa farby zmiešajú a získame krásne farebné prechody. Koniec koncov, mnohé listy sú červeno-žlté alebo oranžovo-žlté.
Výkresy sú pripravené! Položme ich vedľa seba na stôl, aby sme si urobili malú výstavu a videli, kto má najlepšiu jeseň
Julia Ageeva
Zhrnutie lekcie o nekonvenčnom kreslení v seniorskej skupine „Stromy v lese“
Zhrnutie lekcie nekonvenčného kreslenia v skupine seniorov
Téma GCD: « Stromy v lese»
Cieľ: rozvíjať tvorivosť učením netradičné druhy kresby.
Úlohy:
Pokračujte v zoznamovaní detí s novými druhmi kreslenie;
Rozvíjať záujem o tvorivé aktivity;
Kultivujte presnosť v práci.
Vybavenie: Album, vodové farby, slamky na koktaily, poháre na pitie, papierové obrúsky.
Počúvanie piesne z filmu "Dunno from Our Yard"
Vychovávateľ: - Kde sa nachádzajú čarodejníci?
Vo svojich fantáziách!
S kým sa stretávajú čarodejníci?
A s tými, ktorí im veria!
Vychovávateľ: - Chlapci, počúvali ste nádhernú pieseň o čarodejníkoch. Veríte v mágiu?
(odpovede detí)
Vychovávateľ: - Dnes budeme aj ja a ty čarodejníci a pomôže nám v tom obyčajná koktailová tyčinka. Ponúkam ti pomocou čarovného prútika kresliť na papier, nielen farba a sfúknite kresbu. Ale najprv vás chcem pozvať na cestu do lesa, kde je veľmi krásne stromy.
Vychovávateľ: Ahoj les, hustý les
Plné rozprávok a zázrakov
Čo robíš hluk v listoch?
Otvorte všetko, neskrývajte to.
Vidíš, že sme naši.
Vychovávateľ: - Chlapi, čo je to les? (veľa stromy)
Vychovávateľ: - A čo v lese rastú stromy? (odpovede detí)
Hádanie hádaniek.
Vychovávateľ: Čo je toto dievča:
Nie krajčírka, nie remeselníčka,
Sama nič nešije,
A v ihličí po celý rok.
deti: Vianočný stromček
Vychovávateľ: Ruská kráska
Stojí na čistinke
V zelenej blúzke
V bielych letných šatách.
deti: Breza.
Vychovávateľ: Čo to strom stojí
Je bezvetrie, ale list sa trasie.
deti: Aspen.
Vychovávateľ: Žlté a červené oblečenie,
Každý list je ako dlaň.
Na jeseň je najjasnejšia.
Uhádli ste to? Toto….
deti: Javor.
Vychovávateľ: Je tam les ako rytier povstane,
Dá vám žalude včas.
Aj lesník, aj drevorubač
Sme s ním oboznámení. Tento…
deti: Dub.
Hra "Čo chýba"
Učiteľ ukazuje obrázky stromy, deti ich pomenujú, potom deti zatvoria oči, učiteľka odstráni jeden obrázok a pýta sa otázka: "Čo chýba?" Hra sa niekoľkokrát opakuje.
Cvičenie „Ukáž a pomenuj časti strom» .
Učiteľ ukazuje na obrázku korene, kmeň, konáre, korunu, listy, potom každé dieťa samostatne ukazuje časti na obrázku strom.
Minút telesnej výchovy:
Vyrástol stromy na poli.
Je dobré rásť v slobode! (Natiahnutie – ruky do strán.)
Každý skúša,
Siahajúci k nebu, k slnku. (Natiahnutie - ruky hore.)
Fúkal veselý vietor
Vetvy sa začali okamžite kývať, (Deti mávnu rukou.)
Dokonca aj hrubé kmene
Sklonili sa k zemi. (Nakloní sa dopredu.)
Vpravo, vľavo, tam a späť -
Takže vietor ohýba stromy. (Nakloní sa doľava a doprava, dopredu a dozadu.)
Otáča ich, obracia ich.
Kedy bude oddych? (Otáčanie tela.)
(Deti vykonávajú pohyby a opakujú po učiteľovi.)
Vychovávateľ: - Dnes budeme s vami kresliť stromy nie celkom obyčajným spôsobom. budeme kresliť stromy pomocou nášho čarovného prútika. Najprv vezmeme farbu a urobíme škvrnu na mieste, kde bude kmeň začínať strom. Potom začneme škvrnu nafukovať slamkou bez toho, aby sme sa dotkli farby alebo papiera. List je možné otáčať a vytvoriť kmeň. Ďalej nakreslíme korunu drevo pomocou obrúska. Vezmeme obrúsok, pokrčíme ho a namočíme do farby a nakreslíme korunu strom.
Vychovávateľ: - Čo je potrebné urobiť, aby bola kresba krásna?
deti: - Treba skúste a starostlivo dokreslite výkres.
Samostatná činnosť detí.
Učiteľ vysvetľuje, ukazuje, vedie samostatnú prácu.
Vychovávateľ: - Takže naše kresby sú pripravené, svetlé, elegantné!
Ak by jedno z detí nemalo čas dokončiť kreslenie, dokončiť kreslenie. Po dokončení triedy- Výstava výsledných prác.
Publikácie k téme:
Súhrn priamych vzdelávacích aktivít v prípravnej skupine na tému „Stromy v zimnom lese“ Ciele: 1. Rozvíjať schopnosti.
Cieľ: naučiť rozoznávať osiku medzi ostatnými stromami. Vštepiť lásku k prírode a estetický vkus. Vzbudiť záujem o ruské stromy.
Príroda miluje striebornú farbu: striebristé oblaky, striebristý povrch rieky, striebristý mráz na stromoch. V striebre hádame triumf.
Kráčali sme po ulici. Obdivovali sme siluety stromov. A rozhodli sme sa nakresliť zimný strom. Akurát viackrát maľovali stromy štetcom. chcel som.
Zhrnutie GCD na kreslenie v prípravnej skupine „Stromy v zimnom lese“ GBOU stredná škola m. Stavropol región Samara SPDS "Solnyshko" dediny. Horné Belozerki Pripravuje a vedie učiteľ prvej kvalifikácie.
Cieľ: zovšeobecniť vedomosti detí o lexikálnej téme „Stromy“ Ciele programu: naučiť deti všímať si krásu prírodných javov. Rozlišujte,.